Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Susza 2019 w naszym regionie. Rolnicy szacują straty

Małgorzata Jabłońska
Susza dała się nam we znaki. W 2018 roku straty w polskim rolnictwie zostały oszacowane na 8,6 mld zł. Bezpośredniej pomocy gospodarstwom wypłacono nieco ponad 2 mld zł. W tym roku jest jeszcze gorzej, ale pomoc nie dotrze do wszystkich potrzebujących. Jak jest w naszym regionie?

Susza 2019 - powiat makowski

- Tegoroczne plony z powodu suszy mocno odbiegają od średnich plonów uzyskiwanych w latach, kiedy susza nie wystąpiła. Szacuje się, że plony zbóż i rzepaku są o 30-40% niższe. Obecnie trwa zbiór ziemniaka, buraka cukrowego i kukurydzy na kiszonkę. Plon ziemniaka, podobnie jak buraka cukrowego jest mocno obniżony. Bulwy ziemniaka są małe i nieliczne. Korzenie buraka cukrowego również odbiegają od normy. Uzyskiwany plon waha się w granicach 40-50 t/ha. Jest to efekt niedostatku wody i wysokich temperatur w ciągu roku.

Plon kukurydzy uprawianej na kiszonkę jest o 1/3 niższy niż w latach ubiegłych. Zielonej masy jest mało, a kolba w wielu przypadkach jest porażona przez choroby grzybowe, co mocno obniża wartość technologiczną paszy z kukurydzy.

Jak potwierdzają przedstawiciele firm prowadzących dystrybucję materiału siewnego kukurydzy, jest to zjawisko powszechne w tym roku i również wywołane niedostatkiem wody w fazie kształtowania wiechy i kolby - poinformowała kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Makowie Mazowieckim Jolanta Rosa.

Rolnicy uprawiający rośliny okopowe zostali bez pomocy

- Gminne komisje ds. szacowania strat wywołanych suszą na terenie poszczególnych gmin powiatu makowskiego przeprowadziły szacowanie zgodnie z obowiązującym regulaminem. Zgodnie z raportem IUNG Puławy dotyczącym bilansu wodnego, gdzie wskazane były gatunki poszczególnych roślin uprawnych, które dotknęło zjawisko suszy, gminne komisje przeprowadziły szacowanie. Według raportu w większości gmin susza stwierdzona była we wszystkich uprawach zbożowych oraz łąkach i pastwiskach. Natomiast w żadnym raporcie nie została odnotowana susza w uprawach roślin okopowych tj. buraków cukrowych czy ziemniaków, w których plony są o 1/3 mniejsze niż w poprzednich latach. Zgodnie z regulaminem, rolnik ma prawo wnioskować o oszacowanie szkód w tych uprawach, jednak komisje działające na podstawie regulaminu nie mogły przeprowadzić w nich szacowania - mówi Jolanta Rosa.

Susza 2019 - powiat ostrołęcki

W powiecie ostrołęckim nie szacowano za to strat w oziminach.

- We wszystkich gminach powiatu ostrołęckiego były powołane komisje szacujące straty spowodowane suszą. Na terenie naszego powiatu we wszystkich gminach były szacowane uprawy kukurydzy i rośliny strączkowe, natomiast oziminy nie były szacowane w żadnych gminach. W nielicznych gminach były szacowane uprawy zbóż jarych. Mogli na to liczyć rolnicy mający pola w gminach: Goworowo, Czerwin, Troszyn i Rzekuń. Trwałe użytki zielone (łąki i pastwiska trwałe) są doszacowywane dopiero od początku września, w tych gminach, w których nie były szacowane zboża jare - poinfromował Marek Gut Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa w Ostrołęce. Jak dodał, zbiory zbóż w powiecie ostrołęckim porównaniu do średniej wieloletniej były niższe o około 1/3, natmiasta zbiory z trwałych użytków zielonych były niższe około 50% względem poprzednich lat.

Susza 2019 - powiat wyszkowski

Gospodarze z powiatu wyszkowskiego przyznają, że susza poczyniła tu poważne szkody. Są one podobne do tych wyrządzonych gdzie indziej, ale tu przynajmniej powołano komisje szacujące straty w żbożach, trwałych użytkach, ziemniakach i uprawach szkółkarskich.

- We wszystkich gminach powiatu wyszkowskiego były powołane komisje szacujące straty spowodowane suszą. Szacowane straty w zbożach wynosiły około 30-70%,natomiast w uprawie ziemniaków wynosiły około 50%, w uprawach szkółkarskich straty wyniosły około 50%, trwałe użytki zielone ucierpiały w około 40% - mówi p.o. kierownika PZDR w Wyszkowie Beata Piwowarska.

Susza 2019 - powiat ostrowski

Najbardziej w naszym powiecie ucierpiały zboża i użytki zielone. Na skutek suszy ziarno jest bardzo drobne, a pojawienie się jedynie mikroskopijnych opadów, spowodowało, że w uprawach pojawiały się młode odrosty, które zasadniczo wpłynęły na obniżenie jakości plonu.

W gminie Wąsewo, gdzie znaczną część areału stanowi żyto, część plonów stała na polach do późna, trudno powiedzieć, czy rolnikom opłacało się je zbierać. Wiadomo mi, że straty szuszowe w uprawach żyta w tej gminie niebyły szacowane, ponieważ PING w Puławach uznał, że w tym okresienie zostały objęte suszą. Stało się tak, pomimo że stan żyta prezentował się naprawdę bardzo kiepsko. Jestem zdania, że obecne przepisy dotyczące szacowania strat wymagają pilnych zmian, b osystem nie tylko nadmiernie obciąża gminy, ale jest niesprawiedliwy wobec rolników.

W samej Ostrowi wniosków suszowych było ponad 700, a w gminie Wąsewo - ponad 300. Szacuję, że we wszystkich gminach powiatu ostrowskiego wniosków jest dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku, co świadczy o rozmiarze klęski i dużym zainteresowaniu rolników

- mówi Elżbieta Karnas p.o kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Ostrowi Mazowieckiej.

Susza 2019. Kiedy rekompensaty i w jakiej wysokości? Odpowiedź znajdziecie tu: ARiMR informuje - PRZECZYTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki