Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Susk Stary. Uroczystość upamiętniająca wydarzenia historyczne w wojnie polsko-rosyjskiej w sierpniu 1920 r. na ziemi rzekuńskiej. 15.09.2021

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Fot. Beata Modzelewska
Uroczystości upamiętniające wydarzenia historyczne w wojnie polsko-rosyjskiej w sierpniu 1920 roku na ziemi rzekuńskiej odbyły się 15 września 2021, na terenie zabytkowego dworku w Susku Starym.

Uroczystość rozpoczęła się miłym akcentem. Prezes Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i rzecznej w Warszawie wyróżnił Honorową Komandorią Pro Fluminibus Polonorum:

  • księdza prałata generała brygady doktora Sławomira Żarskiego
  • komandora Piotra Smelę – zastępcę szefa sztabu Centrum Operacji Morskich
  • komandora Marka Czarneckiego – dowódcę dywizjonu zabezpieczenia hydrograficznego Marynarki Wojennej
  • pułkownika Roberta Grodzińskiego – zastępcę dowódcy 22. Ośrodka Kartograficznego w Komorowie
  • Bartosza Podolaka – wójta gminy Rzekuń
  • Janusza Pińkowskiego – właściciela Zielonego Zakątka w Susku Starym

- A ja chciałbym podziękować osobom, dzięki którym mogliśmy się tu wszyscy spotkać – powiedział wójt Podolak. – To są osoby, które działają na terenie Ostrołęki i powiatu. Ludzie, którzy bardzo dbają o historię naszego regionu. Oni są motorem napędowym wielu uroczystości. Są stymulatorem, bodźcem. Ja jako gospodarz gminy chciałbym bardzo serdecznie podziękować - tymi słowami zwrócił się do państwa Hanny i Andrzeja Potapowiczów i wręczył im pamiątkowy grawer.

Wójt Podolak poprosił także właściciela Zielonego Zakątka Janusza Pińkowskiego.

- To jest osoba, która zadbała o ten obszar. To była taka ziemia na terenie gminy, która wymagała pielęgnacji. Kiedyś naprawdę wyglądała fatalnie. A dziś wielu gości mówiło, jak tu i w innych zakątkach gminy Rzekuń jest pięknie. Ale ta gmina może być piękna dlatego że mamy takich mieszkańców. Dbają o teren i dbają o historię. Ja bym życzył innym gminom takich mieszkańców, którzy sami dbają o historię związaną z ich terenem. I za to serdecznie dziękuję – powiedział, wręczając Januszowi Pińkowskiemu medal pamiątkowy.

Pamiątkowy grawer odebrał także przedstawiciel Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie (pow. ostrowski).

- Z tym ośrodkiem gmina Rzekuń i powiat ostrołęcki współpracują bardzo ściśle, szczególnie jeśli chodzi o organizację obchodów w hołdzie marynarzom i ułanom poległym na ziemi rzekuńskiej w 1920 roku. Od kilku lat mamy przyjemność współpracy. Uroczystości z roku na rok poprawiamy. Chcemy żeby ceremoniał wojskowy był zgodny ze sztuką. Bo te uroczystości są bardzo ważne dla mieszkańców gminy Rzekuń. I za to serdecznie dziękuję – mówił wójt Podolak.

- Za szczególną pamięć chciałbym podziękować państwu Potapowiczom – mówił starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł . – A może warto byłoby zorganizować spływ z Ostrołęki nam gdzie były zaślubiny Polski z morzem.

Okazało się, że ta inicjatywa już została podjęta.
- Z powodu pandemii nie mogliśmy jej zrealizować, ale na pewno ją zrealizujemy - zapewniła Hanna Potapowicz.

A potem mówiła:

Spotykamy się w Susku Starym. To miejsce to jedyny wciąż żywy świadek historii tej ziemi. Historii rodów zamieszkujących ten dwór, zaangażowanych w sprawy ogólnonarodowe i lokalne. Obecni właściciele z szacunkiem kultywują wiekową tradycję tego miejsca. Pan Janusz Pińkowski postanowił w parku okalającym dwór upamiętnić wyjątkowe postacie ostatniego stulecia – wybitnych mężów stanu, którzy wywarli ogromny wpływ na tożsamość Polaków, bohaterów walk o wolność i niepodległość. W trakcie dzisiejszej uroczystości odsłonięte zostaną kamienie upamiętniające: świętego Jana Pawła II – największego z Polaków, bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia, bł. księdza komandora Władysława Migonia – pierwszego kapelana Marynarki Wojennej oraz podporucznika Jerzego Krępskiego z pierwszego batalionu Pułku Morskiego, który na skutek nieszczęśliwego wypadku zginął w Susku Starym, Ułanów Zasławskich – ich udział w wojnie bolszewickiej, w setną rocznicę przybycia na stałą dyslokację w Ostrołęce oraz rotmistrza Witolda Pileckiego – bohatera wojny obronnej 1939 roku.

W dalszej części uroczystości były jeszcze referaty historyczne.

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki