Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Surowe. Święto patrona szkoły podstawowej z wyjątkowym gościem - z Japonii [ZDJĘCIA]

Kazimierz Żyra
Święto patrona PSP w Surowem, 28.10.2019
Święto patrona PSP w Surowem, 28.10.2019 Kazimierz Żyra
Surowe. Święto patrona szkoły. Publiczna Szkoła Podstawowa w Surowem nosi imię brata Zenona Żebrowskiego od 13 lat. Pod koniec października społeczność szkolna obchodzi Święto Patrona. Z tej okazji uczniowie, nauczyciele i rodzice uczestniczą w uroczystej mszy św. W szkole odbywa się także akademia poświęcona pochodzącemu z Surowego Apostołowi Japonii. Tegoroczne obchody mają szczególnie uroczysty charakter.

W marcu minęła bowiem setna rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią (ten kraj jako jeden z pierwszych uznał odrodzone po latach zaborów niepodległe państwo polskie).

W poniedziałek 28 października 2019 na uroczystym nabożeństwie w kościele parafialnym pw. NP NMP w Czarni zgromadzili się nie tylko przedstawiciele wszystkich środowisk PSP w Surowem. Obok ołtarza stanęły poczty sztandarowe PSP w Surowem, PSP w Czarni i SOSz-W w Czarni. Obecni byli członkowie Kurpiowskiego Zespołu Folklorystycznego „Carniacy” w strojach ludowych. Odczytali oni modlitwę wiernych w gwarze kurpiowskiej. Pojawiła się także asysta Strzelców Kurpiowskich.

W kościelnych ławach zasiadło wielu gości, m.in. radny sejmiku wojewódzkiego Mirosław Augustyniak, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce Marcin Grabowski, dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Ostrołęce Michał Giers, burmistrz gminy Myszyniec Elżbieta Abramczyk, wójt gminy Czarnia Marek Piórkowski oraz byli włodarze: Czesław Jurga i Stanisław Pyśk. Dostrzec można było również radnych gminnych, sołtysów poszczególnych wsi oraz zwierzchników jednostek organizacyjnych gminy.

Mszę św. odprawiło kilku duchownych. Celebransem nabożeństwa był proboszcz ks. kan. Wiesław Pac. Piękne kazanie poświęcone postaci patrona PSP w Surowem wygłosił franciszkanin ks. Roman Soczewka, kierownik archiwum w Niepokalanowie. Brat Zenon Żebrowski był członkiem zgromadzenia franciszkanów i jednym z najbliższych współpracowników św. Maksymiliana Marii Kolbego. Na koniec mszy św. do zebranych przemówił były proboszcz parafii Czarnia ks. prałat Wacław Nowacki. Był on inicjatorem budowy pomnika br. Zenona oraz stworzenia poświęconego mu muzeum. Wspominał czasy nawiązywania współpracy ze stroną japońską.

21 lat wcześniej w Czarni odbyła się sesja naukowa poświęcona Apostołowi Japonii. Jednym z prelegentów był wówczas prof. Yosikazu Matsui, który specjalnie w tym celu nauczył się… języka polskiego. Japoński uczony był obecny także na poniedziałkowej uroczystości.

Po nabożeństwie wszyscy udali się pod pomnik brata Zenona, znajdujący się obok kościoła. Pieśń „Święty Mikołaj w czarnym habicie” odśpiewali „Carniacy”. Jedna z uczennic PSP w Surowem recytowała wiersz. Salwę honorową oddali Strzelcy Kurpiowscy. Pod pomnikiem delegacje i zaproszeni goście złożyli wiązanki kwiatów i wieńce oraz zapalili znicze.

Dyrektor PSP w Surowem Stanisław Brodzik zaprosił wszystkich na dalszy ciąg uroczystości do swojej szkoły. Wcześniej jednak zaproszeni goście zwiedzili Muzeum Brata Zenona i wpisali się do księgi pamiątkowej. W Surowem wysłuchali montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów pod kierunkiem Małgorzaty Biedki i Weroniki Samsel. W krótkim występie dla gości zaprezentowali się członkowie „Carniaków” oraz młoda kapela ludowa złożona z uczniów PSP w Czarni.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki