Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Sucho w lasach

(epe)
W powiecie ostrołęckim zakaz wstępu do lasu obowiązuje tylko na terenie leśnictwa Serafin, które wchodzi w skład nadleśnictwa Myszyniec

Grzegorz Ślązak, zastępca nadleśniczego nadleśnictwa Myszyniec. Do tej pory, od początku roku, odnotowaliśmy 35 pożarów lasów państwowych na terenie nadleśnictwa.
Najgroźniejszy pożar wybuchł 8 sierpnia w rezerwacie Karaska. Spłonęły dwa hektary lasu.
Jak podaje nadleśniczy Ślązak, zakaz wstępu do lasów w leśnictwie Serafin wprowadzono z obawy przed ewentualnym wznieceniem pożaru.
Leśnictwo to najbardziej ucierpiało podczas ubiegłorocznej wichury mówi Grzegorz Ślązak. Są tam stosy poukładanych gałęzi z powyrywanych przez wiatr drzew. Stąd zakaz wstępu do lasu. Codziennie w lasach nadleśnictwa badana jest wilgotność ściółki leśnej. Jak mówią leśnicy jest sucho, ale nie jest to jeszcze stan klęski żywiołowej.
Jeżeli ściółka osiąga wilgotność poniżej 10 proc. nadleśnictwo musi wydać zakaz wstępu do lasu wyjaśnia nadleśniczy. Jeżeli ma od 10 do 15 proc. wilgotności taki zakaz może ogłosić.
W tej chwili ściółka w lasach myszynieckiego nadleśnictwa ma ok. 15 proc. wilgotności i na takim poziomie utrzymuje się od dłuższego czasu. Najniższy poziom wilgotności ściółki odnotowano na początku sierpnia wyniósł on 11 proc.
Jak twierdzi nadleśniczy Ślązak, zakaz wstępu do lasu jest przez mieszkańców okolicznych miejscowości respektowany.
Zdarza się oczywiście, że musimy kogoś upomnieć za niewłaściwe zachowanie, trzeba tłumaczyć, dlaczego nie wolno do lasu wchodzić. Nie stosujemy raczej mandatów karnych. Tak zdarzyło się w czerwcu, kiedy jedną osobę musieliśmy ukarać mandatem 50-złotowym, ponieważ zbierała jagody w lasach w okolicy Czarni, a tam obowiązuje zakaz zbierania runa leśnego powiedział nam Grzegorz Ślązak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki