Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stworzono „niezbędnik ewakuacyjny” dla ukraińskich uczniów. Co znalazło się na liście? "Życie i zdrowie dzieci jest absolutnym priorytetem"

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Atak Rosji na Ukrainę. Stworzono "niezbędnik ewakuacyjny" dla uczniów. Co się w nim znalazło?
Atak Rosji na Ukrainę. Stworzono "niezbędnik ewakuacyjny" dla uczniów. Co się w nim znalazło? 123 RF/ zdjęcie seryjne/ uatp2
24 lutego nad ranem wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę. Ukraiński rzecznik do spraw rozwoju edukacji Serhij Horbaczow podkreślił, że „życie i zdrowie dzieci jest absolutnym priorytetem”. Zalecił także, by każdy z uczniów był wyposażony w potrzebne przedmioty. Co znalazło się w „niezbędniku ewakuacyjnym”?

Atak Rosji na Ukrainę. Sytuacja w szkołach

Rzecznik ds. rozwoju edukacji zaapelował do rodziców, by wyposażyli swoje dzieci w zestaw potrzebnych rzeczy na wypadek krytycznej sytuacji w szkole. Ukraińscy uczniowie mają mieć przy sobie butelkę wody, kartkę od rodziców z imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia, miejscem zamieszkania i kontaktem do rodziców, a także komplet ubrań na zmianę.

W zaleceniach znalazł się także zapis, by każda z klas skompletowała wspólny plecak, w którym znalazłyby się: kartki, długopisy, ołówki, markery, notatnik, apteczka, latarka, zapas baterii, radio na baterie, woda, gwizdek, kubeczki, koce termiczne, rękawice termiczne, maseczki, nożyczki, taśma klejąca, składane wiadro, papier toaletowy, chusteczki nawilżane oraz batony energetyczne.

Szkoły na Ukrainie. „Życie i zdrowie dzieci jest absolutnym priorytetem”

Serhij Horbaczow podał także procedury, które mają zminimalizować ryzyko zagrożenia życia i zdrowia uczniów. Dzieci nie powinny wracać do domu same, oddawać należy je jedynie rodzicom, opiekunom prawnym lub osobom, które zostały przez nich wskazane.

– Życie i zdrowie wszystkich uczestników procesu edukacyjnego, zwłaszcza dzieci, jest bezwarunkowym i absolutnym priorytetem całego systemu oświaty. W sytuacji zagrożenia i ataku militarnego, w celu zachowania zdrowia i życia dzieci, powinny one być szybko ewakuowane w bezpieczne miejsce – do najbliższego schronu lub piwnicy. Nie da się przewidzieć, jak długo dzieci i pracownicy placówki oświatowej będą musieli przebywać w schronie, dlatego jest ważne, by instytucje edukacyjne dysponowały minimalnymi zestawami do zaspokojenia potrzeb życiowych dzieci i pracowników – wyjaśniał Serhij Horbaczow.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki