Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strój ludowy wczoraj i dziś - muzealne "Spotkania przy Lampce" (zdjęcia)

(mm)
Fot. M. Mierzejewska
Wczoraj w Muzeum Kultury Kurpiowskiej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Spotkań przy Lampce". Tym razem pod lupę wzięto strój ludowy.

Strój ludowy wczoraj i dziś

Przeanalizowano jego reedycyjne i współczesne oblicze z uwzględnieniem funkcji i przestrzeni promowania. - Strój ludowy ukształtował się w drugiej połowi XIX wieku. Wówczas krystalizował się. To też czas, kiedy pojawia się moda w stroju ludowym, bogate zdobienia, dodatki. - opowiada Katarzyna Mróz z Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

Na przestrzeni lat strój ludowy i jego funkcje przeobrażały się. Niegdyś przypisywany wiejskiemu środowisku, dziś staję się wizytówka regionu. Osoby, które wzięły udział w spotkaniu mogły jednocześnie zapoznać się z wystawą "Village fashion. Stroje ludowe na Mazowszu". Wybrane eksponaty reprezentują stroje: kurpiowski z Puszczy Zielonej oraz z Puszczy Białej, opoczyński, sannicki, łowicki, rawski, kołbielski i z okolic Garwolina.

Przypomnijmy: "Spotkania przy Lampce" to inicjatywa ostrołęckiego muzeum skierowana do koneserów sztuki i historii regionalnych. Ich celem jest kształcenie oraz wymiana doświadczeń i odczuć związanych ze sztuką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki