Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stres w strefie

Jarosław Sender
Niepełnosprawni kierowcy muszą w płatnej strefie uzbroić się w... abonament

To granda! - tak Jan Sobotka z Ostrołęki mówi o (obowiązujących od listopada ub. roku - red.) zasadach korzystania ze strefy płatnego parkowania. Do naszej redakcji przyszedł wzburzony. Jest osobą niepełnosprawną. Zaparkował przy ul. Głowackiego, w płatnej strefie.

- Nie zaparkowałem na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, bo było zajęte. Zostawiłem auto w pobliżu i za szybę włożyłem kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych.

Pan Jan poszedł z żoną na zakupy. Kiedy wrócił do auta, zastał za wycieraczką wezwanie do uiszczenia opłaty dodatkowej za nieopłacony postój.

- Wielkie było moje zdziwienie i od razu się zdenerwowałem. Jak tak można? - mężczyzna krytykuje postępowanie kontrolera firmy City Parking Group. - Przecież jestem osobą niepełnosprawną. Kiedyś, jak w strefie pracowali parkingowi, było lepiej. Można było wszystko na miejscu wyjaśnić i oszczędzić sobie stresu - dodaje.

Albo mandat,

albo abonament

Jan Sobotka poszedł, oczywiście, do biura City Parking Group.

- Chciałem tę sprawę wyjaśnić, ale postawiony zostałem przed wyborem: albo zapłacę 25-złotowy mandat, albo wykupię za 20 zł roczny abonament dla osoby niepełnosprawnej. Wybrałem to drugie, ale wciąż uważam, że zostałem potraktowany nie fair.

O wyjaśnienie tej sytuacji poprosiliśmy kierownika ostrołęckiego biura City Parking Group. Krzysztof Zem¬brzucki powołuje się na przepisy.

- Zgodnie z art. 8.1. kodeksu drogowego, osoba niepełnosprawna, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym kartą parkingową, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami - mówi. I wymienia te znaki: zakaz ruchu w obu kierunkach, zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych, zakaz wjazdu autobusów, zakaz wjazdu motocykli, zakaz wjazdu motorowerów, zakaz postoju, zakaz postoju w dni nieparzyste, zakaz postoju w dni parzyste, strefa ograniczonego postoju.

Jak w strefie,

to tylko z biletem

- W powyższym wykazie nie ma znaku, którym oznacza się strefę płatnego parkowania, D-44 - zaznacza Zembrzucki. - W strefie zabroniony jest postój pojazdu bez wniesienia opłaty, z wyjątkiem postoju pojazdów osób lub jednostek, dla których ustalona została zerowa stawka opłaty oraz postoju pojazdów komunikacji publicznej na wyznaczonych dla nich miejscach. W związku z powyższym posiadacz "karty parkingowej osoby niepełnosprawnej", wjeżdżając do stre¬fy oznaczonej znakiem D-45, może, korzystając z niej, nieodpłatnie parkować jedynie w miejscach wyznaczonych znakiem D-18 "Parking" z tabliczką T-29 informującą o miejscu przeznaczonym dla pojazdu samochodowego uprawnionej osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej. Mając na uwadze ograniczoną liczbę miejsc do parkowania dla osób niepełnosprawnych, zarządca dróg podjął decyzję o wprowadzeniu rocznej zryczałtowanej opłaty parkingowej dla osób niepełnosprawnych, która uprawnia do parkowania w innych miejscach niż wyznaczone tabliczką T-29 - informuje.

Taki abonament (20 złotych za rok) można wykupić w biurze strefy płatnego parkowania, ktore znajduje się w DH Zorza, ul. Gorbatowa 7d, lok. 25.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki