MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy i służby państwowe nie mogą pomagać WOŚP? „Wygląda to tak, jakby ich pomoc została zablokowana”. Czy to echa władzy PiS?

js
Szymon Starnawski / polska press
Państwowa Straż Pożarna oraz inne służby państwowe nie mogą angażować się w zbiórkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Strażacy z PSP wyrażają chęć wsparcia WOŚP. Jak donoszą pracownicy Fundacji, od kilku lat pomoc przy organizacji finałów znacznie się ograniczyła. Służby państwowe nie biorą udziału w akcjach dodatkowych, które były atrakcją finałów. Najprawdopodobniej decyzje o wstrzymaniu współpracy zostały podyktowane nieprzychylnym stanowiskiem władzy PiS wobec WOŚP i Jurka Owsiaka.

Nie ma oficjalnego zakazu, ale wszyscy wiedzą, o co chodzi

O problemach związanych z ewentualnym wsparciem PSP i innych służb państwowych przy organizacji zbiórki wypowiedział się rzecznik WOŚP, Krzysztof Dobies:

Żadnych oficjalnych wytycznych dotyczących ewentualnego zakazu współpracy służb państwowych z WOŚP nie otrzymaliśmy i nie słyszeliśmy o nich. Nie można więc mówić o oficjalnym zakazie współpracy z Fundacją. Widzimy jednak, że od pewnego momentu zaangażowanie służb państwowych w dodatkowe wsparcie organizacji imprez związanych z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy zdecydowanie zmalało.

Przez lata strażacy z PSP, ale także policjanci i wojsko przygotowywali różnego rodzaju atrakcje związane z WOŚP. Podczas imprez Orkiestry mieszkańcy miast mogli liczyć m.in. na pokazy sprzętu strażackiego. Od pewnego czasu służby przestały się angażować w promowanie imprezy i jej dodatkowe wspieranie.

Jeszcze kilka lat temu mogliśmy mówić o swoistej tradycji związanej ze wsparciem służb państwowych w kontekście organizowania zbiórek WOŚP. Strażacy, policjanci i inne służby chętnie przygotowywały atrakcje imprezowe, np. pokazy wozów strażackich, wojskowego sprzętu lub warsztaty dotyczące specyfiki pracy. Tego typu akcje zdecydowanie ubarwiały finały WOŚP.

Jak przekonuje rzecznik, pracownicy WOŚP regularnie dostają od strażaków PSP informacje dotyczące ewentualnej gotowości mundurowych do zaangażowania się w dodatkowe atrakcje związane z finałami: „Często mówią, że bardzo chcieliby się zaangażować, ale powód rezygnacji jest dla wszystkich oczywisty.”

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zobaczcie co się będzie dzialo w naszym regionie. Zobaczcie programy imprez niedzielnych w regionie na kolejnych zdjęciach >>>>>>>Dogtrekking dla WOŚP w Grudziądzu

WOŚP 2019 w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Inowrocławiu i G...

Wypowiedź Stanisława Pięty rozwiązaniem zagadki?

Momentem przełomowym, który zaważył na współpracy PSP z WOŚPem był komentarz Stanisława Pięty (wówczas posła PiS) na Twitterze. Jego opinia dotycząca angażowania się w prace WOŚP nie pozostawiała złudzeń.

Jak podkreśla Krzysztof Dobies, od momentu opublikowania wpisu, pracownicy WOŚP zauważyli wycofanie się służb państwowych z organizacji finałów: „Po tym wydarzeniu zaangażowanie służb państwowych w coroczne zbiórki po prostu zniknęło, zostało zablokowane.”

Na OSP WOŚP może liczyć

Finały WOŚP od kilku lat są uatrakcyjniane przez strażaków z OSP. Warto podkreślić, że podlegają one samorządom, a nie MSWiA. Co roku podczas imprez WOŚP strażacy organizują m.in. pokazy ratownictwa, wystawy sprzętu gaśniczego.

Warto jednak podkreślić, że dodatkowe zaangażowanie w organizację wydarzeń nie jest równoznaczne z brakiem wykonywania obowiązków. Służby państwowe wykonują swoje ustawowe obowiązki – przede wszystkim odpowiednio zabezpieczają koncerty i wydarzenia związane z WOŚP.

Dogtrekking dla WOŚP w Grudziądzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki