MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli 2019: Uczniowie są przeciwni. "To zaprzeczenie prawa każdego młodego człowieka do edukacji"

NM
Strajk nauczycieli 2019: Uczniowie są przeciwni. "To zaprzeczenie prawa każdego młodego człowieka do edukacji"
Strajk nauczycieli 2019: Uczniowie są przeciwni. "To zaprzeczenie prawa każdego młodego człowieka do edukacji" Marek Szawdyn
We wtorek Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej i Koalicja Młodzieżowych Rad na rzecz Praw Ucznia napisali list do Ministerstwa Edukacji Narodowej i związków nauczycielskich, w którym przedstawili swoje stanowisko w sprawie strajku nauczycieli.

"Każda grupa zawodowa ma prawo do strajku, ale nie można tego robić kosztem uczniów. To właśnie oni będą największą ofiarą takiego rozwiązania, a do tego nie możemy dopuścić" - czytamy w otwartym liście uczniów.

Autorzy listu sprzeciwiają się decyzji strajkujących. Nie chcą, by protest odbywał się w trakcie trwania egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasisty.

Czytaj też: Poznań przygotowuje się do strajku nauczycieli. Powołano specjalny zespół

"Sytuacja, w której część uczniów nie będzie miała możliwości napisania egzaminu w wyznaczonym terminie ze względu na zapowiadany protest, jest zaprzeczeniem prawa każdego młodego człowieka do edukacji" - piszą.

I oznajmiają: "Zdecydowanie nie zgadzamy się na to, żeby »promocja uczniów była orężem« w walce o wyższe płace nauczycieli. (…) Karanie niewinnych uczniów brakiem promocji do następnej klasy z uwagi na inne czynniki niż osiągane wyniki w nauce jest niedopuszczalne"

Sprawdź także: Strajk nauczycieli 2019: Co z dziećmi? Szkoły zapewnią opiekę uczniom? Rodzicu - nie musisz brać urlopu na żądanie ani opieki

Przypomnijmy, że ewentualny strajk nauczycieli rozpocznie się 8 kwietnia. Ma on trwać do odwołania, co może zagrozić egzaminom gimnazjalnym, które rozpoczynają się 10 kwietnia oraz egzaminom ósmoklasisty - od 15 kwietnia.

O tym, czy do strajku faktycznie dojdzie, zdecyduje referendum, które przeprowadzane jest w szkołach. Jego wyniki pojawią się 25 kwietnia. Dotychczas zebrane statystyki pokazują, że na ten moment większość nauczycieli opowiada się za strajkiem.

Źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Strajk nauczycieli 2019: Uczniowie są przeciwni. "To zaprzeczenie prawa każdego młodego człowieka do edukacji" - Głos Wielkopolski

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki