Strajk nauczycieli 2019. Ostrołęka. Radni poparli protest. Prezydent uspokaja

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Udostępnij:
W czwartek 28 marca obraduje rada miasta Ostrołęki

Punktem porządku obrad, który wywołał spore emocje i długą dyskusję, było przyjęcie stanowiska rady miasta „w sprawie wsparcia protestujących pracowników oświaty”.

Stanowisko to przygotowali radni z klubu Koalicji Obywatelskiej.

Strajk nauczycieli. Rada miasta zdecydowanie popiera.

Czytamy w nim:

Rada Miasta Ostrołęki wyraża zdecydowane poparcie dla postulatów protestujących pracowników oświaty. Nauczyciele to jedna z najważniejszych i jednocześnie najbardziej niedocenianych grup zawodowych w Polsce. Tymczasem to od jakości pracy nauczycieli, od ich zaangażowania i wytrwałości zależy, czy nasze młode pokolenie będzie dobrze przygotowane do stawienia czoła niezwykle złożonym wyzwaniom przyszłości.
My, Radni Miasta Ostrołęki, uważamy, że macie pełne prawo walczyć o godność, szacunek dla siebie i polskiej edukacji oraz o odpowiednie warunki pracy i wyższe wynagrodzenie. Mamy głęboką nadzieję, że Wasze oczekiwania zostaną spełnione.
Apelujemy zatem w tej trudnej sytuacji do społeczności Ostrołęki, a szczególnie do rodziców i uczniów, o zrozumienie dla formy protesty przyjętej przez pracowników oświaty oraz wsparcie ich żądań.

Ostatecznie stanowisko – w takim brzmieniu – zostało przyjęte. Za głosowało 15 radnych, przeciw – 4, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Zanim jednak stanowisko przyjęto, radni dyskutowali o nim ponad godzinę. Głównie za sprawą poprawki zgłoszonej przez Janusza Kotowskiego. Były prezydent wnosił o dopisanie do stanowiska akapitu w brzmieniu:

Apelujemy zarazem do nauczycieli, pracowników oświaty i wszystkich zainteresowanych stron o zapewnienie uczniom opieki i umożliwienie dzieciom i młodzieży spokojnego uzyskania promocji oraz przystąpienie do egzaminów umożliwiających podjęcie dalszych etapów kształcenia.

- Sam naście lat byłem nauczycielem i mam nadzieję, że wrócę do zawodu, jak mi się bezrobocie skończy – zadeklarował na wstępie Janusz Kotowski.

- Poparcie protestu nie oznacza poparcia wszystkich form protestu. Tym akapitem proponujemy po prostu wyłączyć te formy protestu, które by doprowadziły do wstrzymania egzaminów – to najkrótsza argumentacja za wpisaniem do stanowiska dodatkowego akapitu, wyrażona przez Janusza Kotowskiego.

- Można powiedzieć, że popieramy strajk, ale na naszych warunkach – to z kolei najkrótsze skwitowanie argumentów przeciw zmianie w treści stanowiska. Wyraził je radny Andrzej Jaskólski.

Ostatecznie radni wniosek o dopisanie przywołanego wyżej akapitu odrzucili. Za jego dopisaniem głosowało 7 radnych, przeciw – 15.

Przyjęto jednak – już bez głosowania, ponieważ na zasadzie autopoprawki zgodzili się na to autorzy projektu uchwały – inną poprawkę. Polega na tym, że stanowisko zostanie wysłane także do prezydenta miasta (pierwotnie miało być skierowane do ostrołęckich oddziałów ZNP i „Solidarności” oraz do wszystkich placówek oświatowych.

Łukasz Kulik: Jesteśmy przygotowani

- Jeśli chodzi o kwestię wynagrodzenia pracowników administracji i obsługi placówek oświaty, to pozostaje ona w gestii prezydenta miasta, stąd nasz wniosek o skierowanie tego stanowiska także pod ten adres – uzasadniał Kotowski.

Podczas dyskusji nad stanowiskiem – i nad, ostatecznie odrzuconym, jej uzupełnieniem – ważne deklaracje złożył prezydent Łukasz Kulik, który zapewnił, że miasto przygotowuje się na ewentualny strajk w ostrołęckich szkołach.

Jeśli chodzi o egzaminy, to zapewniam, że te w Ostrołęce się odbędą. Uczniowie i rodzice nie muszą się martwić – zapewnił Łukasz Kulik

A jak będzie wyglądała sytuacja w czasie strajku?

- Jesteśmy przygotowani. Nie mogę mówić o szczegółach, bo dopiero w momencie rozpoczęcia strajku dowiemy się, ilu nauczycieli do niego przystąpi. Nie wiemy też przecież, czy w ogóle do niego dojdzie. Ja mam nadzieję, że rząd i związki się dogadają i strajku nie będzie. Powtarzam, jesteśmy jednak przygotowani. Na różne scenariusze. W razie potrzeby w zapewnieniu opieki nad dziećmi pomogą nam też inne instytucje: policja, straż pożarna, Ostrołęckie Centrum Kultury. Sprawę ułatwi też to, że część szkół w tym czasie będzie uczestniczyła w rekolekcjach. Mam nadzieję, że do strajku nie dojdzie, ale jesteśmy na niego przygotowani – zapewniał Łukasz Kulik.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie