Strajk nauczycieli 2019: MEN wydało rozporządzenie ws. egzaminów. Negocjacje rządu z nauczycielami przełożone na [3.04.2019]

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Marek Szawdyn / Polska Press
Udostępnij:
We wtorek o godz. 19 zakończyła się kolejna tura negocjacji rządu z nauczycielami. Tymczasem MEN w ciągu dnia wydało rozporządzenie, które ma zabezpieczyć przebieg egzaminów w szkołach w przypadku braku porozumienia.

Rząd i związki zawodowe nauczycieli we wtorek o godzinie 8 rano wznowiły przerwane w poniedziałek negocjacje. Już po półtorej godziny rozmowy zostały ponownie wstrzymane z powodu zaplanowanego wcześniej na godzinę 10 posiedzenia rządu.

- Mamy przerwę w obradach, ponieważ w tej chwili trwają prace nad analizą tych propozycji, które zostały złożone przez rząd. Do 16.00 będzie trwała przerwa. W tym czasie członkowie rządu udają się na posiedzenie Rady Ministrów - poinformowała wicepremier Beata Szydło po porannych rozmowach. Dodała, że ze strony związkowców padła nowa propozycja, którą rząd musiał rozpatrzyć.

Związki w czasie przerwy miały przygotować na piśmie swoje nowe propozycje i przemyśleć nowe rozwiązanie płacowe zaproponowane przez rząd - czyli nie sześć, ale dziewięć procent wzrostu wynagrodzenia we wrześniu.

- Strona rządowa zaproponowała ukształtowanie wzrostu wynagrodzeń na zasadzie zmian w rozdysponowaniu dodatków - mówiła była premier Beata Szydło i dodała, że NSZZ Solidarność są gotowe do podpisania porozumienia.

Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Branży Nauki i Oświaty Forum Związków Zawodowych, powiedział, że jego związek przedstawił rządowi swoją ofertę.

- Zeszliśmy z żądania 1000 złotych wynagrodzeń zasadniczych. Proponujemy podwyżkę w wysokości 30 procent od 1 stycznia 2019 roku. Proponujemy również uwolnienie dodatku stażowego ponad ustawowy limit określony na 20 procent - poinformował. Sprecyzował, że owo 30 procent jest kwotą dla nauczyciela stażysty na poziomie zwiększenia wynagrodzenia „o jakieś 720-730 złotych miesięczne, a dla nauczyciela dyplomowanego 990 złotych”.

Zarobki nauczycieli wzbudzają ogromne emocje. Ostatnia podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Zobacz, jak kształtują się minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego w polskich szkołach.Przejdź do kolejnych slajdów --->

Zarobki nauczycieli 2019. Ile zarabia nauczyciel w szkole po...

Z kolei szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz powiedział w przerwie, że wicepremier Beata Szydło pieniądze, które „teoretycznie były zagwarantowane na dodatki dla wyróżniających się nauczycieli, przeniosła do wynagrodzenia”.

- Czyli przesunęła pieniądze z lewej do prawej kieszeni. Z tego jest uzysk czterech procent. To absolutnie nas nie zadowala, bo to niczego nie rozwiązuje - zaznaczył Broniarz.

W trakcie przerwy w negocjacjach Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o rozporządzeniu podpisanym przez minister Annę Zalewską.

„Każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów. Minister Edukacji Narodowej podpisała rozporządzenia dające taką możliwość. To odpowiedź na prośby dyrektorów szkół.

W sytuacji, gdy nie będzie możliwości powołania zespołu egzaminacyjnego oraz zespołów nadzorujących spośród nauczycieli zatrudnionych w szkole, w której przeprowadzany jest egzamin, skład tych zespołów może zostać uzupełniony przez innych nauczycieli spoza danej szkoły, w tym osoby, które mają kwalifikacje nauczycielskie, a nie pracują w żadnej szkole czy placówce” - napisano w informacji rozesłanej do redakcji mediów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 03.04.2019 o 13:15, MK napisał:

Ja już skończyłam 45 lat i za moich czasów nauczyciel przedewszystkim uczył nikt wtedy nie korzystał z korepetycji a i nauczyciele nie byli tak zmęczeni jak teraz nie strajkowali, klasy były duże bo dawniej było więcej dzieci. A teraz ledwo zacznie już zmęczona jak dziecko słabsze to niech Ci w domu tłumaczą albo da ci nr.telefonu na korepetycje. Wtedy ma energię do pracy. Ile jest chętnych młodych nauczycieli do pracy którzy zamiast w szkołach robią w MacDonaldach. Może czas na zmianę tych zmęczonych niezadowolonych niech teraz oni odpoczną na kasie w supermarkecie.

Styl i ortografia tej wypowiedzi świadczą tylko o tym, że nigdy nie jest za późno na naukę. Może warto było skorzystać z dodatkowych lekcji, bo jak widać braki są duże.

s
stop miernocie
Ten Broniarz ma minę jak generał broni a nie jak mówią, za komuny, podobno prowincjonalny nauczyciel. A gdzie potrzeba podnoszenia jakości Nauczania PODNOSZENIA ICH KWALIFIKACJI? dajemy WSZYSTKIM RÓWNO NIC NIE WYMAGAJĄC ??/ filozofia Szantażu trwa. Dawaj i nic nie pytaj!!!!
G
Gość
,Szukam kochanka na seks spotkania. Mam 20lat i seksowne ciało, Moje nagie fotki i kontakt do mnie tu: http://randkivip.pl i wyszukaj mnie po niku: Sandra88 napisz do mnie, każdemu odpisuje lub zadzwoń
????
Szkoly już rozsyłają informacje że nie interesuje ich opieka nad dziećmi z uwagi na protest i rodzice mogą i muszą brać sobie opiekę i zapewnić opiekę nad dzieckiem bez terminu tego problemu a pod tym podpisują się dyrektorzy szkół. Ręce opadają. Rozgonić to dziadostwo pałami
Q
Qwerty
Nie pracuję w szkole ale na studiach zrobiłam uprawnienia pedagogiczne i bardzo chętnie pomogę uczniom w napisaniu bezstresowo testów a później matur jeśli będzie taka potrzeba. Nie przeszkadza mi to,że stracę parę dni swojego urlopu. Także uczniowie i rodzice nie martwcie się na pewno znajdą się osoby, które z uśmiechem na ustach pomogą Wam spokojnie przejść ten ważny moment w Waszym życiu.
M
MK
Ja już skończyłam 45 lat i za moich czasów nauczyciel przedewszystkim uczył nikt wtedy nie korzystał z korepetycji a i nauczyciele nie byli tak zmęczeni jak teraz nie strajkowali, klasy były duże bo dawniej było więcej dzieci. A teraz ledwo zacznie już zmęczona jak dziecko słabsze to niech Ci w domu tłumaczą albo da ci nr.telefonu na korepetycje. Wtedy ma energię do pracy. Ile jest chętnych młodych nauczycieli do pracy którzy zamiast w szkołach robią w MacDonaldach. Może czas na zmianę tych zmęczonych niezadowolonych niech teraz oni odpoczną na kasie w supermarkecie.
r
rodzic
Łamistrajki pisowskie niech robią egzaminy na boisku pod chmurką
G
Gość
Szukam kochanka na seks spotkania. Mam 20lat i seksowne ciało, Moje nagie fotki i kontakt do mnie tu: http://randkivip.pl i wyszukaj mnie po niku: Sandra88 napisz do mnie, każdemu odpisuje lub zadzwoń
R
RADOMIANKA

CZYLI MOGE BYĆ PRZY EGZAMINACH, BO MAM STUDIA NAUCZYCIELSKIE TYLKO NIGDZIE DO SZKOŁY MNIE NIE PRZYJELI BO WSZYSTKO ZAJĘTE, TAK PRACA W SZKOLE JEST ZŁA ZE MIEJSC NIE MA

P
Pp
Do Jaca. " Nikt nie pisze wypracowań, bo nie ma kto sprawdzać". Gdzie tu logika? Teraz piszą krótkie wypracowania, ale czasu na sprowadzanie musi być więcej, ponieważ trzeba sprawdzać teksty takich ynteligenröw jak ty
R
Rzuć idee
Ta minister jest b dobra , konsekwentna i robi krok po kroku reformę myśli przyszłościowo pomaga młodzieży przejść łagodniej na rynek pracy, a co może proponujesz idiotom pójście do szkółek prywaciarzy za czesne a porem miejsce pracy na całlcenter?tak się dzieje teraz masz lepszy pomysł ?
I
Icek
Za PO nauczyciele mieli dobrze, dostali moc POdwyżek dlatego nie protestowali. Przyszedł zły PIS, zabrał POdwyżki więc jest protest
p
papier wszystko przyjmie
Potrzebne jest jeszcze rozporządzenie o nieomylności pani minister, .... no i o przewodniej roli prezesa
I
Idioci jak Broniorz
Trudno ze przesunęła z dodatków na wynagrodzenia a skąd miała by je wziąć ? Broniorz zna troche choć zasady ekonomii ?a co ma zabrać starszym ludziom z rent i emerytów a może zabrac policji czy wojsku albo bidakom ze świętokrzyskiego czy lubelskiego ???
G
Gość
Szukam kochanka na seks spotkania. Mam 20lat i seksowne ciało, Moje nagie fotki i kontakt do mnie tu: http://randkivip.pl i wyszukaj mnie po niku: Sandra88 napisz do mnie, każdemu odpisuje lub zadzwoń
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie