Strajk nauczycieli 2019. Drugi dzień strajku. Co z egzaminami gimnazjalnymi?

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
W środę 9 kwietnia drugi dzień strajku nauczycieli. Podobnie jak 8 kwietnia większość szkół w Ostrołęce i regionie strajkuje. Placówki świecą pustkami – uczniowie pozostali w domach. 10 kwietnia rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne. Czy się odbędą?

Aktualizacja: Komunikat miasta: Egzaminy się odbędą!

Trwa strajk nauczycieli. Miasto wydało oficjalny komunikat w drugim dniu strajku. Czytamy w nim:

Prezydent Miasta Ostrołęki Łukasz Kulik uprzejmie informuje, że w naszym Mieście jest kontynuowany strajk we wszystkich jednostkach, które opowiedziały się za strajkiem w referendum, tj. w przedszkolach: nr 5, 7, 8, 9,10, 16, wszystkich szkołach podstawowych i średnich oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Wszystkie szkoły, przedszkola, placówki są otwarte.
  • Do strajkujących przedszkoli w dniu dzisiejszym przybyło 72 dzieci, wszystkim została zapewniona opieka i wyżywienie,
  • Do szkół podstawowych przyszło 54 uczniów, wszystkim zostały zorganizowane zajęcia świetlicowe bądź inne edukacyjne,
  • W szkołach ponadpodstawowych/ponadgimnazjalnych aktualnie przebywa trzech uczniów. W części szkół uczniowie uczestniczą aktualnie w rekolekcjach wielkopostnych, więc te dane mogą się zmieniać.

Prezydent zapewnia także, że egzaminy gimnazjalne - pierwsze już w środę 10 kwietnia - odbędą się. Jest jednak jedno "ale". W komunikacie czytamy: Jednocześnie informujemy gimnazjalistów, że wszyscy dyrektorzy szkół, w których są klasy gimnazjalne są przygotowani do przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego w dniach 10-11 kwietnia oraz podejmują niezbędne działania, aby taki egzamin mógł odbyć się również w dniu 12 kwietnia br. W tym przypadku sytuację komplikuje fakt, że na dzień 12 kwietnia przewidziany jest egzamin z języka obcego. Część tego egzaminu to zadania ze słuchu - uczniowie muszą m. in. wysłuchać fragmentu tekstu z płyty CD. Taki egzamin musi odbywać się w mniejszych salach, zatem dyrektorzy potrzebują większej liczby nauczycieli zaangażowanych w pracę zespołów nadzorujących przebieg egzaminu.

Aktualizacja: Poseł będzie egzaminował?

Trwa strajk nauczycieli. Tymczasem już jutro zaczynają się egzaminy gimnazjalne. Szkoły zapewniają: odbędą się zgodnie z planem. Nieliczni nauczyciele, którzy nie podjęli strajku będą zasiadać w komisjach egzaminacyjnych. Jak wynika z naszych informacji w komisjach będą zasiadać także dyrektorzy szkół podstawowych i średnich, w których nie ma klas gimnazjalnych. Nie można wykluczyć, że komisjach znajdą się także osoby, które na co dzień nie są nauczycielami, ale mają odpowiednie wykształcenie pedagogiczne. Być może jedną z takich osób będzie... ostrołęcki poseł PiS Arkadiusz Czartoryski.

Poseł ogłosił to na swoim profilu facebookowym: Zapisałem się do komisji egzaminacyjnej w Ostrołęce. Zatem po latach ponownie na chwilę stanę się belfrem. Nasza akcja społeczna spowodowała, że w Ostrołęce odbędą się wszystkie egzaminy zaplanowane na ten tydzień.

Strajk nauczycieli 2019. Co z egzaminami gimnazjalnymi?

Przypominamy harmonogram egzaminu gimnazjalnego:
część humanistyczna – 10 kwietnia (środa)

  • z zakresu wiedzy i historii o społeczeństwie – godz. 9.00
  • z zakresu języka polskiego – godz. 11.00

część matematyczno-przyrodnicza – 11 kwietnia (czwartek)

  • z zakresu przedmiotów przyrodniczych – godz. 9.00
  • z zakresu matematyki – godz. 11.00

język obcy nowożytny – 12 kwietnia (piątek)

  • na poziomie podstawowym – godz. 9.00
  • na poziomie rozszerzonym – godz. 11.00

Strajk nauczycieli 2019. Ostrołęka

Szkoły strajkują. Tymczasem tam gdzie funkcjonują jeszcze klasy gimnazjalne, ostatnie roczniki, trwają gorączkowe przygotowania do egzaminów.

Szkoła Podstawowa nr 5 w Ostrołęce, gdzie uczą się jeszcze ostatnie klasy dawnego Gimnazjum nr 1 uspokaja: egzaminy gimnazjalne odbędą się.

Szkoła opublikowała list do rodziców. Czytamy w nim:

Szanowni Państwo,
Informuję, że ze względu na brak porozumienia nauczycieli z rządem w dniu 9 kwietnia 2019 r. nadal w Szkole Podstawowej nr 5 w będzie trwał strajk pracowników. W tym dniu zapewniam jedynie opiekę nad dziećmi przebywającymi w placówce według harmonogramu rekolekcji (podanego wcześniej). Uczniowie przebywający w szkole mogą skorzystać z ciepłego posiłku (zupy).
WAŻNA INFORMACJA DLA GIMNAZJALISTÓW!!!
Egzamin gimnazjalny odbędzie się zgodnie z harmonogramem w dniach 10, 11 i 12 kwietnia 2019 r. (…)
Z wyrazami szacunku,
dyrektor Szkoły
Jolanta Gawarkiewicz

Przeczytaj też: Strajk nauczycieli 2019. Oficjalne oświadczenie ostrołęckiego Związku Nauczycielstwa Polskiego

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
J

RODO i nauczyciele z zewnątrz??

Dodaj ogłoszenie