Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stracone pokolenie COVID – to jeden z wniosków wynikających z regionalnego i lokalnego barometru Unii Europejskiej

Marcin Kasprzyk
Marcin Kasprzyk
Europejski Komitet Regionów przedstawił Roczny Regionalny i Lokalny Barometr UE. Jeden z wniosków mówi wyraźnie: mieszkańcy UE ufają władzom lokalnym i regionalnym bardziej niż rządom krajowym lub Unii Europejskiej, zarówno w sprawach ogólnych, jak i w walce z pandemią.

Apostolos Tzitzikostas, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów, przedstawił w poniedziałek 12 października 2020r. Roczny regionalny i lokalny barometr UE, w którym widać już wpływ pandemii na dochody regionów i miast oraz jakość życia ludzi.
Pierwszy europejski barometr wyraźnie dostrzegł, że pandemia koronawirusa ma duży wpływ na dochody władz lokalnych oraz że spadek przychodów regionów i miast może wynieść nawet 10 procent, a to zagraża usługom publicznym.

Kryzys pogłębia również nierówności społeczne i gospodarcze na terytoriach UE. Raport ostrzega, że pandemia skutkować będzie powstaniem tzw. „straconego pokolenia COVID”. Dotyczy to młodych ludzi, którzy stracili możliwości rozwoju, komunikowania się, nauki. Barometr podkreśla również poważne dysproporcje między regionalnymi systemami opieki zdrowotnej. Rosnący podział między obszarami wiejskimi a miejskimi stanowi również wyraźne zagrożenie dla spójności UE.

Prezydent Tzitzikostas wspomniał również, że według sondażu przeprowadzonego na ponad 26 tysiącach Europejczyków w pierwszych dwóch tygodniach września, mieszkańcy UE ufają władzom lokalnym i regionalnym bardziej niż rządom krajowym lub Unii Europejskiej, zarówno w sprawach ogólnych, jak i w walce z pandemią.

Respondenci chcieliby, aby władze lokalne i regionalne miały większy wpływ na decyzje UE dotyczące zdrowia, zatrudnienia i spraw społecznych, a także edukacji, szkolenia i kultury.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, która po raz pierwszy od czasu objęcia urzędu przemawiała na zgromadzeniu UE w imieniu lokalnych i regionalnych polityków, podkreśliła kluczową rolę władz lokalnych jako pierwszej linii obrony w momencie wybuchu kryzysu związanego z COVID-19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stracone pokolenie COVID – to jeden z wniosków wynikających z regionalnego i lokalnego barometru Unii Europejskiej - Dziennik Zachodni

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki