Stowarzyszenie Projekt Radomir oraz władze gminy Lelis w finale plebiscytu "Masz Głos" Fundacji Batorego

Anna Wołosz
Anna Wołosz
Stowarzyszenie Projekt Radomir oraz władze gminy Lelis są wśród finalistów plebiscytu Fundacji Batorego. Projekt Radomir
Stowarzyszenie Projekt Radomir oraz władze gminy Lelis są wśród finalistów plebiscytu Fundacji Batorego. Fundacja ogłosiła 16.05.2019 r. nominacje do nagrody Super Samorząd 2019. Projekt doceniono m.in. za Polówki, Klub Aktywnych Kobiet, turnieje sportowe w Obierwi.

Uroczyste rozdanie nagród Super Samorząd 2019 odbędzie się 7 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie.
16.05.2019 ogłoszono nominacje do nagrody "Super Samorząd 2019", wśród nominowanych stowarzyszenie Projekt Radomir, pod wodzą Roberta Niedzwieckiego i władze gminy Lelis na czele z wójtem Stefanem Prusikiem, jako jedyny duet z terenu województwa mazowieckiego. Laureatów wyłoni jury w składzie: Mikołaj Cześnik (członek zarządu Fundacja Batorego), Katarzyna Kubicka-Żach (redaktorka prowadząca sekcję Samorząd i administracja portalu Prawo.pl), Sędzia Jerzy Stępień (były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego).

Stowarzyszenie „Projekt Radomir” oraz władze gminy Lelis

Jak o swoim projekcie mówią obierwianie? Wspólna praca społeczna jest ważna, ale integrację lepiej zacząć od dobrej zabawy – z takiego założenia wyszli mieszkańcy i mieszkanki miejscowości Oberwia. Tym sposobem w jednej niewielkiej wsi powstało kilka grup.

Stowarzyszenie „Projekt Radomir” założyli organizatorzy i organizatorki „Polówki”, czyli corocznego oddolnego pikniku we wsi. Znakomitym narzędziem integracji i aktywizacji jest wspólna organizacja imprezy, do której każdy dokłada coś od siebie – udostępniając teren, pożyczając głośniki czy stół, przynosząc jedzenie. Ze wspólnej odpowiedzialności za wydarzenie łatwiej już przejść do szerszej aktywności. W ten właśnie sposób z „Polówki” wyrósł miedzy innymi Klub Aktywnych Kobiet, grupa inicjatywa seniorów czy grupa organizująca turnieje siatkarskie oraz wizyty studyjne do innych „aktywnych” miejscowości. We wsi organizowane są też zajęcia dla dzieci.

Bazą sukcesu było wsparcie przez Radomira pojedynczych aktywnych mieszkańców, którzy następnie zebrali wokół siebie większe grupy i zaczęli działać samodzielnie. Aktywizując społeczność Stowarzyszenie sięga coraz dalej – poprzez szkolenia wzmacnia sołtysów jako naturalnych liderów, zapoczątkowało też Forum Inicjatyw Powiatu Ostrołęckiego. Działania wspierane są przez wójta i władze gminy, które dofinansowują akcje, patronują im i pomagają merytorycznie.

Radomir jest tylko zapalnikiem, zbieramy grupę, integrujemy, dajemy jej wiedzę i dalej inicjatywa należy do niej. To trudna praca, bo a to „nie mam czasu”, a to inna wymówka. A na telewizor jest czas? Ale ja im mówię, że aby się coś działo, trzeba robić. Samo się nie zrobi

– mówi Robert Niedzwiecki, prezes Stowarzyszenia „Projekt Radomir”.

Zagłosuj na Stowarzyszenie „Projekt Radomir” oraz władze gminy Lelis w plebiscycie internetowym Super Samorząd 2019.
Zobacz opisy innych nominowanych do nagrody Super Samorząd 2019.

Czym jest nagroda Super Samorząd

Super Samorząd to nagroda przyznawana od 2011 roku za udaną współpracę pomiędzy organizacjami pozarządowymi lub nieformalnymi grupami aktywnych mieszkanek i mieszkańców a władzami samorządowymi. Nominowanymi do jej otrzymania są uczestnicy akcji Masz Głos, którym udało się przeprowadzić pozytywne zmiany w swoim otoczeniu, a także lokalne władze, które otworzyły się na dialog i wsparły realizację ich pomysłów. Nazwa nagrody nawiązuje do samorządu rozumianego jako wspólnota wszystkich mieszkanek i mieszkańców, a nie tylko organy lokalnych władz. Poprzez przyznanie nagrody organizatorzy pragną docenić sukcesy uczestników akcji i otwartość władz, ale także pokazywać, że “samorząd to my wszyscy” i promować dobre praktyki w zakresie współdziałania organizacji pozarządowych czy nieformalnych grup aktywnych mieszkanek i mieszkańców z władzami samorządowymi.
W tym roku nie tylko jury, ale także każdy i każda z Was może zadecydować, do kogo trafi nagroda Super Samorząd. Zachęcam do głosowania, które jest proste i sprawiedliwe!!! Jedna osoba może oddać tylko jeden głos!!!Nominowani do nagrody Super Samorząd 2019 są:

 • Grupa nieformalna Razem oraz władze Hrubieszowa,
 • Fundacja Lepsze Niepołomice oraz władze Niepołomic
 • Stowarzyszenie “Projekt Radomir” oraz władze gminy Lelis,
 • Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego “Kobietom-Mammograf” oraz władze Kluczborka,
 • Fundacja Choroszcz w Działaniu oraz władze Białegostoku,
 • Stowarzyszenie WitaLis i Młodzieżowa Rada Gminy Lichnowy oraz władze gminy Lichnowy,
 • Inicjatywa „Bielsko-Biała – miasto przyjazne zwierzętom” oraz władze Bielska-Białej,
 • Rada Seniorów Miasta Sosnowca oraz władze Sosnowca,
 • Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych „Nasze Miasto” oraz władze Starachowic,
 • Forum Sołtysów Gromada oraz władze gminy Węgorzewo,
 • Komitet Społeczny “Obywatele Szamotuł” oraz władze Miasta i Gminy Szamotuły,
 • Młodzieżowa Rada Miasta Poznania oraz władze Poznania,
 • Stowarzyszenie Razem dla Konarzewa oraz władze gminy Zduny,
 • Grupa Nieformalna z Rusinowa oraz władze gminy Świdwin,
 • Postomińskie Stowarzyszenie “Razem lepiej” oraz władze gminy Postomino.

Kto chce wesprzeć aktywistów z gminy Lelis, może oddać głos w plebiscycie internetowym (głosowanie trwa do 4 czerwca).
Głosowanie

Wyrok trybunału ws. aborcji opublikowany

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie