Stonka silniej reaguje na zmianę klimatu niż sam ziemniak

Oprac. AGW
pixabay.com, AGW
Udostępnij:
Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przez ponad pół wieku prowadzili doświadczenie, a teraz przeanalizowali zgromadzone dane. Już wiedzą, jak klimat wpływa na stonkę i ziemniaki.

Ocieplenie klimatu przekłada się na produkcję rolniczą. Postępujące ocieplenie klimatu i wzrost temperatur wpływają na produkcje rolniczą. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu od 1958 do 2013 roku prowadzili doświadczenie, z którego dan dane dowodzą, że wraz ze wzrostem temperatury szybciej następowały kolejne fazy rozwojowe ziemniaka.

"Wzrost średniej temperatury o każdy 1°C w okresie od stycznia do marca wpływał na przyspieszenie sadzenia ziemniaków o 2 dni. Wschody ziemniaków następowały szybciej o 3,04 dni/1°C w okresie od marca do maja, kwitnienie 3,8 dnia szybciej. Gdy weźmiemy pod uwagę średnią temperaturę w okresie lipiec-wrzesień to dzień zbioru przyspieszał o 3,42 dnia z każdym wzrostem temperatury o 1 °C. Co ciekawe pojawienie się stonki było niezależne od rozwoju roślin ziemniaka, a wzrost temperatury o każdy 1°C w okresie od stycznia do czerwca przyspieszał jej występowanie o 4,66 dnia, wyjaśnia dr Zuzanna Sawińska. To jedna z autorek artykułu, który ukazał się w czasopiśmie naukowym "American Journal of Potato Research".

"Sugeruje to, że szkodnik silniej reaguje na zmianę klimatu niż ziemniak choć zachodzące relacje są w dużym stopniu modyfikowane przez praktykę rolniczą", dodaje naukowiec.

Zimy są łagodniejsze niż przed laty, okres wegetacji wydłuża się. Inny z czynników sprzyjających roślinom to większa koncentracja CO2 w powietrzu. Jednak latem liczba opadów zmniejszyła się w analizowanym okresie, co ogranicza plonowanie.

"Zmiany nie są bez znaczenia również dla szkodników roślin uprawnych, których rozwój częściowo uzależniony jest od panujących temperatur. Dla upraw ziemniaka dużym zagrożeniem jest stonka ziemniaczana. Ten znany wszystkim owad w naszych warunkach wytwarza zwykle dwa pokolenia, w zależności od warunków środowiskowych. Temperatura gleby wiosną wpływa na pierwsze pojawienie się stonki. Na obszarach o cieplejszej zimie potrzebuje ona mniejszą sumę temperatur w stosunku do chłodniejszych obszarów. Z kolei impulsem do przeobrażenia stonki z larwy w postać dorosłą jest określona ilość światła (fotoperiodyzm) ale również dostępność pokarmu i temperatura", wyjaśnia dr Sawińska.

Określone fazy rozwojowe ziemniaka następowały szybciej w kolejnych latach

Naukowcy podkreślają w swojej pracy, że rolnicy powinni uwzględnić w uprawie ziemniaków postępujące zmiany klimatu i dobierać na swoje pola odpowiednie odmiany, nawadniać plantacje lub zmieniać termin sadzenia. Stonka ziemniaczana, której występowanie uzależnione jest od temperatury i fotoperiodu w mniejszym stopniu zagraża wcześniejszym uprawom.

Źródło: Tryjanowski P., Sparks T.H., Blecharczyk A., Małecka-Jankowiak I., Switek S., Sawinska Z. Changing phenology of potato and of the treatments for its major pest (Colorado Potato Beetle) – A long-term analysis. American Journal of Potato Research, dostępny on-line od 3.11.2017.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Stonka silniej reaguje na zmianę klimatu niż sam ziemniak - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie