Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stephen Hawking nie żyje. Wybitny brytyjski astrofizyk, profesor matematyki i fizyki teoretycznej, twórca wielu teorii zmarł w wieku 76 lat

Redakcja
Wideo
od 16 lat
Brytyjski astrofizyk, znany głównie ze swoich przełomowych koncepcji zmarł w środę w wieku 76 lat. Informację o śmierci potwierdziły jego dzieci.

"Jesteśmy pogrążeni w głębokim smutku śmiercią naszego ojca. Był wielkim uczonym i niezwykłym człowiekiem którego spuścizna przetrwa wiele lat. Jego odwaga, poczucie humoru oraz błyskotliwość będą inspiracją dla ludzi na całym świecie" - czytamy w oświadczeniu jego dzieci Lucy, Roberta i Tima opublikowanym przez Press Association.

Stephen Hawking zmarł w swoim domu w Camrbidge w otoczeniu bliskich.

Stephen Hawking był profesorem matematyki i fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Cambridge. Popularność i szacunek w świecie nauki przyniosła mu m.in. kwantowa teoria ciążenia oraz dzieło "Krótka historia czasu" z 1988 roku, która rozeszła się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Znany był ze swoich koncepcji, hipotez naukowych, głównie w sferze astrofizyki, a także z poruszających, niekiedy kontrowersyjnych przemówień.

To niedorzeczność. Współczesna mechanika kwantowa opisująca ruch elektronów wystarczająco dokładnie objaśnia akt stworzenia. Na tyle dokładnie, że Boga możemy już włożyć między bajki.

Stephen Hawking od 21. roku życia zmagał się ze stwardnieniem zanikowym bocznym. W wyniku choroby był częściowo sparaliżowany, dlatego musiał poruszać się na wózku. Do porozumiewania się z kolei wykorzystywał syntezator mowy.

"W tamtym momencie myślałem, że moje życie dobiegło końca. Nie miałem świadomości swojego potencjału. Dzisiaj, 50 lat później, jestem dość usatysfakcjonowany swoim życiem" - pisał o swojej chorobie.

Internauci szybko odkryli, że Hawking zmarł w rocznicę urodzin Alberta Einsteina.

Najważniejsze osiągnięcia Stephena Hawkinga zwierają się w kosmologii teoretycznej, a także grawitacji kwantowej. To właśnie Hawking wraz z innymi naukowcami: Brandonem Carterem, Wernerem Israelem oraz D. Robinsonem wyprowadził matematyczny dowód twierdzenia Johna Wheelera mówiącego iż każda czarna dziura jest w pełni opisana przez trzy właściwości: masy, momentu pędu i ładunku elektrycznego.

Dzięki zastosowaniu złożonych modeli matematycznych wyprowadzonych z ogólnej teorii względności przy współpracy z innymi naukowcami dowiódł także, iż istnienie osobliwości (jakimi są np. czarne dziury) w czasoprzestrzeni jest normalnym zjawiskiem niewymagającym szczególnych warunków.

Stephen Hawking zaistniał również w kulturze. Kilka razy pojawił się jako on sam na planie serialu "The Big Bang Theory" (Teoria Wielkiego Podrywu) opowiadającym o młodych naukowcach Leonardzie, Sheldonnie, Howardzie, Rajeshu dla których nie ma tajemnic w naukach ścisłych czy grach komputerowych, jednak w relacjach damsko-męskich nie radzą sobie kompletnie...

Stephen Hawking wraz z aktorami na planie serialu "The Big Bang Theory".
Stephen Hawking wraz z aktorami na planie serialu "The Big Bang Theory". FB/Stephen Hawking

W 2015 roku Stephen Hawking pogratulował NASA maksymalnego zbliżenia się sondy New Horizons do Plutona. Wyprawa trwała prawie dziesięć lat i kosztowała 700 mln dolarów. Wybitny naukowiec stwierdził, że nie może się doczekać, co uda się odkryć dzięki tej podróży. - Teraz Układ Słoneczny stanie się dla nas jeszcze bardziej otwarty, ujawniając sekrety odległego Plutona. Odkrycia sondy New Horizons mogą pomóc nam lepiej zrozumieć w jaki sposób ukształtował się nasz Układ Słoneczny - powiedział:

Irytowanie się na moja niesprawność byłoby stratą czasu. Ludzie nie mają czasu dla kogoś, kto się zawsze złości lub narzeka. Trzeba iść ze swym życiem do przodu, i myślę, że udawało mi się to nieźle.

_źródło: Powrót do przyszłości, „Forum”, 17 maja 2010.

Stephen Hawking zmarł w wieku 76 lat w swoim domu w Cambridge w otoczeniu bliskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Stephen Hawking nie żyje. Wybitny brytyjski astrofizyk, profesor matematyki i fizyki teoretycznej, twórca wielu teorii zmarł w wieku 76 lat - Gazeta Lubuska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki