Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary Szelków. W Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu zagościła wystawa grafiki prof. Leszka Żebrowskiego

Renata Jasińska
Renata Jasińska
Wystawę można oglądać w Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Nowym Szelkowie.
Wystawę można oglądać w Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Nowym Szelkowie. Renata Jasińska
Stary Szelków. Wystawa nosi tytuł "Korzenie" i jest dedykowana specjalnie dla Szelkowa.

Połamane konary drzew, meandry rzek, chylące się ku upadkowi stodoły, rozpadające się okna w starych domach, smutne twarze zwykłych ludzi i oczy rusałek, zwid, czy rozmaitych ptaków-dziwaków gapiące się, jakby wzrokiem chciały przeszyć człowieka na wylot.
To oczywiście nie opis jakiegoś złego snu, a wystawy „Korzenie”, którą można aktualnie oglądać w Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Starym Szelkowie.

Na ścianach wewnątrz budynku wisi kilkadziesiąt autorskich zdjęć wykonanych w okolicach Szelkowa i w Biebrzańskim Parku Narodowym połączonych z grafikami nagradzanego na najważniejszych przeglądach plakatu w Mons, Teheranie, Moskwie, Charkowie, Warszawie, Katowicach i wielu innych miejscach, twórcy plakatu.

Powrót do korzeni

Profesor Leszek Żebrowski, bo o nim mowa, choć na co dzień mieszka w Szczecinie, gdzie prowadzi pracownie plakatu i ilustracji w Akademii Sztuki, jest też właścicielem drewnianego domu w Szelkowie Nowym, który odziedziczył po rodzicach. To właśnie tu na wsi spędził dzieciństwo i tu, co zresztą widać w jego pracach, zostawił swoje serce.

Ta wystawa jest niezwykła przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że ukazuje wyjątkowość miejsc, które doskonale znamy, które mijamy codziennie, i w których zazwyczaj nie odnajdujemy nic niezwykłego. Po drugie, i to chyba jest najważniejsze, to że jest to wystawa dedykowana nam, stworzona z myślą o Szelkowie. Wystawa, której nie zobaczymy w żadnej innej galerii, ani w żadnym innym miejscu, tak w kraju, jak i na świecie

– mówi nam dyrektor centrum kultury Iwona Gutowska.

Plakaty podarowane na własność

To już druga wystawa tego artysty w Szelkowie. Pierwsza składała się z plakatów, które profesor Żebrowski również podarował centrum kultury. - Mieliśmy tu kiedyś występ naszego teatru (Teatru Cioci Heni – red.). I po tym występie podszedł do mnie ktoś z publiczności, taki skromny człowiek z jakąś zwykłą reklamówką. Wręczył mi książkę, poprosił żebym przejrzała, i zaproponował współpracę. Ja, będąc jeszcze w ferworze organizacyjnym, związanym z teatrem, podziękowałam i książkę odłożyłam. Potem dopiero na spokojnie zaczęłam ją oglądać i zdałam sobie sprawę z kim miałam do czynienia. Spotkałam mistrza i nawet nie wzięłam choćby numeru telefonu - wspomina dziś z uśmiechem pani dyrektor.
Kontakt na szczęście udało się nawiązać już kilka dni później. – Spotkałam profesora na przystanku autobusowym. Zaczęliśmy rozmawiać i on wyraził chęć ofiarowania nam swoich plakatów. Miał tylko jedną prośbę, chciał, żeby te, były wywieszone w ramach plakatowych – opowiada pani Iwona.
I choć ich zakup w takiej sytuacji mógł wydawać się oczywisty, dla małego, gminnego domu kultury okazał się być wcale nie małym wydatkiem. – Na szczęście wójt (Arnold Grossmann- red.) który doskonale czuje kulturę to zaaprobował. A centrum w zamian dostało 33 plakaty.

Myślę, że każdy spoglądając na te plakaty wyciągnie coś dla siebie. One są naprawdę genialne w swoim przekazie. A ich autor pomimo wszystkich nagród i sławy jaką zdobył, jest niezwykle skromnym człowiekiem, z dystansem do świata, i z ogromną wrażliwością, która pozwala mu dostrzec coś wyjątkowego w otaczającej nas przyrodzie i w zwykłych ludziach, zarówno tych młodych i starych, ale zawsze tych bez makijażu, bez stylizacji, naturalnych

– dodaje nasza rozmówczyni.
Sam profesor zaś o sobie mówi - Nie lubię idealnie prostych kresek, aptekarskiej precyzji komputerowej, liternictwa, które zrobił ktoś inny. Chciałbym, aby czuć było w tych pracach pot, odciski palców i niestarty ołówek.

My zaś zachęcamy do oglądania wystawy. Ta dostępna jest za darmo, w godzinach otwarcia Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szelkowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki