Stary Szelków. Moniuszkomaniacy zebrali gromkie brawa. Uczniowie z Szelkowa w konkursie MSCDN i Teatru Wielkiego - Opery Narodowej

Renata Jasińska
Renata Jasińska
fot. Renata Jasińska
Stary Szelków. Przedstawienie w wykonaniu uczniów nagrodzone zostało gromkimi brawami.

Moniuszkomaniacy - tak można w skrócie określić uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Starym Szelkowie. 5 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Szelkowie można było zobaczyć przedstawienie traktujące o życiu Stanisława Moniuszki w ich wykonaniu. Piękne stroje i cała scenografia, a ponadto wykorzystanie multimediów nadało mu wyjątkowy charakter i pokazało, jak wiele pracy włożono w jego przygotowanie.

Na scenie uczniom towarzyszyli nauczyciele i doskonale znany już z wystąpień scenicznych wójt Arnold Maciej Grossmann.

Moniuszko na Mazowszu

Przedstawienie było efektem projektu przygotowanego na konkurs „Moniuszko w mazowieckich szkołach i przedszkolach”. Organizatorem konkursu jest Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Teatr Wielki - Opera Narodowa.

Nasza szkoła podjęła się trudnego wyzwania. Przystępując do konkursu mieliśmy świadomość, że ma on charakter interdyscyplinarny i dotyczy szerokiej tematyki związanej z życiem i twórczością Moniuszki

– mówi dyrektor szkoły Wanda Wójcicka.

Celem konkursu było m.in. inspirowanie do podejmowania w szkołach Mazowsza działań dotyczących popularyzacji wiedzy o życiu i twórczości Stanisława Moniuszki w kontekście realizacji nowej podstawy programowej, uczczenie dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, kształtowanie świadomego odbioru utworów tradycji polskiej kultury muzycznej, ale także rozwijanie kreatywności i pracy zespołowej uczniów.

Pracy było wiele

Przedstawienie nie było jednak jedyną aktywnością związaną z tym konkursem. W szkole do tej pory odbyły się też zajęcia dla klas I-III „Moniuszko dzieciom”, zajęcia „Matematyka z Moniuszką”, czy nawet zajęcia kulinarne z myślą o wielkim kompozytorze. Oprócz tego przygotowano zaproszenia i plakat promujący, prezentację multimedialną i film, prace plastyczne, tworzono wiersze o artyście, wystawę i oczywiście scenariusz spektaklu.

W projekt zaangażowani byli uczniowie klas V-VIII:
Norbert Bąk, Małgorzata Gruda, Karolina Jaworska, Judyta Jesiołowska, Karol Kajetaniak, Bartosz Kowalski, Natalia Krakowian, Klaudia Ostaszewska, Weronika Samsel, Weronika Szczepańska, Natalia Więckowska, Anna Brzezińska, Karolina Fabisiak, Iga Kordowska, Magdalena Krakowian, Anna Mikołajczewska, Julia Rulka, Piotr Rzepiński, Zuzanna Sierzan, Adam Świętochowski, Alicja Olkowska, Hanna Skrzypek, Zuzanna Dziadak, Alicja Figurska, Jakub Pągowski, Maciej Todorowski, Michał Wronowski, Amelia Chrzanowska i Karolina Rosińska.

Całe przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez zaangażowania nauczycieli:
Hanny Chodny- Sołtysiak, Agnieszki Figurskiej, Anny Olewnickiej, Hanny Pągowskiej i Jolanty Tomaszewskiej oraz Iwony Krzemińskiej, Arnoldowi Grossmannowi, Iwony Gutowskiej, Wandy Wójcickiej, Tadeusza Kasprzyckiego, Pauliny Skrzecz, Rafała Napiórkowskiego, Anny Muszyńskiej, Piotra Jasińskiego, a także rodziców i pracowników szkoły.

Dwa ważne zadania

- Chciałabym serdecznie podziękować za to, że mimo tak wielu obowiązków zechcieliście wziąć udział w naszym konkursie. On stawiał przed szkołą dwa bardzo ważne zadania, z którymi wasza szkoła sobie świetnie poradziła. Pierwsze to praca metodą projektu, a drugie - biografia Moniuszki, zbyt skomplikowana, by powiedzieć o niej w jednym zdaniu. Moniuszko urodził się pod zaborami i w tym przedstawieniu wybrzmiało doskonale dlaczego miał kłopot by zostać ojcem opery światowej. Był zbyt polski, zbyt narodowy mówiła Iwona Krzemińska z MSCDN.

„Pomóżmy dzieciom stać się tym, kim stać się mogą” mawiał patron waszej szkoły i widzę, że wasza społeczność to hasło realizuje

– dodała.

Zobacz inne materiały

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie