Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Starosta zarobi inaczej

(mb)
Na sesji 30 września radni powiatu musieli pilnie na nowo ustalić wynagrodzenie dla starosty Białobrzeskiego. Przedłożony projekt uchwały nie przewidywał dla starosty ani złotówki więcej niż dotychczas. Trzeba było jednak podjąć nową uchwałę, ponieważ zmieniły się przepisy. Przede wszystkim, dodatki specjalne - do tej pory nieobowiązkowe - teraz muszą być wypłacane wójtom i burmistrzom. Dotychczas dodatek taki był przyznawany na czas określony, teraz - na czas nieokreślony. Pośpiech wynikał z tego, że maksymalny 40-procentowy dodatek specjalny dla starosty makowskiego przyznano mu na czas do końca września br. W nowej uchwale przewidziano dla starosty też 40 procent, ale już na czas nieokreślony.

- Rok temu przyznając staroście taki dodatek uzasadniono, że należy mu się, bo starosta zaproponuje szereg ciekawych pomysłów na rozwój powiatu - powiedział radny Grzegorz Packo z opozycyjnego klubu Porozumienie Samorządowe. - Uważam, że ten dodatek powinien być motywacyjny. Ponieważ w budżecie brakuje pieniędzy niemal na wszystko, więc w tej sytuacji proponuję także obniżenie zarobków staroście.
Prowadząca obrady wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Hanna Chrostowska próbowała tłumaczyć radnemu, że nie można zmieniać projektu uchwały, bo ona tylko reguluje po nowemu stare ustalenia. Radca prawny miał jednak inne zdanie. W czasie przerwy klub "Porozumienie Samorządowe" przygotował wniosek o zmniejszenie do 20 proc. wysokości dodatku specjalnego. W obronie starosty stanął radny Lech Sztych, który powiedział:
- Do pana starosty nie ma większych zarzutów. W innych powiatach zazdroszczą nam tego, co robi się w naszym powiecie.
Nikt inny nie podjął tych wątków.
Wynik głosowania był łatwy do przewidzenia. Za pozostawieniem status quo głosowało 10 radnych, 4 było przeciw, 1 się wstrzymał. Starosta ma więc te same pobory, co poprzednio, czyli 8128 zł brutto miesięcznie. Gdyby przeszła propozycja radnych z opozycji, zarabiałby o 1064 zł mniej, czyli 7064 zł. Też nie najgorzej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki