Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stare Lubiejewo. Będzie widowisko historyczne o rotmistrzu Pileckim

red
We wrześniu w Ostrowi Mazowieckiej wystawione zostanie widowisko „Rotmistrz Pilecki Ofiarowanie”. W Starym Lubiejewie odbyła się promocja tego wydarzenia, od tej pory autorzy i aktorzy ruszyli ostro do pracy

W Starym Lubiejewie, w Zespole Szkół CKR, odbyła się promocja przygotowywanego dramatu historycznego „Rotmistrz Pilecki Ofiarowanie”.

W maju obchodziliśmy 70 rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, a 11 listopada będziemy świętować stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. 19 września minie 78 lat od łapanki warszawskiej, w której rtm. Pilecki „zgłosił się” na ochotnika do Oświęcimia.

Tego dnia w Ostrowi Mazowieckiej wystawione zostanie po raz pierwszy widowisko historyczne „Rotmistrz Pilecki Ofiarowanie”.

- Nasza grupa teatralna „Rzeczpospolita Apostolska” pragnie uczcić pamięć tego wielkiego Polaka, który, jak wiemy, związany jest z Ostrowią, bo jego żona Maria Ostrowska to rodowita ostrowianka – mówi Sławomir Konarzewski, twórca „Rzeczpospolitej Apostolskiej”, nauczyciel szkoły w Lubiejewie. - Nie ukrywam swoich fascynacji tym człowiekiem i wielokrotnie mówiłem o tym. Nasz projekt wystawienia dramatu historycznego o Rotmistrzu jest tylko niegodnym hołdem i zadośćuczynieniem naszego pokolenia Witoldowi Pileckiemu, zamordowanemu przez komunistycznych bandytów.

Celem spotkania w Starym Lubiejewie było nagłośnienie i wypromowanie widowiska nie tylko lokalnym środowisku, ale w całym kraju. Organizatorzy mają bowiem ambitne plany wystawienia spektaklu nie tylko w Ostrowi. Podczas spotkania została przedstawiona pierwsza próba, tzw. stolikowa - czyli głośnego czytania tekstu z tych scen, których jeszcze nie pokazywano.

Usłyszeliśmy niezwykłą muzykę Pawła Andruszkiewicza w wykonaniu Jolanty Andruszkiewicz i Remigiusza Danelczyka. Utwory „Apokalipsa” i „Instrukcja robienia piły” do słów Marka Bożykowskiego miały swoją prapremierę.

19 września w hali sportowej MOSiR w Ostrowi odbędzie się wielka prapremiera widowiska: o godz. 11.00 dla szkó ł i o godz. 18.00 dla wszystkich widzów.

- Mamy ambicję pokazania widowiska w miastach najważniejszych dla rotmistrza Pileckiego, czyli w Warszawie i Oświęcimiu, a także podejmujemy starania, żeby przynajmniej część widowiska pokazać w teatrze TVP – mówi Sławomir Konarzewski.

Autorzy czynią starania, aby to widowisko objął patronatem honorowym Prezydent RP Andrzej Duda. Patronat medialny objęła nad nim TVP Historia, a widowisko jest finansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Organizatorami projektu oprócz – Oddziału Regionalnego Towarzystwa Uuniwersytetów Ludowych i „Rzeczpospolitej Apostolskiej” są: Zespół Szkół CKR w Starym Lubiejewie, burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka, Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi i Ostrowskie Stowarzyszenie„ Ludzie z Pasją”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki