MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Starcie w radzie o sekretarza

(jp)
Sekretarz miasta Mirosława Romanowska odwołana. Na wniosek prezydenta Rada Miejska Ostrołęki 3 grudnia odwołała Romanowską ze stanowiska.

Mirosława Romanowska była sekretarzem miasta w poprzedniej kadencji. Sprawowała urząd niemal równo przez rok w obecnej kadencji. Prezydent Ryszard Załuska zażądał od rady odwołania Romanowskiej z powodu długotrwałej nieobecności w pracy spowodowanej zwolnieniami lekarskimi. Prezydent wyliczył i poinformował radnych, że w ciągu minionego roku dotychczasowa sekretarz miasta przebywała na zwolnieniu lekarskim od 10 lutego do 18 kwietnia i przebywa obecnie od 25 września do 18 grudnia.
Rada Miejska odwołała Mirosławę Romanowską z funkcji sekretarza miasta 13 głosami za (SLD, TPO, Nasza Ostrołęka), trzy głosy były przeciw, cztery zaś wstrzymujące się.

Ludzkie sprawy i armaty
W czasie dyskusji nad odwołaniem sekretarz Romanowskiej doszło do kłótni między radnymi Prawa i Sprawiedliwości, a prezydentem Ryszardem Załuską.
Przewodniczący rady Janusz Kotowski wnioskował do prezydenta, aby po odwołaniu stanowiska zapewnił Romanowskiej inną pracę. Podkreślał, że jest ona chora i przebywa w szpitalu. Powątpiewał, że może prezydent wcześniej powinien poinformować zainteresowaną o zamiarze odwołania a dopiero potem zgłosić wniosek do rady.
W odpowiedzi na to pytanie prezydent stwierdził, że nie rozmawiał z zainteresowaną, bo nie miał szansy, ponieważ od września nie ma jej w pracy. Potem w ostrej wypowiedzi zaatakował obecną opozycję w Radzie Miejskiej.
- Przed rokiem to nikt inny, tylko szef klubu i szef PiS w mieście przyszedł do mnie i obiecywał poparcie PiS w zamian za to, że zostanie wiceprezydentem. Mówił przy tym, że pomoże w odwołaniu pani sekretarz, jak to określił, bo się nie nadaje - w swojej wypowiedzi Załuska zwracał się bezpośrednio do Kotowskiego. - A jak wyście sześć lat temu mnie odwoływali (w 1997 roku AWS-owski wojewoda i minister edukacji odwołali Ryszarda Załuskę z funkcji kuratora oświaty w województwie ostrołęckim - przyp. red.), to też mnie nie pytaliście! Nikt nie rozmawiał też z radnym Lechem Wołczukiem o jego odwołaniu ze stanowiska dyrektora Meditransu. A jak szef PiS-u w kraju zwalnia tysiąc osób, to też nie rozmawia z nimi o tym.
- Zapytałem pana o ludzkie sprawy - odparł Kotowski. - A pan wytoczył przeciw mnie ciężkie armaty, które tak naprawdę mnie nie trafiły. Bo to nie ja, ani nie PiS odwoływaliśmy pana ze stanowiska kuratora oświaty. Nie ja również odwołuję pana Wołczuka.
Janusz Kotowski złożył również oświadczenie, w którym zaprzecza jakoby PiS zamierzał współrządzić miastem z Ryszardem Załuską. Wypowiedzią prezydenta oburzony był również były radny Arkadiusz Czartoryski, do którego jeden z radnych natychmiast zatelefonował i przekazał, co mówił prezydent Załuska. Wprawdzie Załuska nie użył nazwiska lidera PiS, o którym mówił, ale większość radnych odczytała, że chodzi o Arkadiusza Czartoryskiego - byłego prezydenta, byłego radnego obecnie członka Zarządu Województwa Mazowieckiego.
- To ohydne oszczerstwo - powiedział nam Czartoryski. - Nigdy nie zabiegałem o to, żeby być zastępcą prezydenta Załuski. Gdybym to zrobił, zawiódłbym zaufanie swoich wyborców. Nieprawdą jest też, jakobym mówił, że pani Romanowska nie nadaje się na sekretarza miasta.
Wypowiedź Ryszarda Załuski skrytykował też inny radny PiS.
Krzysztof Majkowski: - Jestem zdegustowany pana wypowiedzią pod adresem marszałkaÉ
Ryszard Załuska (przerywając w pół słowa): - Członka zarząduÉ
Krzysztof Majkowski: - Tak, członka zarządu. Mnie wychowano, że jak wypowiadam się publicznie na czyjś temat, to w obecności tej osoby. Poza tym uczestniczyłem w rozmowach naszego klubu z panem na początku kadencji i nie pamiętam abyśmy zabiegali o funkcję wiceprezydenta i nie pamiętam aby ktokolwiek uzgadniał z panem odwołanie pani sekretarz miasta.
Prezydent oświadczył, że podtrzymuje wszystko, to co wcześniej powiedział. Stwierdził, że rozmowa z przedstawicielem PiS-u (wciąż nie padło nazwisko) odbyła się w cztery oczy i propozycja wiceprezydentury padła.
- Ja posługuję się prawdą - autorytatywnie stwierdził Załuska.
Prezydent powiedział nam, że jeszcze nie wie kto zostanie sekretarzem miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki