MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa kard. Dziwisza. Przewodniczący Episkopatu wydał oświadczenie

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Sprawa kard. Dziwisza. Przewodniczący Episkopatu wydał oświadczenie
Sprawa kard. Dziwisza. Przewodniczący Episkopatu wydał oświadczenie fot marek szawdyn/polska press
W nawiązaniu do reportażu TVN24 zatytułowanego „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza” oświadczenie wydał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. - Mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości, zaprezentowane w tym reportażu, zostaną wyjaśnione przez odpowiednią komisję Stolicy Apostolskiej – stwierdza abp Stanisław Gądecki.

„W nawiązaniu do wczorajszego reportażu TVN24 zatytułowanego „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”, w którym oskarża się ks. kardynała Stanisława Dziwisza o zaniedbania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych ze strony duchownych, mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości, zaprezentowane w tym reportażu, zostaną wyjaśnione przez odpowiednią komisję Stolicy Apostolskiej” – napisał w krótkim oświadczeniu przewodniczący Episkopatu Polski.

Abp Gądecki dodał przy tym, że „Kościół w Polsce jest wdzięczny ks. kardynałowi za jego wieloletnią służbę przy boku św. Jana Pawła II”.

„Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”

Na stronie internetowej TVN24 ukazał się w poniedziałek dokument Marcina Gutowskiego „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”. W filmie przedstawiono dokumenty, rozmowy i relacje, wskazujące, że kard. Stanisław Dziwisz, mógł brać udział m.in. w procederze tuszowania nadużyć seksualnych przez księży na całym świecie.

Abp Dziwisz: Zależy mi na transparentnym wyjaśnieniu tych spraw

Na film zareagował także sam abp Stanisław Dziwisz. W przesłanym w poniedziałek Polskiej Agencji Prasowej oświadczeniu, stwierdził, że ponawia propozycję, by sprawami oceny działań podjętych przez stronę kościelną w kwestiach poruszanych w produkcji zajęła się niezależna komisja.

„Jestem gotowy do pełnej współpracy z taką komisją (…) Zależy mi na transparentnym wyjaśnieniu tych spraw. Nie chodzi o wybielanie lub ukrywanie ewentualnych zaniedbań, ale o rzetelne przedstawienie faktów – oświadczył duchowny.

Dziwisz zapewnił, że „dobro pokrzywdzonych jest wartością nadrzędną”, a dzieci i młodzież „nie mogą już nigdy doznać w Kościele krzywd, które miały miejsce w przeszłości”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki