Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spragnieni wody

(paf)
Maria Bednarczyk (stoi), dyrektor Wydziału Inwestycji i Dróg, zaprezentowała mieszkańcom Łazka projekt budowy wodociągu na osiedlu
Maria Bednarczyk (stoi), dyrektor Wydziału Inwestycji i Dróg, zaprezentowała mieszkańcom Łazka projekt budowy wodociągu na osiedlu P. Pliszka
Po kilkunastu latach obietnic, mieszkańcy osiedla Łazek w Ostrołęce doczekają się sieci wodociągowej.

Osiedle Łazek znajduje się na peryferiach Ostrołęki. Część domów osiedla zlokalizowana jest poza terytorium miasta, w granicach gminy Olszewo-Borki. Jednym z większych paradoksów osiedla jest ulica gen. Z. Padlewskiego, której część przebiega w granicach Ostrołęki, a część w granicach gminy Olszewo-Borki. Jest jeszcze jedna sprawa, którą mieszkańcy Łazku nazywają zwykłym skandalem.
- Mamy XXI wiek, a na naszym osiedlu nadal nie ma wodociągów - mówią. - Czerpiemy ze studni głębinowych wodę, która nie nadaje się do codziennego użytku. Czasami jest tak brudna, że nie można w niej prać czy myć się.
W czerwcu powinny rozpocząć się prace związane z budową wodociągu na Łazku. W budżecie Ostrołęki na tę inwestycję zarezerwowano 600 tys. zł. Z tych pieniędzy przeprowadzony będzie pierwszy etap wodociągowania osiedla.
- Podpisaliśmy odpowiednie umowy z wójtem gminy Olszowo-Borki, żebyśmy mogli swobodnie prowadzić budowę - poinformowała Maria Bednarczyk, dyrektor wydziału inwestycji i dróg Urzędu Miejskiego w Ostrołęce, podczas zebrania Rady Osiedla Łazek 23 kwietnia. - Wyszliśmy też z propozycją, by gmina włączyła się w realizację wodociągu i współfinansowała inwestycję.
Wiesław Opęchowski, wójt gminy Olszewo-Borki, zapewnił, że nie ma żadnych przeszkód, by miasto prowadziło roboty budowlane na terenie gminy. Tym samym upadł argument, podnoszony przez władze miasta, o poważnych utrudnieniach w realizacji wodociągu, wynikających z przynależności osiedla do dwóch samorządów.
By obniżyć koszt budowy, Ostrołęckie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykona prace na własny koszt. Cena tych robót wynosi około 300 tys. zł.
- Przewodniczącym rady nadzorczej OPWiK-u zostałem również dlatego, by móc skuteczniej naciskać na budowę wodociągu na Łazku - żartował Stanisław Rybski, wiceprezydent Ostrołęki, obecny na zebraniu Rady Osiedla. - A mówiąc poważnie, szanowni państwo, zacofanie infrastrukturalne osiedla jest wręcz niedopuszczalne. Zapewniam, że zrobię wszystko, by ten stan jak najszybciej zmienić.
Mieszkańców osiedla niepokoi jeszcze jedna sprawa. Projekt budowy wodociągu przewiduje, by w pierwszym etapie położono sieć m.in. wzdłuż ulicy Pamięci Narodowej, przy której nie ma jeszcze zabudowań. Zaś inne zamieszkane przez wielu ostrołęczan ulice mają być wodociągowane dopiero w drugim etapie.
- Czy jacyś miejscowi włodarze mają w tej okolicy działki budowlane i chcą w ten sposób podnieść ich wartość? - padło z sali pytanie.
- Zapewniam państwa, że tak nie jest - zaprzeczył wiceprezydent Rybski. - Ja sam nie wiem, dlaczego właśnie tak ma przebiegać wodociąg. Ale wyjaśnimy to i jeśli jeszcze będzie można korygować projekt, to zmienimy go trochę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki