Spotkanie na Stacji z zapowiedzią przebudowy Ostrowskiej i Słowackiego

Redakcja
We wtorek 28 marca spotkali się mieszkańcy osiedla Stacja na zebraniu swojej rady. Frekwencja w Zespole Szkół nr 3 jak zwykle była duża.

A spotkanie rozpoczęło się od sprawozdania z działalności rady osiedla Stacja, które przedstawił jej przewodniczący Mirosław Rosak. Ci, którzy myślą, że ogranicza się ona do organizacji Festynu Dworcowego – zresztą największej takiej imprezy w mieście – są w błędzie.

Oszczędzili 3 grosze

Z ciekawostek można odnotować, że w ubiegłym roku rada zaoszczędziła… 3 grosze (miasto na jej funkcjonowanie daje rocznie około 4 tys. zł). Oczywiście nie oznacza to niegospodarności – po prostu działalność rady jest szeroka: to nie tylko dyżury radnych, ale też m.in. wsparcie, również finansowe, imprez organizowanych na osiedlu i placówek oświatowych.

Po przewodniczącym mówił prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski. Zaczął od spraw dotyczących całego miasta: zapewnił, że reforma oświaty – jego zdaniem jak najbardziej słuszna – nie zakończy się w Ostrołęce zwolnieniami nauczycieli, że poszerzenie granic miasta kosztem gminy Rzekuń to sprawiedliwy ruch (zadeklarował, że miasto wpływami podatkowymi podzieli się z gminą, proporcjonalnie do liczby mieszkańców), a jedną z najważniejszych inwestycji, na którą udało się pozyskać 19 mln zł z rządu, będzie remont starego mostu (miasto wciąż szuka dodatkowego partnera, który zechciałby dołożyć się do przebudowy).

Jeszcze w 2017 przebudowa Ostrowskiej i Słowackiego

Mówił też o sprawach ważnych dla osiedla Stacja.

- Mamy już pewność, że dwie wielkie inwestycje dotkną połączenia Stacji i Ostrołęki. Mówię tu o poważnej przebudowie ulicy Ostrowskiej, zaplanowanej na 25 mln zł, z budową nawierzchni ulicy, ścieżek rowerowych, ciągu pieszo-jezdnych, przebudową skrzyżowań, budową ronda, zjazdów, zatok autobusowych, kanalizacji, oświetlenia. Druga część, czyli ul. Słowackiego także zostanie przebudowana. Tu kosztorys opiewa na 7,8 mln zł. Od wysokości mleczarni aż do torów będzie miała miejsce porządna budowa.

Te inwestycje miałyby rozpocząć się jeszcze w tym roku. Dofinansowanie unijne w ich przypadku wynieść ma aż 80 proc.

Kolejną inwestycją jest budowa ul. Wiejskiej, na której do tej pory wykonano roboty podziemne.

- Za chwilę ruszy jej budowa, jej koszt przekracza 5 mln zł, z przetargu wyszło trochę mniej – kontynuował prezydent.

Wiceprezydent Grzegorz Płocha dodał, że w dworcu powstanie punkt biblioteczny ostrołęckiej biblioteki.

Połowę podatku z elektrowni i tak by zabrali gminie Rzekuń

Potem mówił niecodzienny gość na spotkaniach rad osiedlowych, czyli poseł PiS Arkadiusz Czartoryski.

- Zmieniła się życzliwość rządu w stosunku do miasta Ostrołęki – mówił. - Ja uważam za największy projekt budowy nowej elektrowni. 6 miliardów to największa inwestycja na wschód od Wisły i w ogóle największa planowana.

Poseł wierzy, że oznacza ona zwiększenie liczby mieszkańców, rozwój kolei i lokalnych firm, które będą świadczyć usługi na rzecz elektrowni.

Powiedział też, że popiera poszerzenie Ostrołęki, dzięki czemu w jej granicach znalazłaby się nowa elektrownia. Rocznie do budżetu samorządu z podatków od elektrowni trafi ok. 28 mln zł. Jak tłumaczył poseł, tylko połowa tej kwoty trafiłaby do gminy Rzekuń – reszta, na mocy tzw. janosikowego, zasiliłaby budżety mniej zamożnych gmin w innych częściach Polski.

Arkadiusz Czartoryski mówił też m.in. o budowie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce i o tym, z jak dużym zainteresowaniem spotyka się ono w Polsce.

A co z mieszkańcami?

Przemówień w ogóle tego dnia było sporo. Po nim głos zabrali jeszcze przewodniczący rady miasta Jerzy Grabowski, jego zastępca Wiesław Szczubełek i radna ze Stacji Ewa Żebrowska-Rosak. Ta część trwała łącznie ponad półtorej godziny, dlatego jedna z mieszkanek, zniecierpliwiona czekaniem na ostatni punk spotkania pt. „Dyskusja i sprawy różne zgłaszane przez mieszkańców Osiedla”, spytała:

- Może mieszkańcy zabraliby wreszcie głos?

I w końcu doczekali się. A wspomniana mieszkanka pytała m.in. o koszty utrzymania Muzeum Żołnierzy Wyklętych, o skuteczność miasta w pozyskiwaniu środków uniinych, dopytywała o remont Ostrowskiej i Słowackiego. Wdała się też w polemikę z politykami co do wyglądu osiedla. Jej zdaniem to nie działalność miasta poprawiła wygląd Stacji, a sami mieszkańcy, inwestując w elewacje domów, dbając o swoje posesje i ogródki.

Inni też mieli sporo pytań: choćby o demontaż niepotrzebnych torów kolejowych na ul. Żeromskiego, o to, czy konstrukcja rond (te większe są dość wysokie, ograniczając widoczność) jest bezpieczna i o fatalny stan ul. Kolejowej (prezydent zapewnił, że problem jest mu znany i jeśli pojawią się oszczędności z przetargów, może coś uda się w tej materii zmienić).

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Zwiększenie liczby mieszkańców ? A z jakiego powodu to miałoby nastąpić. Miasto Ostrołęka w sumie nie ma nic do zaoferowania, dużo się mówi, ale to tylko słowa, słowa, słowa.

Dodaj ogłoszenie