Spotkanie Duda - Cichanouska. Prezydent Andrzej Duda: Konieczne jest zdecydowane działanie wobec władz białoruskich

Angelika Korlaga
Angelika Korlaga
Spotkanie Duda - Cichanouska. Andrzej Duda: Konieczne jest zdecydowane działanie wobec władz białoruskich
Spotkanie Duda - Cichanouska. Andrzej Duda: Konieczne jest zdecydowane działanie wobec władz białoruskich fot. szymon starnawski / polska press
Udostępnij:
W piątek liderka białoruskiej opozycji Swietłana Cichanouska spotkała się z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Tematem rozmów była sytuacja na Białorusi. Cichanouska poruszyła problem wsparcia dla represjonowanych Białorusinów, temat wolnych mediów i sankcji wobec reżimu.

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska, w czwartek rozpoczęła dwudniową wizytę w Polsce. W pierwszej kolejności odwiedziła Centrum Białoruskiej Solidarności w Warszawie, gdzie uczestniczyła w lekcji rysunku na temat "Białoruś moich marzeń!".

Opozycjonistka spotkała się z demonstrantami przeciwnymi reżimowi Aleksandra Łukaszenki, którą opisała w swoim wpisie na Twitterze:

Białorusini są niesamowici! To spotkanie z naszymi ludźmi w Warszawie przypomniało mi nasze wiece w Grodnie, Witebsku i Brześciu. Tyle pogodnych twarzy! Na pewno wygramy. Proszę wszystkich o wysłanie listu lub pocztówki do więźniów politycznych.

Liderka opozycji zaplanowała między innymi spotkania z prezydentem RP Andrzejem Dudą i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, co zapowiedziała na swoim Twitterze:

„Rozpoczynam wizytę z flagą Polski! Spotkam się z Prezydentem, Andrzejem Dudą, Prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, politykami i senatorami, aby porozmawiać o wsparciu dla represjonowanych Białorusinów, wolnych mediach, sankcjach wobec reżimu. Planowane jest również spotkanie z liderami białoruskiego ruchu strajkowego.”

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski przekazał, że tematem spotkania Andrzeja Dudy z Cichanouską w Belwederze będzie m.in. "sytuacja na Białorusi oraz to, w jaki sposób my, społeczność międzynarodowa, możemy okazać solidarność z tymi obywatelami Białorusi, w tym Polakami, którzy podlegają dziś represjom".

- Jesteśmy jako Polska zaangażowani w obronę wolności, praw obywateli na Białorusi. Uważamy, że każdy naród ma prawo do życia w wolności, wedle własnego wyboru. Naszą pierwszorzędną troską jest kwestia także prześladowania, represji wobec Polaków na Białorusi" - stwierdził Szczerski.

Swiatłana Cichanouska odwiedziła również redakcję „Gazety Wyborczej”, gdzie wydawca gazety Jerzy Wójcik wręczył Cichanouskiej cyfrową prenumeratę „Wyborczej" na sto lat. Jak donosi „Wyborcza” Cichanouska, nagrodę dedykowała swojemu narodowi, Białorusinom, którzy podjęli pełną wyrzeczeń walkę o wolność, płacąc za to wolnością i życiem.

Aktywne działania Swietłany Chichanouskiej w ostatnim czasie są również wynikiem wydarzeń, które miały miejsce na Białorusi. 23 maja 2021 roku władze Białorusi poderwały myśliwiec i zmusiły polski samolot Ryanair do zmiany kursu i lądowania w Mińsku, w związku z doniesieniami o bombie na pokładzie, które ostatecznie były fałszywe. Władze Białorusi zatrzymały jednak jednego z pasażerów samolotu - opozycyjnego dziennikarza Ramana Pratasiewicza oraz towarzyszącą mu 23-letnią obywatelkę Rosji.

- To jest czyn terroru państwowego, dotykającego nie tylko obywateli Białorusi, ale także obywateli innych krajów i pokazuje, że potrzebujemy tej uwagi i odważnych działań UE i innych krajów demokratycznych – mówiła Swietłana Cichanouska w rozmowie z TVP Info.

Głos w sprawie zabrał również Andrzej Duda, który napisał:

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z liderką białoruskiej opozycji Swietłaną Cichanouską w szczególności dotyczyło trudnej sytuacji na Białorusi i wsparcia, które może zostać zapewnione ze strony Polski. Prezydent obiecał Cichanouskiej, że poruszy temat trudnej sytuacji obywateli Białorusi na arenie międzynarodowej m.in. na forum OBWE, jednocześnie podkreślając poparcie dla białoruskiej opozycji jako tych, którzy chcą demokratycznej, suwerennej Białorusi.

Andrzej Duda poruszył również temat represji wobec Polaków na Białorusi. Prezydent spotkał się z trzeba polskimi działaczkami, które dzięki zabiegom polskich służb dyplomatyczno – konsularnych zostały uwolnione z białoruskiego więzienia. Zapowiedział również, że zostaną podjęte kroki w celu uwolnienia szefowej Związku Polaków na Białorusi – Andżeliki Borys oraz polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta, którzy aktualnie przebywają w więzieniu na Białorusi.

Prezydent podkreślił również, że należy zrobić wszystko, by nie dało się poróżnić Polaków i Białorusinów:

- Jesteśmy dwoma zaprzyjaźnionymi ze sobą narodami i zrobimy wszystko, aby tak pozostało - zaznaczył.

Swiatłana Cichanouska była kandydatką w wyborach prezydenckich na Białorusi 9 sierpnia ub.r. i cieszyła się w nich dużym poparciem społecznym. Mimo tego, według oficjalnych wyników uzyskała zaledwie 10,1 proc. głosów, a jako zwycięzcę ogłoszono rządzącego od 1994 roku prezydenta Alaksandra Łukaszenkę z wynikiem 80,1 proc. Po wyborach Swiatłana Cichanouska została zmuszona do emigracji przez służby Łukaszenki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Spotkanie Duda - Cichanouska. Prezydent Andrzej Duda: Konieczne jest zdecydowane działanie wobec władz białoruskich - Polska Times

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

No , to działaj Duda , działaj.

W
Willie Ewalt

Google is by and by paying $27485 to $29658 consistently for taking a shot at the web from home. I have joined this action 2 months back and I have earned $31547 in my first month from this action.FVty I can say my life is improved completely!

it what I do._________P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

G
Gość

Ja bym raczej unikal wygrazania innym, czesto silniejszym, zamiast tego grzeczne, nieobrazliwe zwrocenie uwagi, podzielenie sie pogladami, albo nawet i cisza. Moze i kiedys da sie stonowac te krewkosc slabeusza... pozdrawiam.

Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie