MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spotkania kolędnicze w Bogutach-Piankach. Trzydziesty czwarty raz z rzędu [ZDJĘCIA]

Hanna Chromińska
Spotkania kolędnicze w Bogutach-Piankach mają długa tradycję. Zawsze odbywają się w święto Trzech Króli

6 stycznia – w uroczystość Trzech Króli – w Bogutach-Piankach, w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, po raz 34. odbyły się spotkania kolędnicze pod nazwą „Święty Wieczór”. W widowiskach obrzędowych oraz koncertach kolęd i pastorałek zaprezentowanych przez 12 zespołów wystąpiło 85 osób dorosłych i 70 uczniów.

Sala GOKiS wypełniła się po brzegi mieszkańcami, ale byli też liczni goście, m.in. ks. Stanisław Mikucki – proboszcz parafii, Eliza Drewnowska - radna powiatu ostrowskiego, Małgorzata Konrad  - skarbnik powiatu, Jolanta Ugniewska – sekretarz powiatu,  Adriana Rukat  - naczelnik wydziału promocji, rozwoju powiatu i oświaty Starostwa Powiatowego, Urszula Wołosiewicz - wójt Gminy Zaręby Kościelne, Rafał Kruszewski - wójt gminy Nur, ale także gospodarze - wójt Jędrzej Drewnowski – zastępca wójta Michał Rutkowski, Grzegorz Tymiński -  przewodniczący Rady Gminy.

Wszystkich powitał organizator spotkań kolędniczych, Roman Świerżewski – dyrektor Gminnego Ośrodku Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach.

- Wiersz napisany specjalnie na dzisiejszy wieczór przez naszego poetę Sławomira Szewczyka przywołuje postacie Herodów, które od zagrody do zagrody wędrują z kolędą na ustach – powiedział Roman Świerżewski. - Ta piękna polska tradycja kolędowania jest obecna w kulturze gminy Boguty-Pianki od bardzo dawna. Król Herod i jego świta, Żyd, diabeł, anioł i śmierć co roku przedstawiają bardzo ważną historię o walce dobra i zła. 34 lata temu po raz pierwszy przybyli do naszej gminy kolędnicy z różnych miejscowości obecnego powiatu ostrowskiego, a także z Grajewa, Zambrowa, Wysokiego Mazowieckiego i Siemiatycz.

Jak każe tradycja przyjmujemy ich bardzo serdecznie. Wszystkim kolędnikom jesteśmy wdzięczni za wzruszenia, życzenia, piękno zaklęte w dawnych tekstach, kultywowanie narodowego folkloru i łączenie pokoleń.

Jak w poprzednich latach, 34. spotkania kolędnicze w Bogutach-Piankach miały formę przeglądu kolęd, pastorałek i małych form teatralnych. Na scenie kolejno pojawiały się:

  • zespół Króla Heroda z Rosochatego Kościelnego,
  • grupa prezentująca jasełka i chór szkolny ze Szkoły Podstawowej w Bogutach-Piankach,
  • zespół kolędniczy „Z kozą” z Wyszonek-Błoni,
  • zespół ludowy Laskowianki z Laskowca Starego „Z gwiazdą i kolędą”,
  • śnieżynki i kolędnicy z gwiazdą ze szkoły Podstawowej w Tymiankach-Buciach,
  • zespół „Niezapominajka” z Zarąb Kościelnych,
  • zespół kolędniczy „Herody” z Bogut-Pianek,
  • Jacek Nowak z ruchomą szopką z okolic Grajewa,
  • zespół śpiewaczy „Nadbużanie” z Nura,
  • akordeonista Przemysław Moczulski z Perlejewa

.

Zgodnie z tradycją granica między sceną i widownią była bardzo umowna. Koza, diabeł i śmierć wędrowały miedzy widzami, usiłując ich przestraszyć lub rozbawić, a goście dołączali się do chóru kolędników.

Po zakończeniu przeglądu jasełek, herodów, kolęd i pastorałek okazało się, że zespoły ludowe równie dobrze radzą sobie także z tańcem, a spontaniczne muzykowanie przerodziło się w karnawałową zabawę taneczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki