Sport. Grad medali naszej młodzieży na EYOF. Dziesiąta siła na Starym Kontynencie

Paweł Wiśniewski
Kaliszanin Patryk Goszczurmy wygrał jazdę indywidualną na czas w ramach Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy. Polak przejechał trasę 8400 metrów najszybciej w 93-osobowej stawce archiwum
Reprezentanci Polski zdobyli dwadzieścia medali (5 złotych - 5 srebrnych - 10 brązowych) w zawodach Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy, które odbyły się w słowackiej Bańskiej Bystrzycy. Nasza ekipa uplasowała się w klasyfikacji medalowej na dziesiątym miejscu. Wygrali - raczej nieoczekiwanie - Włosi, którzy wywalczyli aż 47 medali (21-12-14). W naszej ekipie najlepiej spisali się lekkoatleci, którym przypadła pierwsza lokata w klasyfikacji tej dyscypliny (jedenaście medali, w tym 4 złote - 3 srebrne i 4 brązowych).

16. edycja Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (ang. European Youth Olympic Festival, skrót. EYOF) była rozgrywana w dziesięciu letnich dyscyplinach sportu. Reprezentanci Polski wystartowali w ośmiu z nich: badmintonie, gimnastyce, judo, kolarstwie, lekkoatletyce, pływaniu, siatkówce i tenisie. „Biało-czerwonych” zabrakło tylko w turniejach koszykówki i piłki ręcznej.

Z naszych zawodników, na najwyższym stopniu podium stanęli: Julia Michałowska w pchnięciu kulą 3 kg, Sebastian Antosiak w skoku wzwyż, Roch Krukowski w rzucie oszczepem 700 g, sztafeta szwedzka 100x200x300x400 metrów (Tomasz Bajraszewski, Radosław Lach, Rafał Dziewiecki, Jakub Szarapo) oraz Patryk Goszczurny wyścig kolarskim na czas na dystansie 8,4 km.

W zawodach wzięło udział 48 delegacji Narodowych Komitetów Olimpijskich z Europy. O medale walczyło 2252 sportowców (1127 dziewcząt i 1125 chłopców). Do rywalizacji nie zostali dopuszczeni reprezentanci Białorusi i Rosji z powodu rozpoczętej 24 lutego br. agresji Rosji na Ukrainę.

W historii Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy, reprezentanci Polski wywalczyli w sumie 172 medali (48 złotych - 50 srebrnych - 74 brązowe). W gronie medalistów możemy znaleźć wielu zawodników dobrze znanych z seniorskich występów - Paweł Korzeniowski i Radosław Kawęcki (pływanie), Ewa Krause i Daria Pogorzelec (judo), Tomasz Ścigaczewski (lekkoatletyka) czy siatkarki i siatkarze - Agata Mróz, Katarzyna Skowrońska, Marcin Możdżonek, Jakub Kochanowski oraz Bartosz Kwolek.