Z programu Społecznego Budownictwa Czynszowego (SBC) mogą korzystać towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), spółki gminne oraz spółdzielnie mieszkaniowe, które chcą sfinansować budowę nowych lub adaptację istniejących budynków do celów mieszkaniowych. Mieszkania czynszowe o powierzchni od 40 do 65 m2 to dobry wybór dla osób, których aktualny dochód nie pozwala na zakup mieszkania na rynku, ale jest wystarczający do opłacenia umiarkowanego czynszu.
Przeczytaj także:
- Rynek pracy. Do 2025 roku może nam zabraknąć nawet 1,5 mln pracowników
- Polacy przeciwko zakazowi handlu w niedziele. Ustawa ma coraz więcej przeciwników
Zmiany to odpowiedź na duże zainteresowanie programem samych najemców. Lepszy dostęp do finansowania budownictwa czynszowego to więcej dostępnych mieszkań na rynku. Finansowanie mieszkalnictwa i poprawa jakości życia Polaków jest jednym z filarów działalności BGK – mówi Włodzimierz Kocon, wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Ponad 1100 rodzin w 24 polskich miastach już otrzymało klucze do mieszkań. W sumie udzieliliśmy już finansowania na prawie 3,6 tys. mieszkań, a kolejne umowy kredytu podpisujemy na bieżąco – dodaje Kocon.
Jakie czekają nas zmiany? Cześć z nich na pewno ucieszy inwestorów. Przede wszystkim wydłużony będzie termin realizacji przedsięwzięcia przez inwestora ubiegającego się o kredyt SBC z 2 do 3 lat. BGK zrezygnował także z wymogu okazania ostatecznego pozwolenia na budowę wraz z wnioskiem kredytowym, co wiązało się z poniesieniem kosztów przez inwestora, przede wszystkim związanych z projektowaniem. Po zmianie inwestor będzie mógł ponieść te koszty już po wstępnej ocenie wniosku, czyli uprawdopodobnieniu pozyskania finansowania.
W planach jest także nowelizacja ustawy regulującej program. Powinna ona wprowadzić ułatwienia zaciągania kredytów preferencyjnych SBC przez spółdzielnie mieszkaniowe. Do zaangażowania się w program ma wystarczyć decyzja zarządu spółdzielni, a nie walnego zgromadzenia jak dotychczas. Spółdzielnie od połowy 2017 r. mogą przeznaczyć środki z kredytu na mieszkania udostępniane na zasadzie lokatorskiego spółdzielczego prawa dla lokalu. Procedurę ubiegania się o kredyt uprości także zniesienie wymogu zawarcia umowy z gminą w przypadku inwestorów nieobjętych Prawem zamówień publicznych, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe i prywatne TBS-y.
BGK wraz z resortem inwestycji i rozwoju jest współinicjatorem rządowego programu Społecznego Budownictwa Czynszowego, który od 2015 r. wspiera dostępne cenowo budownictwo mieszkaniowe. Wsparcie polega na finansowaniu budowy mieszkań na preferencyjnych warunkach. Oprocentowanie kredytu dla inwestora stanowi jedynie stawka WIBOR 3M, bez marży banku. Ponadto okres spłaty może wynieść do 30 lat, co jest szczególnie ważne przy budowie mieszkań o regulowanej stawce czynszu.
W pięciu dotychczasowych edycjach programu do BGK wpłynęły wnioski o łącznej wartości ponad miliarda złotych. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał 80 umów na łączną kwotę przekraczającą 400 mln zł.
Obejrzyj wideo:
Do 2025 roku może nam zabraknąć nawet 1,5 mln pracowników
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?