Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spokojnie jak w Makowie

mb
Powiat makowski należy do najbezpieczniejszych powiatów na Mazowszu i nic nie wskazuje, żeby w najbliższym czasie to się zmieniło.

W ub. roku w pow. makowskim policja odnotowała 1055 przestępstw, czyli o 69 więcej niż w roku 2001. Gdy przeliczyć to na liczbę mieszkańców, okaże się, że Maków z okolicami należy do najspokojniejszych na Mazowszu.
Gorzej z tzw. wykrywalnością. W policyjnych statystykach na Mazowszu Maków plasuje się na szarym końcu. To był jeden z powodów zmiany na stanowisku komendanta powiatowego policji, która nastąpiła w styczniu tego roku.
- Pierwsze moje decyzje na nowym stanowisku, dotyczące zmian w strukturze komendy, zmierzały do zwiększenia wykrywalności - mówi podinsp. Zbigniew Skałkowski, komendant powiatowy policji w Makowie. - Od 1 kwietnia powołałem dwa posterunki policji w Różanie i Krasnosielcu i są już oznaki, że wpłynie to na poprawę wyników.
Policjanci z Różana wykryli i zatrzymali członków dwóch grup przęstępczych włamujących się do domków letniskowych. Także policjanci z Krasnosielca zatrzymali niedawno groźnego i dokuczliwego przestępcę.
- Dokonana przed kilku laty odgórna likwidacja komisariatów była błędem - mówi komendant Skałkowski. - Taką opinię ma także kierownictwo policji i dlatego można już tworzyć posterunki policji. Jest tylko jeden warunek: na posterunku musi pracować co najmniej 5 policjantów. Gdybym chciał powołać je we wszystkich 9 gminach, to musiałbym na gminy posłać ponad połowę wszystkich policjantów. Będę jednak chciał powołać jeszcze jeden posterunek, choć na razie nie wiem czy będzie on w Karniewie, czy w Szelkowie.
Makowska policja ma duże kłopoty lokalowe. Zakupiony niedawno przez starostwo powiatowe budynek po spółdzielni Tailor (a właściwie resztki po budynku) nieprędko doczeka się gruntownego remontu. Na pewno nie w przyszłym roku. Fatalny jest stan taboru samochodowego. Wśród 23 pojazdów jest 15 polonezów (8-12-letnich), a najnowszy pojazd to lanos, do którego w ub. roku połowę dołożyła gmina Różan. Teraz to samo chce zrobić Krasnosielc, ale finansowanie policji przez samorządy kwestionuje mazowiecka Regionalna Izba Obrachunkowa.
Na pytanie, czy uda się w tym roku poprawić wykrywalność, komendant Zbigniew Skałkowski odpowiedział podczas sesji Rady Powiatu:
- To musi być trochę dłuższy proces. Przyjęliśmy grupę nowych policjantów, którzy muszą się uczyć terenu. Będzie dobrze, jeśli w tym roku wykrywalność wzrośnie o kilka procent w stosunku do roku ubiegłego.
PS. W pierwszym półroczu br. zanotowano w pow. makowskim 504 przestępstwa (o 15 proc. więcej niż przed rokiem), w tym 355 kryminalnych (o 12 proc.więcej). Wzrosła wykrywalność: wszystkich przestępstw - z 58,3 do 60,6 proc., a przestępstw kryminalnych - z 43,9 do 45 proc. Pomimo wzrostu liczby przestępstw, pow. makowski nadal należy do najspokojniejszych na Mazowszu. Jest wciąż w grupie tych powiatów, w których na 10 tys. mieszkańców przypada najmniej przestępstw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki