Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spłonął sienkiewiczowski jesion - największa ozdoba parku w Lesznie

Jarosław Sender
Wysoki, rozłożysty, o grubym pniu i z mnóstwem liści szeleszczących na wietrze, dający cień w upalne dni, ochronę podczas deszczu - 200-letni jesion, zabytkowe drzewo w parku w Lesznie przestało istnieć. Pozostała po nim stercząca i zwęglona część pnia.

W sobotę, 10 października, kobieta sprzątająca park zobaczyła, że płonie drzewo. Straż pożarna ugasiła ogień, ale drzewo przełamało się na pół, więc strażacy musieli je ściąć. Nie było wątpliwości - zostało ono podpalone. Wandale upatrzyli sobie najważniejsze drzewo w parku.

- Nie pierwszy raz ktoś podłożył ogień w parku - mówi nam wójt gminy Przasnysz, Grażyna Wróblewska.- Wcześniej ktoś chciał podpalić inny jesion. Wtedy się nie udało, tym razem niestety tak. To był największy atut parku. Dzięki temu drzewu, zabytkowemu, mogliśmy starać się o kolejne dofinansowania na rewitalizację tego miejsca. Teraz się zastanawiam, po co to wszystko, skoro inni o to nie dbają, a wręcz niszczą - mówi z żalem.

Sprawa podpalenia została zgłoszona na policję.

Straty oszacowano na 100 tys. zł.

Park w ciągu kilku lat zmienił się diametralnie. Przez lata był zaniedbany. W 2007 roku gmina postanowiła przywrócić mu dawną świetność. Udało się to dzięki programowi "Odnowa wsi". Wycięte zostały krzaki, wykonane alejki spacerowe, plac zabaw dla dzieci, ustawiono ławki, posadzono nowe drzewa i kwiaty. Uroczystego otwarcia dokonał wtedy między innymi Zygmunt Rakowiecki, syn ostatniego właściciela majątku Leszno.

XIX-wieczny park ma wyjątkową historię. 200-letni jesion był jego częścią. To pod nim siadywał Henryk Sienkiewicz, autor Trylogii. Przebywał wtedy na wakacjach u swojego szkolnego kolegi, Antoniego Ostrowskiego, właściciela majątku, związanego rodzinnie z Rakowieckimi. Gmina postawiła tu tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Obecnie nadzór nad parkiem pełni Wojewódzki Konserwator Zabytków. Część należąca do gminy to prawie 2 ha. W wakacje posadzone tu zostały nowe rośliny: kaliny, magnolie, śnieguliczki, róże i wiele innych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki