Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spłacanie grzaniem

mb
W dwóch budynkach w Broku w tym roku zmodernizowany będzie system ogrzewania. Przetarg na tę inwestycję wygrała warszawska firma Hydrochen.

Trudno w to uwierzyć, ale gmina nic nie zapłaci za zamontowanie przez tę firmę specjalnych pomp ciepła w budynkach szkoły oraz ośrodka zdrowia. Firma sfinansuje to pieniędzmi z kredytu bankowego, który będzie spłacany przez pięć kolejnych lat za oszczędności na ogrzewaniu.
- Zastosowane rozwiązanie techniczne to zupełna nowość związana z odnawialnymi źródłami energii - twierdzi burmistrz Stanisław Bębenek. - Opiera się ono na bardziej efektywnym wykorzystaniu ciepła.
Obecnie gmina wydaje ok. 140 tys. zł rocznie na ogrzanie obu obiektów, w których są kotłownie olejowe. Gmina przez kolejne pięć lat nadal będzie przeznaczać podobną kwotę na ten cel, z tym że faktyczne rachunki będą dużo niższe, a różnicę weźmie firma Hydrochen, która spłaci w ten sposób kredyt. Być może, gmina uzyska na ten cel dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wówczas wcześniej niż za pięć lat gmina będzie czerpała owoce z niższych rachunków za ogrzewanie.
Dodatkową korzyścią modernizacji jest pozyskanie dwóch kotłów (w każdym z budynków są po dwa, wystarczy po jednym), które zainstalowane zostaną - jeden w Urzędzie Gminy, a drugi w dawnym budynku Ośrodka Kultury. Dzięki temu oba te obiekty będą ogrzewane olejem, a nie węglem, a więc zyska na tym środowisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki