Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Śpiewali o puszczy i nie tylko

Paweł Pliszka
Henryk Gadomski, redaktor publikacji "Puszcza Kurpiowska w pieśni"
Henryk Gadomski, redaktor publikacji "Puszcza Kurpiowska w pieśni" P.Pliszka
Miłośnicy kultury kurpiowskiej spotkali się w czwartek (25 marca) w Galerii Ostrołęka. Odbywała się tam uroczysta promocja III tomu książki "Puszcza Kurpiowska w pieśni" ks. Władysława Skierkowskiego pod redakcją Henryka Gadomskiego. Spotkanie okrasili kilkunastoma pieśniami artyści ludowi.

Ostatni - trzeci tom "Puszczy Kurpiowskiej w pieśni" księdza Władysława Skierkowskiego oficjalnie zaprezentowano w czwartek, 25 marca, w Galerii Ostrołęka. Prace etnograficzne zgromadzone przez księdza opracował i zredagował Henryk Gadomski, nauczyciel muzyki i dyrygent chóru Cantilena, działającego przy II Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce.
Związek Kurpiów od 1997 roku sumiennie realizował plan wydania drukiem zbiorów pieśni ks. Skierkowskiego.
- Udało nam się to dzięki zaangażowaniu wielu ludzi. Wsparły nas władze samorządu województwa, powiatu i miasta - mówił Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów. - Ale główna zasługa i wyrazy podziękowania należą się panu Henrykowi Gadomskiemu, który zajął się redakcją tych zbiorów.

Pieśni i obyczaje

Trzytomowe dzieło obszernie dokumentuje osiągnięcia kultury kurpiowskiej. Tomy I (1997 r.) i II (2000 r.) zawierają na swych stronach głównie pieśni kurpiowskie, które ks. Skierkowski nazywał "perełkami". Tom III "Puszczy kurpiowskiej w pieśni" (2003 r.) to, poza opracowaniami czysto muzycznymi dorobku kulturowego Kurpiów, także zbiór obrzędów świeckich, religijnych oraz opis codziennych obyczajów.
- Tym samym nie jest to książka kierowana wyłącznie do muzyków czy muzykologów, ale także do zwykłych czytelników, którzy interesują się kulturą Kurpiów - wyjaśniał Henryk Gadomski. - Książka ma ogromną wartość historyczną i etnograficzną. Opisuje obyczaje, których już się nie stosuje, i które pewnie już nie wrócą.
Na stronach książki możemy m.in. znaleźć opis już trochę zapomnianej tradycji wspominania zmarłych. Nie chodzi tu oczywiście o stypy czy też rocznice śmierci. Ludzie spotykali się na tzw. boży obiad. Były to całodobowe posiedzenia społeczności związanej ze zmarłym, kiedy modlono się za niego, przypominano jego dokonania.

Artyści zaśpiewali

Promocję książki uświetnili występem artyści ludowi. Kurpiowskie "perełki" zaśpiewali: Apolonia Nowak, Elżbieta Kasznia, Mariola Ogniewska, Stanisław Sieruta i Paweł Majewski. Publiczności zgromadzonej w galerii pieśni tak przypadły do gustu, że kilka utworów zaśpiewała wspólnie z artystami.
Podczas spotkania można było nabyć wszystkie trzy tomy "Puszczy Kurpiowskiej w pieśni", a także otrzymać pamiątkowy wpis od redaktora wydania Henryka Gadomskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki