Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śpiewali ile sił w płucach. Uczniowie z Czerwina pamiętają o bohaterach

SP w Czerwinie
SP w Czerwinie
Zbigniew Gołąbek, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej w Czerwinie przesłał nam relację z IV Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Dziękujemy.

"Polski kompozytor Oskar Kolberg powiedział: "Naród, który przestaje śpiewać, przestaje żyć". W Szkole Podstawowej w Czerwinie się śpiewa - i to jak! 25 listopada odbył się IV Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Jest to wyjątkowy przegląd, gdyż uczestniczy w nim cała społeczność Szkoły: nauczyciele, wychowawcy, a także rodzice.
Widowisko patriotyczne rozpoczęli uczniowie z klasy IVb wykonując piosenkę "Płonie ognisko i szumią knieje", wskrzeszając tym samym bohaterski czas. Po wspólnym odśpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego", odśpiewano również na stojąco: "Boże coś Polskę", "Warszawiankę" oraz "Rotę". Na chwilę wszyscy przenieśli się na Pola Grunwaldu, by wysłuchać "Bogurodzicy" śpiewanej przez polskie rycerstwo. Należy nadmienić, że każdy utwór poprzedzał rys historyczny: kto był jego autorem, kiedy i w jakich okolicznościach powstał. Klasa Ia zaśpiewała "Marsz Polonia", a klasa IIa "Wszystko co nasze". Po tych utworach rozbrzmiały pieśni legionowe: "Przybyli ułani", "Wojenko, wojenko", "Białe róże", "Piechota" zaśpiewane przez uczniów klas: Ib, Vb, IVb, IIIb, IIb, Va. Pieśni legionowe zakończyła "Pierwsza Brygada", w wykonaniu uczniów klasy IVa, o której Marszałek Józef Piłsudski powiedział, że jest to "najdumniejsza pieśń, jaką kiedykolwiek Polska stworzyła".
Pieśni partyzanckie poprzedziła informacja o znaku Polski Podziemnej, którego autorem jest Anna Smoleńska, studentka historii na Tajnym Uniwersytecie Warszawskim, harcerka Szarych Szeregów. W znaku litera "P" oznacza Polskę, litera "W" (kotwica) jest symbolem nadziei na odzyskanie niepodległości. Taką nadzieję mieli ci, którzy wówczas śpiewali: "Deszcz, jesienny deszcz", "Dziś do ciebie przyjść nie mogę", "Rozszumiały się wierzby płaczące". Te, tak bardzo wzruszające, pieśni zaśpiewali uczniowie klasy IIIa oraz IVa.
Wspaniałym dziewczętom: sanitariuszkom, łączniczkom i wyjątkowym chłopcom oraz wspierającym powstańców mieszkańcom stolicy zadedykowano "Serce w plecaku" i "Pałacyk Michla". Wspomniano w tym miejscu Panią Dobrosławę Ciborską ps. "Sława" oraz Panią Marię Radomską ps. "Wacka" - uczestniczki Powstania Warszawskiego związane z naszą gminą. Te piosenki w hołdzie Powstańcom Warszawy zaśpiewali uczniowie klasy IVa i VIa. Czwarty Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej zakończył utwór Feliksa Konarskiego "Czerwone maki" w wykonaniu klasy IVa. Scenografię do przeglądu wykonały Panie: Iwona Cichecka i Martyna Rybaczyk. Przegląd zorganizował, akompaniował i poprowadził Pan Zbigniew Gołąbek.
Pieśni i piosenki patriotyczne są na trwałe związane z polskim orężem, z historią naszej Ojczyzny. Towarzyszyły żołnierzom w czasach chwały, jak również w chwilach tragicznych. Zagrzewały Naród do boju, podtrzymywały Go na duchu, były nadzieją na lepsze jutro. Dziś śpiewając te utwory oddajemy hołd tym wszystkim, którzy podjęli walkę w obronie Ojczyzny.
Pieśni i piosenki patriotyczne wspaniale poszerzają wiedzę uczniów o naszej historii i są istotnym elementem wychowania patriotycznego."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki