Spędź urlop na Mazowszu

Artykuł sponsorowany Województwo Mazowieckie

Zachęcam do wypoczynku na Mazowszu. Znajdziemy tu wiele miejsc, gdzie można wypocząć z dala od hałasu i zgiełku, spędzić dłuższy urlop lub kilka dni. To region bardzo piękny i otwarty, gdzie możemy odkrywać pamiątki bitew, podziwiać stare przydrożne kapliczki i obserwować leśną roślinność i zwierzęta. Wszystkich pragnących spokoju i ciszy zachęcam do odwiedzenia naszych mazowieckich gospodarstw agroturystycznych, gdzie można odpocząć, skosztować regionalnych dań i pospacerować polnymi i leśnymi ścieżkami. Jest to także doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek na rowerze czy kajaku.

Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego
Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego

Mazowsze to region bardzo różnorodny i ciekawy. Odnajdą się tu i dzieci, i ludzie młodzi, jak i potrzebujący wypoczynku w spokoju seniorzy. Turyści znajdą tu czyste powietrze, lasy, pola łąki, jeziora i rzeki, plaże i kąpieliska, liczne ścieżki piesze i rowerowe.

Dla rodzin z dziećmi

Rodziny z dziećmi mogą odwiedzić Farmę Iluzji w Mościskach, park wodny Suntago w Mszczonowie, Bajkę w Błoniu, Julinek czy skanseny w Sierpcu i Radomiu. Wybrać się w podróż zabytkową kolejką wąskotorową w Sochaczewie, czy w rejs szkutą po Wiśle i odwiedzić osadę Olendrów w skansenie w Wiączeminie Polskim.

Dla aktywnych

Amatorzy aktywnego wypoczynku mają tu do dyspozycji setki kilometrów szlaków rowerowych. Mogą przemierzać na dwóch kółkach Kampinoski Park Narodowy, żeglować po Zalewie Zegrzyńskim, wziąć udział w spływach kajakowych Pilicą, Bugiem, Narwią, urokliwym Liwcem czy Świdrem. Miłośników fortyfikacji i obiektów wojskowych na pewno zainteresuje Twierdza Modlin, Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, Zamek Zbrojownia w Liwie czy zamki w Pułtusku, Iłży i Szydłowcu.

Nie musimy jechać daleko, żeby odpocząć lub aktywnie spędzić czas, bo doskonałym miejscem na wypoczynek jest Mazowsze. Czekają tu na turystów liczne atrakcje, kameralne pensjonaty lub gospodarstwa agroturystyczne, karczmy i restauracje, w których można skosztować regionalnych potraw. Szczególnie w tym roku na miejsce wypoczynku wybierzmy Mazowsze i wspierajmy lokalnych przedsiębiorców branży turystycznej – mówi Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Na jeden dzień
Mazowsze to dobre miejsce na jednodniowy wypad, weekendowy, jak i dłuższy wypoczynek. Można się wybrać na wycieczkę rowerową jednym z mazowieckich szlaków lub zdecydować się na zwiedzanie któregoś z miast. Pospacerować po Warszawie i odwiedzić muzea stolicy lub wybrać się do Płocka – jednego z najstarszych miast w Polsce. Warto zajrzeć do Pułtuska, który dzięki licznym kanałom połączonym z Narwią nazywany jest Wenecją Mazowsza, odwiedzić Radom lub Żyrardów. Koniecznie trzeba zwiedzić twierdzę Modlin, skansen w Sierpcu lub Radomiu, odwiedzić zamki w Liwie i Ciechanowie.

Na weekend

Na weekend można wybrać jedną z tras z przewodnika „Mazowsze w 48 godzin”. Trasa północna to wypoczynek nad Jeziorem Zegrzyńskim, zwiedzanie Pułtuska, Kurpi, Mławy, Zamku Książąt Mazowieckich i Twierdzy Modlin. Trasa Wschodnia wiedzie z Sulejówka, przez Zamek i Muzeum Zbrojownię w Liwie, rynek w Węgrowie, Sokołów Podlaski, Siedlce i dwór szlachecki w Mościbrodach. Trasa południowa obejmuje przemysłowy Żyrardów – nieodkrytą perłę Mazowsza, termy w Mszczonowie, skanseny w Radomiu i Sierpcu oraz zamek w Czersku. Trasa zachodnia związana jest z Chopinem i miejscami, w których przebywał. Obejmuje również Kampinoski Park Narodowy i Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

Na dłuższy urlop

Na Mazowszu warto spędzić także dłuższy urlop. Na gości czeka tu wiele miejsc, gdzie mogą przenocować albo aktywnie lub w ciszy i spokoju spędzić czas. Można zatrzymać się w luksusowym hotelu ze spa lub w małym pensjonacie, w gospodarstwie agroturystycznym przy lesie, nad rzeką lub jeziorem, rozkoszując się ciszą i czystym powietrzem. Skosztować niepowtarzalnych smaków regionalnych potraw, spędzać dni na spacerach, rowerach, nad wodą i na leżakach, a wieczory przy grillu lub ognisku.

Spędź urlop na Mazowszu

WYPOCZNIJ Z GŁOWĄ NAD WODĄ


Władze Mazowsza, policja i ratownicy apelują o unikanie niebezpiecznych miejsc oznaczonych tablicą „czarny punkt wodny”
Władze Mazowsza, policja i ratownicy apelują o unikanie niebezpiecznych miejsc oznaczonych tablicą „czarny punkt wodny”

Lato to czas wakacji, a zatem idealny moment na regenerację i relaks. Słoneczna pogoda sprawia, że dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu, najczęściej nad wodą. Warto jednak pamiętać, by z uwagi na bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych ochłody szukać w bezpiecznych akwenach i unikać miejsc oznaczonych tzw. czarnymi punktami wodnymi. Na Mazowszu jest ich już 123, z czego 22 w subregionie ostrołęckim. To efekt akcji prowadzonej od 2009 r. przez samorząd województwa mazowieckiego oraz mazowiecką policję

Lato w pełni, a zatem okazji do wypoczynku nad wodą coraz więcej. Niestety nie wszyscy w poszukiwaniu kąpieliska kierują się zdrowym rozsądkiem. Nadal dużą popularnością cieszą się niestrzeżone zbiorniki wodne, gdzie dochodzi do największej liczby utonięć. W tym roku utonęły już 24 osoby, w tym 4 od początku wakacji. Dlatego też wspólnie z mazowiecką policją oznaczamy te najbardziej niebezpieczne miejsca tzw. czarnymi punktami. Chcemy w ten sposób uzmysłowić mieszkańcom regionu, że kąpiel w niestrzeżonym miejscu może okazać się tragiczna w skutkach – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Statystki mówią same za siebie. W ubiegłym roku na Mazowszu utonęło w sumie 57 osób. Najczęstszą przyczyną tragedii jest lekkomyślność, alkohol oraz kąpiele w niedozwolonych i niestrzeżonych miejscach. Dużym problemem jest też nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Oznakowane czarnym punktem miejsca oznaczają absolutny zakaz kąpieli, bo to właśnie tu dochodzi do utonięć. Największe niebezpieczeństwo stwarzają zawirowania wodne i kształt dna.

Dzięki wspólnej akcji samorządu województwa mazowieckiego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu oraz Komendy Stołecznej Policji w Warszawie co roku na wodnej mapie Mazowsza pojawiają się miejsca szczególnie niebezpieczne, w których dochodzi do największej liczby wypadków. W tym roku na terenie Mazowsza pojawi się 8 nowych czarnych punktów wodnych, z czego jeden stanie w miejscowości Młynarze (pow. wyszkowski, rz. Bug). W sumie w całym województwie oznakowane będą 123 miejsca.

Forma tablic jest prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast minimalistyczna grafika – czytelność. Tablice informujące o ryzyku kąpieli są zawsze ustawione w widocznym miejscu. Środki na ich wyprodukowanie zapewnił samorząd województwa mazowieckiego. Natomiast miejsca, w których zostaną ustawione wytypowały Komendy Wojewódzka i Stołeczna Policji.

„Czarne punkty” w subregionie ostrołęckim:

· miejsce nad Narwią w Różanie (pow. makowski)

· miejsce nad rz. Orzyc w Makowie Mazowieckiem

· wyrobisko pożwirowe w Brzuzach Małych (gm. Rzewnie, pow. makowski)

· miejsce nad Narwią w Dyszobabie (gm. Różan, pow. makowski)

· okolice tzw. starego mostu nad Narwią w Ostrołęce

· miejsce nad Narwią w Dzbeninie (gm. Rzekuń, pow. ostrołęcki)

· okolice tzw. mostu kolejowego nad Narwią w Ostrołęce

· okolice tzw. starej plaży nad Narwią w Ostrołęce

· okolice mostu Madalińskiego nad Narwią w Ostrołęce

· wyrobisko pożwirowe w Przyborowie (gm. Wąsewo, pow. ostrowski)

· Starorzecze rzeki Bug w Kiełczewie (gm. Małkinia Górna, pow. ostrowski)

· wyrobisko żwirowe w Prosienicy (pow. ostrowski)

· wyrobisko pokopalniane w Kępistych Borowych (gm. Zaręby Kościelne, pow. ostrowski)

· zbiornik retencyjny w Łojach (gm. Krzynowłoga Mała, pow. przasnyski)

· miejsce nad rz. Orzyc w Jednorożcu (pow. przasnyski)

· miejsce nad Narwią w m. Ostrykół Dworski (gm. Długosiodło, pow. wyszkowski)

· miejsce nad Bugiem w Kamieńczyku (pow. wyszkowski)

· wyrobisko żwirowe w Zazdrości (gm. Zabrodzie, pow. wyszkowski)

· miejsce nad Bugiem w Tuchlinie (gm. Brańszczyk, pow. wyszkowski)

· miejsce nad Bugiem w Brańszczyku (pow. wyszkowski)

· miejsce nad Narwią w m. Lubiel Nowy (gm. Rząśnik, pow. wyszkowski)

· miejsce nad Bugiem w m. Młynarze (gm. Zabrodzie, pow. wyszkowski) NOWE!

Dodaj ogłoszenie