Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słowa poezji w Jednorożcu

Wojciech Łukaszewski
Fot. archiwum
Na pewno każdy z nas zna jakiegoś twórcę kultury, mniejszego lub większego formatu. Niejednokrotnie "wytwory" własnego intelektu są niezauważane przez otoczenie i lądują w czeluściach licznych zakamarków. Tak często staje się z poezją, która jest sposobem opisywania otaczającej rzeczywistości. Poeci, z reguły, są ludźmi wrażliwymi na piękno, którego nie dostrzegają inni.

Jednorożeckie stowarzyszenie "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" postanowiło zebrać rozproszone w regionie wiersze, których autorami są, bądź też byli mieszkańcy gminy Jednorożec. 4 marca ukazał się tomik wierszy pod tytułem - "Słowa najprostsze - Zbiór wierszy".Oprócz lokalnych twórców poezji, zaprezentowane zostały owoce piśmiennicze innych poetów, piszących o walorach gminy Jednorożec.

Trudu zebrania i opracowania tomiku poezji podjęła się prezes jednorożeckiego stowarzyszenia - Teresa Wojciechowska. Docierała często do rodzinnych zbiorów ukrytych w szufladach i prosiła o udostępnienie jej w celach wydawniczych. Fachowej korekty stylistycznej "Słów najprostszych" dokonała polonistka pracująca w jednorożeckiej podstawówce - Monika Dworniczak.

Książka została podzielona na trzy bloki wiekowe - "Wiersze twórców dorosłych", "Wiersze młodzieży" i "Wiersze najmłodszych". Część wierszy dzieci i młodzieży zaczerpnięta została ze szkolnych konkursów i przeglądów poetyckich. W bloku wierszy dorosłych obok wierszy znajdują się krótkie biogramy autorów wraz z ich zdjęciami. Ponadto, na wielu stronach książki znajdują się szkice jednorożeckich pejzaży i wycinanki kurpiowskie.

Uczniowie jednorożeckich szkół biorąc publikację do ręki oniemiewali z wrażenia widząc wiersze swoich kolegów i koleżanek.

Jest to już druga publikacja książkowa jednorożeckiego stowarzyszenia, która w całości redagowana była społecznie przez członków grupy naukowej działającej przy stowarzyszeniu. Można ją nabyć w Gminnym Zespole Kultury i Sportu w Jednorożcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki