MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słowa ciężkie jak asfalt

(jp)
Maria Sulbińska wręcza prezydentowi podpisy mieszkańców osiedla Bursztynowego opowiadających się za asfaltowaniem ulicy. "Żeby nie było wątpliwości, są to podpisy autentyczne" - powiedziała radna
Maria Sulbińska wręcza prezydentowi podpisy mieszkańców osiedla Bursztynowego opowiadających się za asfaltowaniem ulicy. "Żeby nie było wątpliwości, są to podpisy autentyczne" - powiedziała radna Fot. J. Pawłowski
Ulica Bursztynowa w Ostrołęce będzie w tym roku asfaltowana. Opozycyjni radni apelowali do prezydenta, by zrezygnował z tej inwestycji, a zaoszczędzone pieniądze przekazał klubom sportowym.

Maria Sulbińska wręcza prezydentowi podpisy mieszkańców osiedla Bursztynowego opowiadających się za asfaltowaniem ulicy. "Żeby nie było wątpliwości, są to podpisy autentyczne" - powiedziała radna

(fot. Fot. J. Pawłowski)

Początkowo grupa opozycyjnych radnych przygotowała wniosek, aby Rada Miejska dokonała odpowiednich zmian w budżecie i 150 tys. zł zarezerwowane na asfaltowanie ulicy Bursztynowej dać klubom sportowym. Wniosek był już napisany i trwało zbieranie podpisów, gdy nagle radni przypomnieli sobie, że zgodnie z prawem w trakcie trwania roku budżetowego wnioski dotyczące zmian w budżecie może zgłaszać tylko prezydent. Pomysłodawca, radny Andrzej Kania (PO), nie dał za wygraną i w czasie sesji Rady Miejskiej 29 kwietnia złożył wniosek do prezydenta, aby ten zainicjował zmiany w miejskich finansach.
- Poprawa nawierzchni ul. Bursztynowej, choć potrzebna, nie jest sprawą niecierpiącą zwłoki - uważa radny Kania. - Sytuacja ostrołęckich klubów sportowych wymaga natomiast natychmiastowych działań. Wiele spośród klubów może po prostu z przyczyn finansowych nie przetrwać bieżącego roku.
Bursztynowa jest główną ulicą na ostrołęckim osiedlu o tej samej nazwie. Ma nawierzchnię wykonaną z trylinki, a na całej długości zainstalowane są progi spowalniające.
Sprawa asfaltowania ulicy Bursztynowej doprowadziła do ostrej wymiany zdań między radnymi. Radna Maria Sulbińska, która jest przewodniczącą Rady Osiedla Bursztynowego, wręczyła prezydentowi podpisy wszystkich mieszkańców ulicy, którzy chcą na niej położenia asfaltu. Sulbińska, powołując się na opinie mieszkańców, argumentowała, że Bursztynowa jest bardzo uczęszczaną ulicą, że wiedzie przez nią najkrótsza droga z osiedla Centrum do szpitala, że w godzinach szczytu panuje na niej taki ruch, że trudno z niej wyjechać w Goworowską, dlatego ku wygodzie zmotoryzowanych ostrołęczan powinna zostać wyasfaltowana.
W poprzedniej kadencji, gdy na ulicy Bursztynowej zakładano progi spowalniające, ich zwolennicy, mieszkańcy osiedla, argumentowali, że Bursztynowa to niewielka, osiedlowa ulica i ruch kołowy na niej powinien być powolny i bezpieczny. Teraz, w opinii zwolenników asfaltowania, ulica Bursztynowa stała się ważnym elementem w układzie komunikacyjnym miasta.
- Dziury w jezdni, w które wpadają samochody, uniemożliwiają sen i odpoczynek - mówiła radna Sulbińska, po czym zasugerowała, że pomysł aby zrezygnować z asfaltowania ulicy jest próbą dokuczenia jej osobiście.
- Jak ktoś chce mi dokuczyć - zwróciła się do opozycji - to może mi przyłożyć, powybijać szyby, podziurawić opony w samochodzie, ale nie karzcie mieszkańców osiedla.
Mocne słowa radnej Sulbińskiej zniesmaczyły część radnych. Grzegorz Płocha z LPR zaprotestował przeciwko takiej formie dyskusji.
- Jak kogoś lubię, to nie muszę mu się od razu rzucać na szyję, a jak kogoś nie lubię, to nie muszę stosować metod, które pani zaproponowała. Czuję się urażony - powiedział radny.
Prezydent Ryszard Załuska oświadczył, że nie zamierza rezygnować z asfaltowania ulicy Bursztynowej.
- Został rozpisany przetarg na projektowanie, będzie niebawem przetarg na wykonanie. Podpisy mieszkańców, które otrzymałem, potwierdzają tylko, że mam rację, że asfaltowanie tej ulicy jest trafioną inwestycją - nie bez satysfakcji stwierdził prezydent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki