Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śladami Kurpiów w Kadzidle

mm
Mszą świętą w kościele św. Ducha z Ewangelią czytaną w gwarze kurpiowskiej rozpoczęła się w Kadzidle, jedenasta impreza folklorystyczna pt. "Śladami Kurpiów".

"Śladami kurpsiów cas wędrować i gościńce reperować, żeby ludzie przyjeżdżali, nasz kurpsiów poznawali" - tymi słowami witał gości gospodarz gminy, wójt Jan Pabich, który jak zawsze podczas folklorystycznych uroczystości, miał na sobie kurpiowski strój.
- My wszyscy, którym ratowanie pamiątek kurpiowskiej historii leży na sercu, wierzymy, że również pozostawimy trwałe dowody naszej działalności, które staną się cząstką tego regionu - powiedział Jan Pabich.
Gorliwym opiekunem kurpiowskiej tradycji i kultury, o czym przypomniał dyrektor GOKSiR-u Mirosław Boroń był ks. kanonik Mieczysław Mieszko - budowniczy spółdzielni "Kurpianka", założyciel zespołu pod tą samą nazwą. Ksiądz, który na procesjach nakazywał nosić dawny ludowy strój; inicjator nakręcenia filmu pt. "Wesele na Kurpiach".
Jak co roku na "Śladami Kurpiów" zespoły folklorystyczne przygotowały dla gości widowisko. Tym razem było to "Majowe" wg pomysłu Pawła Łaszczycha, instruktora z GOKSiR. Bardzo ciekawy scenariusz, odtwarzający maryjne nabożeństwo przy wiejskiej kapliczce, napisała Ula Łaszczych. Majowe odtworzyły trzy różne pokoleniowo zespoły: "Kurpik", "Kurpianka - Cepelia", "Kurpiowskie serce".
Imprezie towarzyszyła wystawa i kiermasz sztuki ludowej. Obejrzeć i kupić można było m.in. rzeźby, wycinanki, kwiaty z bibuły, koronkowe serwety, haftowane koszule, pisanki z frywolitkowym zdobieniem, byśki z ciasta.
Kurpiowskie pocztówki ze swoich zbiorów udostępnił na wystawę etnograf Bernard Kielak. Na nich najlepiej widać, jak zmieniał się na przestrzeni dziesiątek lat, wydawać by się mogło niezmienny strój Kurpiów z Puszczy Zielonej.
Były też nagrody - wójta, w konkursie fotograficznym i dyrektora GOKSiR-u dla twórców ludowych.
W konkursie fotograficznym, który, nad czym ubolewał wójt - amator fotografowania, nie cieszył się dużym zainteresowaniem, wzięło udział tylko pięć osób.
Nagrody otrzymali autorzy wszystkich nadesłanych zdjęć, czyli Patryk Mróz z Krobi, Paweł Kowalski z Jazgarki, Ewelina Popielarczyk z Klimek, Hanna Faderewska z Ostrołęki oraz Biblioteka Publiczna w Dylewie. Mirosław Boroń, nagrody GOKSiRu przyznał: Wiesławie Bogdańskiej, Wiesławowi Staśkiewiczowi, Stanisławowi Bacławskiemu i Konstantemu Krystianowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki