Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skutecznie walcz z katarem i bólem zatok. Oto sprawdzone sposoby

Anna Folkman
123RF
Przeszkadza ci ucisk u nasady nosa oraz przymus ciągłego korzystania z chusteczek higienicznych? To mogą być problemy z zatokami. Nie bagatelizuj i sprawdź, jak sobie z tym poradzić.

Problem z zatokami

Mówi się, że leczony katar trwa tydzień, nieleczony siedem dni. Specjaliści przyznają, że coś w tym jest, ale nie trzeba się męczyć, bo dziś mamy wiele sposobów, by ten katar złagodzić.

Zatoki potrafią dokuczać niezależnie od pory roku - latem nie lubią zimnego nawiewu z klimatyzatorów, a zimą chłodnego powietrza i wiatru. Przy infekcji zatok, prócz kataru czy uczucia zatkanego nosa, pojawia się często ból, tkliwość, obrzęk i ucisk w okolicy oczu, policzków lub czoła.

Ból głowy może być związany ze schorzeniami zatok, choć nie zawsze tak jest. - Jeśli bólom głowy towarzyszy katar, zatkanie nosa lub gorączka, to oczywiście można podejrzewać związek z zatokami - mówi profesor Ewa Jaworowska, kierownik Kliniki Otolaryngologii Dorosłych i Dzieci i Onkologii Laryngologicznej. - Wiadomo jest, że istnieje przecież bezpośrednia łączność nosa z zatokami. Zatoki są to przestrzenie powietrzne twarzoczaszki zlokalizowane w sąsiedztwie nosa, wysłane tą samą błoną śluzową i łączące się z nosem poprzez małe otwory tak zwane ujścia naturalne - dodaje.

Funkcje zatok

Rola zatok przynosowych nie została do końca sprecyzowana. Jedna z ich potwierdzonych funkcji polega na ogrzewaniu i nawilżaniu wdychanego powietrza (nos w ciągu doby musi nawilżyć około 10 tysięcy litrów powietrza) oraz wyrównywaniu różnicy stężeń podczas oddychania. Mówi się też o roli mechanicznej zatok, związanej z ochroną mózgoczaszki przed urazami i zmniejszeniem wagi szkieletu twarzoczaszki. Mogą one ponadto pełnić funkcję fonetyczną, stanowiąc przestrzeń rezonacyjną i chroniąc ucho wewnętrzne przed przewodzeniem głosu przez kości. Podczas kataru ujścia te mogą być niedrożne na skutek obrzęku błony śluzowej i wówczas możemy odczuwać ból zlokalizowany w okolicy czołowej, u nasady nosa, nasilający się przy pochyleniu głowy. Czasem w takiej sytuacji wystarczy obkurczenie błony śluzowej nosa i dolegliwości ustępują, niekiedy jednak utrzymujący się ból głowy wymaga konsultacji laryngologa i wyjaśnienia, czym jest on spowodowany. Czasem konieczne jest wdrożenie bardziej intensywnego leczenia.

Rodzaje kataru

Jeśli idzie o katar, to możemy wyróżnić trzy rodzaje, uzależnione od czynnika, który je wywołuje - katar pochodzenia wirusowego, z którym spotykamy się najczęściej, pochodzenia bakteryjnego i alergicznego.

- Każdy z nich ma swoją charakterystykę - zauważa profesor Jaworowska. - Katar pochodzenia wirusowego to najczęściej surowiczo-śluzowy wyciek, bakteryjny, najczęściej gęsty podbarwiony żółto lub zielono, a alergiczny najczęściej surowiczy - wodnisty. Temu ostatniemu towarzyszyć może częste kichanie, czasem pieczenie spojówek. O rozpoznaniu rodzaju kataru i jego przyczyn decyduje wywiad i obraz kliniczny. Odróżnienie zakażenia bakteryjnego od wirusowego jest dość trudne ze względu na brak charakterystycznych objawów. Rodzaj wydzieliny z nosa i jej ropny charakter nie dają podstaw do rozpoznania przyczyny infekcji - mówi specjalista.

Zakażenie bakteryjne prawie zawsze poprzedza infekcja wirusowa, która u ogólnie zdrowej osoby dorosłej może występować nawet 2-5 razy w ciągu roku. U 75 procent pacjentów objawy zakażenia wirusowego mijają po 7-10 dniach. Nieustępujące symptomy, trwające dłużej niż 10 dni, mogą świadczyć o obecności bakterii, jednak dzieje się tak tylko w 0,5-2 procentach przypadków. Istotne jest, aby odróżnić infekcję od alergii, gdzie kichanie, wodnisty katar i łzawienie oczu utrzymują się dłużej niż 3 miesiące.

- Małym dzieciom pomagamy oczyścić nos przez nawilżenie błony śluzowej solą fizjologiczną, inhalacje. Kiedy dziecko nie umie wydmuchać nosa, stosujemy różne pomocnicze przyrządy do odciągnięcia tej wydzieliny. W aptekach dostępne są odsysacze, stosujmy je jednak z ostrożnością - radzi profesor Ewa Jaworowska.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU. O doszkalaniu przez firmy pracowników prowadzących samochody

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Skutecznie walcz z katarem i bólem zatok. Oto sprawdzone sposoby - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki