MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skrytykowali zmiany w lekcjach religii. „Niesprawiedliwe i dyskryminujące”

Magdalena Konczal
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wyraziła sprzeciw wobec rozporządzenia ministra edukacji, które zmienia zasady organizacji lekcji religii. Komisja wskazuje, że MEN nie uwzględniło opinii Kościołów i związków wyznaniowych.

Spis treści

Zmiany w lekcjach religii „niesprawiedliwe i dyskryminujące”?

W dniu 26 lipca br. minister edukacji wydał rozporządzenie zmieniające warunki i sposób organizowania nauki religii. W odpowiedzi na te zmiany, Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski opublikowała oświadczenie, które zostało przekazane w poniedziałek przez biuro prasowe KEP.

ksiądz z różańcem
Kościołowi nie podobają się reformy w zakresie lekcji religii 123 RF/ zdjęcie seryjne

Według Komisji, proponowane zmiany dotyczące łączenia klas są niesprawiedliwe i dyskryminujące. Przewodniczący komisji, bp Wojciech Osial, podkreślił, że „naruszają one Prawo oświatowe i zasady pedagogiczne” oraz „wprowadzają poważne problemy w realizacji programu lekcji religii”. Dodał, że zmiany zostały wprowadzone bez wymaganej konsultacji ze stroną kościelną.

Komisja zaznaczyła, że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uwzględniło opinii i postulatów przedstawianych przez Kościoły i związki wyznaniowe. W oświadczeniu czytamy, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły i stanowi integralną część wychowania człowieka.

Komisja zachęciła również wszystkich wiernych do podjęcia działań ukazujących wartość lekcji religii w szkole. Poproszono o wsparcie akcji „TAK dla religii w szkole”, która jest prowadzona przez cztery tygodniki katolickie: „Niedzielę”, „Gościa Niedzielnego”, „Idziemy” i „Przewodnik Katolicki”.

Nowe zasady organizacji lekcji religii

Zgodnie z nowymi przepisami, dyrektor szkoły (przedszkola) będzie mógł połączyć w grupę dzieci z różnych oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów z osobami z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż siedmioro dzieci.

Rozporządzenie wprowadza także zasadę, że uczniów szkoły podstawowej można połączyć w grupy obejmujące: uczniów klas I–III, klas IV–VI lub klas VII i VIII. Oznacza to, że w jednej grupie mogą znaleźć się uczniowie np. z klasy I i III szkoły podstawowej, ale nie z klasy II i V.

Przepisy określają maksymalną liczbę osób uczestniczących w zajęciach. Dla dzieci w przedszkolach i uczniów klas I–III szkół podstawowych wynosi ona 25, natomiast dla pozostałych uczniów we wszystkich typach szkół – 28.

Jeżeli w grupie będzie uczyło się dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, stosowane będą przepisy rozporządzenia ministra edukacji dotyczące organizacji publicznych szkół i przedszkoli. Maksymalna liczebność takiej grupy zostanie ustalona zgodnie z paragrafem 6 rozporządzenia, uwzględniając potrzeby edukacyjne ucznia z niepełnosprawnością. Nowe przepisy wejdą w życie 1 września 2024 r.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. ObserwujStrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki