Spis treści
Zmiany w lekcjach religii „niesprawiedliwe i dyskryminujące”?
W dniu 26 lipca br. minister edukacji wydał rozporządzenie zmieniające warunki i sposób organizowania nauki religii. W odpowiedzi na te zmiany, Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski opublikowała oświadczenie, które zostało przekazane w poniedziałek przez biuro prasowe KEP.
Według Komisji, proponowane zmiany dotyczące łączenia klas są niesprawiedliwe i dyskryminujące. Przewodniczący komisji, bp Wojciech Osial, podkreślił, że „naruszają one Prawo oświatowe i zasady pedagogiczne” oraz „wprowadzają poważne problemy w realizacji programu lekcji religii”. Dodał, że zmiany zostały wprowadzone bez wymaganej konsultacji ze stroną kościelną.
Komisja zaznaczyła, że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uwzględniło opinii i postulatów przedstawianych przez Kościoły i związki wyznaniowe. W oświadczeniu czytamy, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły i stanowi integralną część wychowania człowieka.
Komisja zachęciła również wszystkich wiernych do podjęcia działań ukazujących wartość lekcji religii w szkole. Poproszono o wsparcie akcji „TAK dla religii w szkole”, która jest prowadzona przez cztery tygodniki katolickie: „Niedzielę”, „Gościa Niedzielnego”, „Idziemy” i „Przewodnik Katolicki”.
Nowe zasady organizacji lekcji religii
Zgodnie z nowymi przepisami, dyrektor szkoły (przedszkola) będzie mógł połączyć w grupę dzieci z różnych oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów z osobami z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż siedmioro dzieci.
Rozporządzenie wprowadza także zasadę, że uczniów szkoły podstawowej można połączyć w grupy obejmujące: uczniów klas I–III, klas IV–VI lub klas VII i VIII. Oznacza to, że w jednej grupie mogą znaleźć się uczniowie np. z klasy I i III szkoły podstawowej, ale nie z klasy II i V.
Przepisy określają maksymalną liczbę osób uczestniczących w zajęciach. Dla dzieci w przedszkolach i uczniów klas I–III szkół podstawowych wynosi ona 25, natomiast dla pozostałych uczniów we wszystkich typach szkół – 28.
Jeżeli w grupie będzie uczyło się dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, stosowane będą przepisy rozporządzenia ministra edukacji dotyczące organizacji publicznych szkół i przedszkoli. Maksymalna liczebność takiej grupy zostanie ustalona zgodnie z paragrafem 6 rozporządzenia, uwzględniając potrzeby edukacyjne ucznia z niepełnosprawnością. Nowe przepisy wejdą w życie 1 września 2024 r.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. ObserwujStrefaEdukacji.pl!
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?