MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skrócona kwarantanna dla dorosłych i dzieci od 25 stycznia 2022 r.

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Kwarantanna dotyczy dzieci, w których klasie była osoba chora, jednak jej zasady są teraz nieco inne.
Kwarantanna dotyczy dzieci, w których klasie była osoba chora, jednak jej zasady są teraz nieco inne. elenbessonova/123RF
Nowe zasady kwarantanny, które miały obowiązywać dzień wcześniej, wchodzą w życie od wtorku 25 stycznia 2022 r. Sprawdź, skąd ta zmiana, oraz ile będzie trwała skrócona kwarantanna dla dorosłych oraz dzieci w wieku szkolnym i przedszkolaków.

Skrócona kwarantanna to nowa decyzja rządu, o której poinformował wraz z Ministerstwem Zdrowia na konferencji prasowej 21 stycznia. Zapowiadane miały obowiązywać od poniedziałku 24 stycznia, nie mogły jednak zostać wprowadzone tak szybko przez weekend. W poniedziałek treść rozporządzenia została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a na dostosowanie systemu informatycznego obsługującego zdarzenia epidemiczne doszedł dodatkowy dzień.

Nowe zasady kwarantanny obowiązują od 25 stycznia 2022 r. i zakładają skrócenie obowiązkowej kwarantanny z 10 do 7 dni dla osób, które mają lub miały kontakt z osobą zakażoną, tj. z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19.

Uzasadnieniem tej decyzji jest słabsza transmisyjność wariantu Omikron koronawirusa, który przejmuje dominację, a także doświadczenia innych krajów, takich jak Niemcy, Francja, Belgia, Grecja, Włochy.

Dowiedz się więcej na temat:

Skrócona kwarantanna dotyczy także dzieci, które chodzą do przedszkoli i szkół. Tak, jak wcześniej, obowiązuje ona wszystkie dzieci w grupie lub klasie, które miały kontakt z zakażoną osobą, ale nie zachorowały.

Jeśli pozytywny wynik testu na koronawirusa SARS-CoV-2 otrzyma jedno uczęszczające do nich dziecko lub nastolatek, pozostałe są kierowane na kwarantannę domową, ale nie obowiązuje ona rodziców ani innych domowników.

Jeśli jednak dziecko zachoruje i uzyska dodatni wynik testu na COVID-19, podlega izolacji domowej przez min. 10 dni. Wszystkie wspólnie mieszkające osoby przechodzą wtedy kwarantannę, która trwa dodatkowo jeszcze 7 dni, a zwolnienie z niej przysługuje tylko domownikowi, który jest zaszczepiony i otrzymał negatywny wynik testu.

Okres trwania kwarantanny liczony jest od następnego dnia po tym, w którym nastąpił kontakt z zakażonym. Nowe zasady nie dotyczą osób, które w momencie wejścia w życie zmian przebywają już na kwarantannie.

Polecamy także:

ZOBACZ: Według WHO prawdopodobnie zbliżamy się do końca pandemii w Europie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Skrócona kwarantanna dla dorosłych i dzieci od 25 stycznia 2022 r. - Strona Zdrowia

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki