MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skoordynowana akcja przeciwko Polsce na Facebooku przed inwazją Rosji na Ukrainę. Stało za nią białoruskie KGB

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
pixabay.com
Koncern Meta, do którego należy m.in. Facebook, poinformował w czwartek o usunięciu fałszywych grup i profili związanych z białoruskim KGB. Fałszywe konta zamieszczały posty oskarżające Polskę o złe traktowanie migrantów z Bliskiego Wschodu. Ponadto nawoływały do protestów przeciwko polskiemu rządowi. Meta zauważa, że operacje te nasiliły się na krótko przed rosyjską inwazją.

W opublikowanym raporcie Meta poinformowała, że „powiązane z rządami Rosji i Białorusi podmioty zaangażowane były w cyberszpiegostwo i operacje wywierania ukrytego wpływu online”.

Meta podaje, że działalność obejmowała przede wszystkim zagadnienia związane ukraińskim przemysłem telekomunikacyjnym, światowym i ukraińskim sektorem obronnym i energetycznym, a także platformami technologicznymi oraz dziennikarzami i działaczami na Ukrainie, w Rosji i za granicą.

„Operacje te nasiliły się na krótko przed rosyjską inwazją” – napisano w raporcie.

Koncern wykrył m.in. skoordynowaną akcję powiązaną z białoruskim KGB. Konta i profile zaangażowane w akcję, publikowały w języku polskim i angielskim informacje o poddaniu się wojsk ukraińskich bez walki i ucieczce przywódców państwowych z kraju 24 lutego, czyli w dniu rozpoczęcia wojny przez Rosję.

Raport Meta wykazuje, że wcześniej ten sam podmiot związany z KGB skupiał się przede wszystkim na oskarżaniu Polski o złe traktowanie migrantów z Bliskiego Wschodu.

14 marca fałszywe konto związane z białoruskimi służbami bezpieczeństwa stworzyło w Warszawie wydarzenie nawołujące do protestowania przeciwko polskiemu rządowi. „Konto i wydarzenie usunęliśmy tego samego dnia” – napisał koncern.

Meta wykryła i usunęła ponadto sieć powiązaną z osobami wywodzącymi się z regionu Ługańska na Ukrainie, których działalność koncentrowała się wokół dwóch portali promujących prorosyjskie komentarze na Kaukazie i Ukrainie oraz niewielkiej liczby kont m.in. na Facebooku i Telegramie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki