Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skłody-Piotrowice. Ważna uroczystość. 16.06.2019 odsłonią tablicę upamiętniającą Polaków ratujących Żydów

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Rodzina Skłodowskich ze wsi Skłody-Piotrowice
Rodzina Skłodowskich ze wsi Skłody-Piotrowice Instytut Pileckiego
Skłody-Piotrowice. Ratowali Żydów, ponieśli śmierć z rąk Niemców. W ich wsi odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa

W Skłodach-Piotrowicach w gminie Zaręby Kościelne odbędzie się uroczystość upamiętnienia Aleksandry i Heronima Skłodowskich zamordowanych podczas wojny za pomoc Żydom. Organizatorem uroczystości jest Instytut Pileckiego w Warszawie.

Skłody-Piotrowice. Ważna uroczystość.

16 czerwca 2019 (niedziela) w Skłodach-Piotrowicach w gminie Zaręby Kościelne odbędzie się uroczystość upamiętnienia Aleksandry i Heronima Skłodowskich – matki i syna zamordowanych podczas wojny za pomoc Żydom.

Program uroczystości:

  • godz. 16.30 - uroczysta msza święta w kościele Św. Apostoła Szymona i Judy Tadeusza w  Zarębach Kościelnych;
  • godz. 18.00 - odsłonięcie tablicy upamiętniającej Aleksandrę i Hieronima Skłodowskich w Skłodach-Piotrowicach.

Na uroczystość zapraszają: prof. Magdalena Gawin - wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, dr Wojciech Kozłowski - dyrektor Instytutu Pileckiego, Zbigniew Chrupek - starosta ostrowski oraz Urszula Wołosiewicz - wójt gminy Zaręby Kościelne.

Jak było?

Instytut Pileckiego w ramach projektu „Zawołani po imieniu” uhonoruje dwoje Polaków zamordowanych podczas wojny za pomoc Żydom. Ta kolejna tablica upamiętni Aleksandrę i Hieronima Skłodowskich, zastrzelonych w styczniu 1944 roku przez niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów.

Mieszkająca w Skłodach-Piotrowicach rodzina Skłodowskich w czasie niemieckiej okupacji dawała schronienie nieznanym z imienia osobom narodowości żydowskiej. Dowiedzieli się o tym Niemcy.

20 stycznia 1944 roku żandarmi z posterunków w Andrzejewie, Jasienicy i Zarębach Kościelnych obstawili zabudowania gospodarstwa. W tym czasie oprócz Hieronima Skłodowskiego w domu przebywały także jego matka Aleksandra, siostra Apolonia i żona Amelia wraz z pięciorgiem dzieci: Leonardem, Ireną, Natalią, Cecylią i Włodzimierzem. Z relacji świadków, między innymi trzynastoletniego wówczas Leonarda, znamy szczegóły morderstwa.

Po obstawieniu dróg ucieczki niemieccy żandarmi kazali wszystkim domownikom wyjść na podwórko i stanąć pod ścianą. W domu pozostała jedynie przykuta do łóżka 82-letnia Aleksandra Skłodowska. Hieronim Skłodowski mimo bicia nie przyznawał się do ukrywania Żydów. Na polecenie żandarmów przeszukano stodołę, gdzie po przerzuceniu zboża odnaleziono zamaskowaną kryjówkę. W momencie rewizji była opuszczona.

Po odkryciu dowodów „zbrodni” Hieronim Skłodowski został wyprowadzony za stodołę i po kilkunastu minutach rozstrzelany. Rodzinie kazano wsiadać na podstawione furmanki i odwieziono do aresztu w Jasienicy. Po wywiezieniu rodziny jeden z żandarmów zamordował leżącą w łóżku Aleksandrę Skłodowską. Zwłoki matki i syna kazano zakopać w pobliżu zabudowań.

Rodzina Skłodowskich po zwolnieniu z aresztu miała zakaz powrotu do zarekwirowanego domu i do końca okupacji mieszkała w sąsiednich Skłodach Średnich.

O projekcie

Projekt "Zawołani po imieniu" poświęcony jest osobom narodowości polskiej zamordowanym za niesienie pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Pamięć o tych, którzy wykazali się heroizmem w obliczu niemieckiego terroru, jest pielęgnowana we wspomnieniach rodzin, często jednak ich historie nie są znane ogółowi społeczeństwa.

Projekt zainicjowany przez wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalenę Gawin, a realizowany przez Instytut Pileckiego, wynika z potrzeby zaznaczenia w przestrzeni publicznej miejsc związanych z pomordowanymi. Instytut Pileckiego chce w ten symboliczny sposób wprowadzić lokalne doświadczenia do powszechnej świadomości historycznej.

Instytut Pileckiego rozpoczął projekt "Zawołani po imieniu" w Sadownem 24 marca 2019 roku. W Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej kamień z pamiątkową tablicą został odsłonięty przez premiera Mateusza Morawieckiego przed domem Leona, Marianny i Stefana Lubkiewiczów – rodziny piekarzy zastrzelonej przez Niemców 13 stycznia 1943 roku.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki