Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Składowisko nie zagraża

(ar)
Dyr. Włodzimierz Tomczak na sesji Rady Miejskiej w Różanie
Dyr. Włodzimierz Tomczak na sesji Rady Miejskiej w Różanie Fot. A. Rusinek
Do 2020 roku będzie użytkowane składowisko odpadów promieniotwórczych w Różanie. Potem rozpocznie się etap zamykania składowiska - usuwanie z niego odpadów "długożyciowych" oraz rekultywacja, polegająca na przykryciu terenu wieloma warstwami ziemi.

Dyr. Włodzimierz Tomczak na sesji Rady Miejskiej w Różanie

(fot. Fot. A. Rusinek)

Po zamknięciu składowiska nadal będą prowadzone badania jego wpływu na środowisko naturalne. Nadal też, choć w mniejszej kwocie będą wypłacane rekompensaty dla gminy z tytułu użytkowania składowiska, na mocy ustawy Prawo atomowe. Obecnie gmina Różan otrzymuje odszkodowanie w wysokości 400 proc. rocznych podatków (co w tym roku stanowi 7 mln 519 tys. złotych, ponad połowę dochodów gminy). Od 2020 roku odszkodowanie będzie o połowę mniejsze, ale wypłacane przez 60 lat, czyli tyle, ile eksploatowane było składowisko, założone w Różanie w 1961 roku.
Kwestie te były poruszane na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Różanie 28 czerwca. Wyjaśniali je przewodniczący komisji ochrony radiologicznej RM Paweł Reszko, przewodniczący rady Piotr Świderski i dyr. Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Świerku Włodzimierz Tomczak. Radnym przedstawiono raport Instytutu Energii Atomowej z kontroli prowadzonej w 2003 r. na składowisku i w najbliższym otoczeniu, badającej stopień skażenia radiologicznego. W raporcie zawierającym szczegółowe pomiary środowiska stwierdzono, że żaden pracownik zatrudniony na składowisku nie przekroczył rocznej dawki granicznej promieniowania oraz nie stwierdzono wpływu składowiska na środowisko naturalne w Różanie.
- Potwierdzają to badania Państwowego Instytutu Geologicznego - zapewnił dyrektor Tomczak. - Pomiary nie wykazały istotnych zmian w wodzie na terenie składowiska. W wodach gruntowych skażenie jest obecnie najniższe w porównaniu z innymi pomiarami prowadzonymi od 1993 r. Udało się w tym roku, po latach starań, zwiększyć monitoring poza obszarem składowiska. Będzie zainstalowanych 10 dodatkowych punktów kontrolnych wód gruntowych. Pod koniec roku zostaną przedstawione radnym nowe raporty opracowane przez angielskich specjalistów - dotyczące eksploatacji, projektu zamknięcia składowiska i zasad zapewnienia bezpieczeństwa dla środowiska po jego zamknięciu. W tej chwili zostały wprowadzone dodatkowe zabezpieczenia na wypadek zagrożenia terrorystycznego - nowe drzwi z nowoczesnymi czujnikami alarmowymi oraz system radiowego połączenia z policją w Różanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki