MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skargę na czynność komornika złożysz łatwiej. Sąd Najwyższy zajął ważne stanowisko. Zniknie biurokratyczna przeszkoda

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Zniesienie pandemicznego zakazu eksmisji oznacza więcej pracy dla komorników – oraz więcej skarg na ich działania.
Zniesienie pandemicznego zakazu eksmisji oznacza więcej pracy dla komorników – oraz więcej skarg na ich działania. Sylwia Penc / Polska Polska / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Skarga na czynność komornika pozwala dłużnikowi bronić się w sytuacji, gdy podczas egzekucji komorniczej doszło do nadużycia lub złamania prawa. To także sposób na przedłużenie całego procesu i opóźnienie eksmisji. Zdaniem Sądu Najwyższego przepisy do tej pory źle interpretowano i w rzeczywistości składanie skargi powinno być prostsze.

Spis treści

Skarga na czynności komornika kontra biurokracja

O ważnym orzeczeniu SN jako pierwsza napisała Rzeczpospolita. Chodzi o element biurokracji związanej ze składaniem skargi na czynności komornika, np. w związku z eksmisją. Jak wskazano w prawie, uczestnik postępowania chcący złożyć skargę (zwykle dłużnik) musi najpierw wystąpić do sądu z wnioskiem o uzasadnienie orzeczenia. Dopiero gdy je otrzyma na piśmie, może działać dalej.

Tu jednak pojawia się pewien absurd. Zdarza się bowiem, że sąd sam (z urzędu) wysyła dłużnikowi orzeczenie wraz z uzasadnieniem. Mimo to zgodnie z prawem dłużnik i tak musi zażądać od sądu, żeby ten wysłał mu orzeczenie z uzasadnieniem. Innymi słowy, dłużnik chcący złożyć skargę na komornika musi prosić sąd o ponowne wysłanie dokumentu, który sąd już mu wysłał.

Sąd Najwyższy wyjaśnia sprawę

Ponieważ ten biurokratyczny absurd niepotrzebnie wydłuża proces składania skargi, poproszono Sąd Najwyższy o ocenę sytuacji.

Czy uczestnik postępowania egzekucyjnego, któremu sąd doręczył z urzędu odpis orzeczenia wraz ze sporządzonym już uzasadnieniem (...), powinien w celu skutecznego wywiedzenia środka odwoławczego, ponownie domagać się doręczenia odpisu orzeczenia wraz z uzasadnieniem (…)? – brzmi pytanie na stronie Sądu Najwyższego.

W odpowiedzi sędziowie SN uznali, że osoba chcąca złożyć skargę na komornika nie musi ponownie domagać się dokumentu, który już posiada. Nie trzeba więc składać w sądzie wniosku o odpis orzeczenia z uzasadnieniem. Składanie skarg – a także ich rozpatrywanie – powinno zatem stać się łatwiejsze, co z pewnością ucieszy wiele osób.

Orzeczenie istotne, bo eksmisje wracają

Orzeczenie SN jest szczególnie istotne, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że od 15 kwietnia 2022 r. nie obowiązuje już pandemiczny zakaz eksmisji, który obowiązywał przez ponad dwa lata. Oznacza to, że „zamrożone” przedtem eksmisje ponownie można przeprowadzać, a komornicy znów mają ręce pełne roboty. Na tę zmianę czekało wiele osób, m.in. właściciele mieszkań, którzy wielokrotnie skarżyli się na zakaz do Rzecznika Praw Obywatelskich.

– W ocenie RPO (…) utrzymywanie zakazu eksmisji, ustanowionego w tak szerokim zakresie, jest nieuzasadnione, a także prowadzi do przerzucania obowiązków państwa ws. bezdomności na barki obywateli – podsumowuje Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek, który wielokrotnie apelował do rządu o zniesienie zakazu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skargę na czynność komornika złożysz łatwiej. Sąd Najwyższy zajął ważne stanowisko. Zniknie biurokratyczna przeszkoda - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki