Skarbówka wypełnia za ciebie PIT. Wystarczy przejrzeć i zaakceptować (lub poprawić)

redakcja
Jerzy Kwiatkowski - szef ostrołęckiej skarbówki
Jerzy Kwiatkowski - szef ostrołęckiej skarbówki Robert Majkowski
Gdy wejdziemy 15 lutego na stronę internetową www.podatki.gov.pl, w usługę Twój e-PIT i zalogujemy się tam (poprzez wskazanie identyfikatora podatkowego (PESEL), przychodu z zeznania rocznego za rok 2017, przychodu z PIT-11 za 2018 rok albo za pomocą profilu zaufanego) zobaczymy nasz PIT przygotowany automatycznie w systemie teleinformatycznym.

Możemy go od razu zaakceptować (oczywiście najpierw trzeba go dokładnie przejrzeć!), co będzie równoważne ze złożeniem zeznania podatkowego. W wielu przypadkach konieczna będzie jednak większa lub mniejsza korekta. Bo, na przykład, komuś w ubiegłym roku urodziło się dziecko - wówczas powinien w zeznaniu zaznaczyć ulgę na dziecko.

Pamiętajmy, że urząd przygotował nasz PIT na podstawie zeszłorocznych zeznań. W nowym zeznaniu są więc te same ulgi czy ta sama organizacja pożytku publicznego, którą rok temu wskazaliśmy do przekazania 1 proc. Trzeba zatem będzie dodać wszelkie dane, o których urząd nie mógł mieć wiedzy (np. odliczenia darowizn, z tytułu poniesionych wydatków na cele rehabilitacyjne), bądź które chcemy zmienić (np. sposób rozliczenia, numer rachunku bankowego, wskazanie organizacji do 1 proc.).

PIT 2019: terminy, kiedy zwrot podatku

Nasze zeznanie będzie dostępne w sieci do 30 kwietnia – jeśli nie zaakceptujemy jego do tej daty, z automatu będzie zaakceptowane i traktowane jako złożone w tej formie. Oczywiście wciąż możemy sami wypełnić PIT i dostarczyć do skarbówki (bądź zrobić to drogą elektroniczną). Wówczas osobiście złożone przez nas zeznanie będzie traktowane jako ważne.

Szybciej dostaniesz zwrot podatku

Warto wejść na e-PIT w miarę szybko (www.podatki.gov.pl), aby jak najwcześniej zweryfikować i zaakceptować nasze zeznanie. Wówczas szybciej możemy liczyć na zwrot podatku. Skrócony został termin nadpłaty wynikający ze złożonego zeznania przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych: z trzech miesięcy do 45 dni, o ile zeznanie zostanie złożone za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

Pisaliśmy o tych udogodnieniach: Skarbówka rozliczy za Ciebie PIT

Twój e-PIT - kompendium wiedzy (informacja urzędu skarbowego)

* Dzięki nowej usłudze E-PIT już od 15 lutego urzędy skarbowe automatycznie przygotują i udostępnią roczne zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiadają.
* Każdy podatnik samodzielnie może wybrać wybierze czy chce skorzystać z Twojego e-PIT-a sporządzonego przez administrację skarbową, czy też samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe.

Już od 15 lutego, w usłudze Twój e-PIT udostępnimy podatnikom ich zeznania roczne PIT-37 i PIT-38 za 2018 r. Skorzystanie z tej usługi to konkretne korzyści takie jak oszczędność czasu, gwarancja bezpieczeństwa i brak ryzyka spóźnienia się z rozliczeniem. Warto pamiętać że jest to najszybszy, najprostszy i bezkosztowy sposób na złożenie swojego zeznania.

Twój e-PIT to usługa wspierająca podatnika w wypełnianiu obowiązków podatkowych przez wykorzystanie danych, które posiada Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).
Dzięki tej usłudze nie musimy ponownie podawać wszystkich danych.
Oszczędzimy czas i łatwiej rozliczymy ulgi, ponieważ nie musimy już dostarczać do urzędu skarbowego dokumentów, które potwierdzają prawo do skorzystania z odliczenia lub ulgi.

informacja o nowej usłudze

Dla osób, które nie mogą skorzystać z tego rozwiązania w domu, mazowieckie urzędy skarbowe przygotowały odpowiednie stanowiska komputerowe z bezpiecznym dostępem do Portalu Podatkowego podatki.gov.pl. Jeżeli ktoś nie ma internetu albo nie wie jak korzystać z usługi Twój e-PIT, może przyjść do urzędu skarbowego i skorzystać z pomocy pracowników i sprawdzić rozliczenie PIT, w swoim urzędzie.

Twój e-PIT – najważniejsze rzeczy, które powinieneś wiedzieć

W 2019 r. (z zastosowaniem do rozliczeń za 2018 r.) usługa będzie dostępna dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz podatników, którzy uzyskują przychody z kapitałów pieniężnych (np. ze zbycia akcji), tj. składają PIT-37 lub PIT-38.
Zeznanie podatkowe będzie dostępne od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl.

Każdy z nas samodzielnie wybierze, czy chce skorzystać z e-PIT-a sporządzonego przez administrację skarbową, czy też samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe.

Jeżeli jednak nie złożymy samodzielnie zeznania PIT, ani nie odrzucimy zeznania przygotowanego przez urzędy skarbowe to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane.

W sytuacji gdy z zeznania przygotowanego w usłudze Twój e-PIT będzie wynikała kwota podatku do zapłaty, urząd skarbowy do końca maja prześle podatnikowi informację o podatku do zapłaty. Podatnik będzie miał 7 dni na zapłatę podatku – termin ten będzie liczony od dnia otrzymania informacji z urzędu. Za okres od 1 maja do upływu 7-dniowego terminu nie będą naliczane odsetki za zwłokę w zapłacie podatku.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie