Spis treści
- Czym jest skalne miasto?
- Błędne Skały, czyli skalne miasto w sercu Parku Narodowego Gór Stołowych
- Błędne skały - trasy turystyczne w okolicach. Jak zwiedzać skalne miasto?
- Gdzie zlokalizowane są Błędne Skały? Mapa do skalnego miasta
- Błędne Skały - informacje praktyczne. Bilety, parking, godziny otwarcia
- Skalne miasto na sudeckim szczycie, czyli Szczeliniec Wielki
- Szczeliniec Wielki - szlaki i trasy turystyczne do skalnego miasta
- Gdzie leży Szczeliniec Wielki? Mapa
- Szczeliniec Wielki: cennik, parking, godziny otwarcia. Informacje praktyczne.
Czym jest skalne miasto?
Skalne miasto to nic innego jak zespół form skalnych, powstałych w wyniku erozji terenu. Co ciekawe, w okolicach Kotliny Kłodzkiej znajdują się dwa takie obiekty - oba usytuowane w Górach Stołowych - Błędne Skały i Szczeliniec Wielki.
Błędne Skały, czyli skalne miasto w sercu Parku Narodowego Gór Stołowych

CC BY 3.0Wikipedia.org / Tomasz Przywecki / CC BY 3.0
Błędne Skały są miejscem wyjątkowym na terenie całej Polski. Usytuowane w Górach Stołowych, 853 metry n.p.m., tworzą zjawiskowe labirynty. Okolica, w której się znajdują, jest równie malownicza - skały znajdziemy na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, prawdopodobnie jednego z najpiękniejszych w kraju.
Co ciekawe, po II wojnie światowej te skalne formy nosiły zupełnie inną nazwę - Wilcze Doły. Terminem tym posługiwali się np. dziennikarze, autorzy przewodników, a nawet żołnierze Wojsk Ochrony Pogranicza. Bajkowy klimat skalnego miasta Błędnych Skał docenili producenci filmowego hitu „Opowieści z Narnii”, kręcąc tam sceny do kultowego już dzieła.
Błędne skały - trasy turystyczne w okolicach. Jak zwiedzać skalne miasto?
Pomiędzy tymi nietuzinkowymi formami skalnymi wyznaczono trasę, która prowadzi turystów obok najbardziej znanych obiektów, które mają nawet własne nazwy. Są to m.in. Kurza Stopka, Tunel, Kuchnia czy Stołowy Głaz. Dostanie się do niektórych z nich to nie lada wyzwanie - czasem zwiedzający muszą zmieścić się w wąskiej szczelinie, jednak widoki są warte zachodu.
Oprócz głównego szlaku Błędnych Skał, obok nich przebiegają także dwa inne:
- z Polanicy-Zdroju do Karłowa (żółty),
- z Dusznik-Zdroju do Karłowa (zielony).
Gdzie zlokalizowane są Błędne Skały? Mapa do skalnego miasta
Błędne Skały zlokalizowane są między Kudową-Zdrojem a Karłowem, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Niedaleko atrakcji przebiega granica polsko-czeska, a najbliższym polskim miastem jest Bukowina Kłodzka.
Błędne Skały są jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów atrakcji Sudetów Środkowych - co roku pojawiają się tam setki tysięcy osób! Jeżeli planujecie na własne oczy zobaczyć tę wyjątkową atrakcję, skorzystajcie z praktycznych informacji, które zebraliśmy dla was w jednym miejscu.
Przewidujecie dłuższy pobyt w Kotlinie Kłodzkiej i okolicach? Odwiedźcie też:
Przygotuj się na wyprawę w góry
Błędne Skały - informacje praktyczne. Bilety, parking, godziny otwarcia

Wstęp na teren Parku Narodowego Gór Stołowych jest bezpłatny, jednak za możliwość odwiedzenia Błędnych Skał trzeba zapłacić niewielką kwotę. Bilety należy kupić przez internet, na stronie PNGS - tutaj.
- Bilet normalny - 12 zł
- Bilet ulgowy - 6 zł
Do zakupu ulgowych biletów uprawnieni są studenci i uczniowie szkół, żołnierze służby czynnej, osoby niepełnosprawne oraz emeryci i renciści.
Park Narodowy Gór Stołowych umożliwia turystom zwiedzanie Błędnych Skał od wiosny do jesieni (z uwagi na występujące w górach oblodzenie, zimą niektóre szlaki są nieczynne).
- Do 14 czerwca 2022 - codziennie w godz. 9:00-19:00.
- Od 15 czerwca do 31 lipca - codziennie w godz. 8:00-20:00.
- Od 1 do 31 sierpnia - codziennie w godz. 8:00-19:00.
- Od 1 do 30 września - codziennie w godz. 9:00-18:00.
- Od 1 października do 13 listopada - codziennie w godz. 9:00-16:00.
Godziny otwarcia parkingu - tutaj
Błędne Skały: parking
- Jednorazowy wjazd samochodem - 30 zł
- Jednorazowy wjazd motocyklem - 20 zł
- Jednorazowy wjazd autokarem - 70 zł
- Jednorazowy wjazd samochodem osobowym, przewożącym osoby niepełnosprawne - 15 zł
Na parkingu obowiązuje ruch wahadłowy - wjazdy na górne parkingi odbywają się do 15 minut po wybiciu pełnej godziny, natomiast zjazdy - od 30 do 45 minut po pełnej godzinie.
Czas zwiedzania
Zwiedzanie Błędnych Skał zajmuje zazwyczaj ok. godziny, choć wszystko zależy od indywidualnego tempa. My zachęcamy do wczucia się w niepowtarzalny klimat tego miejsca i poświęcenia Błędnym Skałom, chociaż kilka chwil więcej, niż standardowo.
Skalne miasto na sudeckim szczycie, czyli Szczeliniec Wielki

Domena publicznaWikipedia.org / Wisniowy / Domena publiczna
Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych - wznosi się na wysokość 922 metrów n.p.m. i jest jedną z największych atrakcji Sudetów. W przeszłości odwiedzili go nawet wybitny poeta Johann Wolfgang von Goethe, pruski król Fryderyk Wilhelm II czy John Quincy Adams, prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1825–1829.
Dlaczego Szczeliniec Wielki określa się mianem „skalnego miasta”? Wszystko przez nietypową rzeźbę terenu - zwietrzały i popękany piaskowiec przybiera tam niesamowite formy, które kształtem przypominają… ludzi i zwierzęta! Turyści mogą dopatrzyć się tam skał podobnych do m.in. wielbłąda, małpy, psa, żółwia czy sowy. Niektóre z nich można nawet poruszyć - z tego powodu nazywa się je „chybotkami”. Najwyższym punktem, usytuowanym na samym szczycie jest „Fotel Pradziada”, który mierzy 12 metrów wysokości. Skalne korytarze tworzą labirynt, dzięki któremu można poczuć się tam jak w prawdziwej bajce.
Szczeliniec Wielki - szlaki i trasy turystyczne do skalnego miasta
By dostać się na szczyt, trzeba udać się okrężną trasą wyznaczoną przez pierwszego przewodnika i dawnego sołtysa Karłowa, czyli Franza Pabla. Ścieżka składa się z 665 schodów i jest dość kręta, dlatego podczas wspinaczki należy zachować ostrożność. Na trasie znajduje się także schronisko „Na Szczelińcu”.
Gdzie leży Szczeliniec Wielki? Mapa
Szczeliniec Wielki to szczyt zlokalizowany na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Z Kudowy-Zdrój można dotrzeć tam w ok. 20-30 minut.
Szczeliniec Wielki to jeden z najpopularniejszych szczytów Gór Stołowych. Jeżeli planujecie na własne oczy zobaczyć niezwykłe skalne miasto, skorzystajcie z praktycznych informacji, które zebraliśmy dla was w jednym miejscu.
Szczeliniec Wielki: cennik, parking, godziny otwarcia. Informacje praktyczne.

Wstęp na teren Parku Narodowego Gór Stołowych jest bezpłatny, jednak za możliwość odwiedzenia niektórych obszarów Szczelińca Wielkiego trzeba zapłacić niewielką kwotę. Bilety należy kupić przez internet, na stronie PNGS - tutaj.
- Bilet normalny - 12 zł
- Bilet ulgowy - 6 zł
Do zakupu ulgowych biletów uprawnieni są studenci i uczniowie szkół, żołnierze służby czynnej, osoby niepełnosprawne oraz emeryci i renciści.
Park Narodowy Gór Stołowych umożliwia turystom zobaczenie skalnego miasta na Szczelińcu Wielkim od wiosny do jesieni (z uwagi na występujące w górach oblodzenie, zimą niektóre szlaki są nieczynne).
- Do 14 czerwca 2022 - codziennie w godz. 9:00-19:00.
- Od 15 czerwca do 31 lipca - codziennie w godz. 8:00-20:00.
- Od 1 do 31 sierpnia - codziennie w godz. 8:00-19:00.
- Od 1 do 30 września - codziennie w godz. 9:00-18:00.
- Od 1 października do 13 listopada - codziennie w godz. 9:00-16:00.
Szczeliniec Wielki: parking
Jeżeli w Góry Stołowe wybieracie się z zamiarem wejścia na Szczeliniec Wielki, samochód możecie zaparkować np. w Karłowie lub w pobliżu miejscowości Pasterka. Parkingi są w większości płatne, a ich koszt to ok. 10-15 zł.
Czas wejścia
Na Szczeliniec Wielki można wejść w ok. 2-3 godziny. Oczywiście, wszystko zależy od możliwości czasowych i kondycyjnych, jednak jest to trasa raczej łatwa i przyjazna tym, którzy nie są szczególnie aktywni na co dzień lub zmagają się z otyłością.
Przekonaj się, jak piękne są Błędne Skały i Szczeliniec Wielki. Zdjęcia skalnego miasta obejrzysz w galerii:
Skalne miasto, czyli dwie wyjątkowe atrakcje Kotliny Kłodzki...
Źródło: Park Narodowy Gór Stołowych
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?