Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Sieroty szansą dla Przeradowa

(ar)
Radni powiatu na sesji 28 maja podjęli uchwałę o likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Przeradowie.

Uchwała jednak, jak podkreślił starosta Białobrzeski, nie przesądza ostatecznie o losach ośrodka. Zarząd Powiatu bowiem, zobligowany przez radę, od dłuższego czasu szuka dodatkowych szans na jego utrzymanie. Ostatnim pomysłem jest stworzenie w tym samym obiekcie samorządowego domu dziecka. Warunkiem jego realizacji jest znalezienie 18 sierot, które mogłyby zamieszkać w Przeradowie.
- Od 1 stycznia 2005 roku powiaty będą płaciły za dzieci ze swego terenu, przebywające w domach dziecka. Z powiatu makowskiego pięcioro dzieci przebywa w Domu Dziecka w Dębinkach, dwoje dzieci czeka na przyjęcie. Mamy więc siedmioro dzieci z naszego powiatu. Chodzi zatem o znalezienie jeszcze przynajmniej 11 dzieci z innych powiatów - informował Janusz Chyliński, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
- Zgłosiliśmy zamiar powołania takiej placówki w Mazowieckim Kuratorium Oświaty i w Urzędzie Wojewódzkim. Spotkał się z aprobatą, choć uprzedzono nas, że to bardzo trudne zadanie. Rozmawialiśmy także z dyrektorem Domu Dziecka w Dębinkach o ewentualnym przeniesieniu dzieci z naszego powiatu. Do końca czerwca musimy znaleźć odpowiednią liczbę dzieci, by uruchomić procedury związane z ewentualną organizacją nowej placówki - mówił na sesji wicestarosta Janusz Gójski.
Czy dzieci z Ostrołęki, Przasnysza, Ostrowi będą mogły także przejść z Dębinek do Przeradowa, będzie zależało przede wszystkim od tego, jakie koszty utrzymania zaproponuje nowa placówka. Jeżeli bowiem starostwa mają płacić za utrzymanie sierot, będą szukać jak najkorzystniejszych warunków - także finansowych.
W tej chwili w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Przeradowie przebywa 11 wychowanków. Jeżeli ośrodek upadnie, znajdą prawdopodobnie miejsce w ośrodku makowskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki