MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Siatkówka plażowa. Puchar Świata wraca do Warszawy. Miasteczko plażowe, strefa relaksu, koncerty i imprezy muzyczne

redakcja
Reprezentantki Polski Katarzyna Kociołek i Marta Łodej
Reprezentantki Polski Katarzyna Kociołek i Marta Łodej redakcja
Od 21 do 24 lipca 2022 roku, na boiskach Monta Beach Volley Club w Warszawie odbędzie się VW Beach Pro Tour Futures Warszawa Monta 2022, czyli rozgrywany w nowej formule Puchar Świata w siatkówce plażowej.

Puchar Świata w plażowej odmianie piłki siatkowej wraca na boiska popularnego w Warszawie klubu na Cyplu Czerniakowskim po trzech latach przerwy - zaplanowany na maj 2020 roku „czterogwiazdkowy” World Tour był jedną z pierwszych dużych imprez w Polsce odwołanych z powodu pandemii.

- Dwa lata temu przygotowania do turnieju szły pełną parą i akurat w dniu, w którym zaplanowaliśmy uruchomienie strony internetowej, ogłoszono stan pandemii. Decyzja o odwołaniu zawodów była trudna, ale nie było innego wyjścia - wspomina Piotr Kamiński, szef Monta Beach Volley Club.

Format rozgrywek

Od tego roku FIVB Baech Volleyball World Tour zastąpiony został rozgrywkami VW Beach Pro Tour, które podzielono na trzy poziomy: Elite 16, Challenge i Future. Spośród 24 światowych turniejów rangi Future, aż cztery odbywają się w Polsce. Od 23 do 26 czerwca rywalizowano w Białymstoku, gdzie wśród panów wygrali Jakub Szałankiewicz i Mateusz Florczyk, a 3. miejsce wywalczyły Jagoda Gruszczyńska i Aleksandra Wachowicz. Od 21 do 24 lipca zawodniczki i zawodnicy zagrają na terenie klubu siatkówki plażowej Monta Beach Volley Club, a w następny weekend przeniosą się do Mysłowic. Od 1 do 4 września cykl powróci do Warszawy na boiska w Wilanowie.

- Siatkówka plażowa się zmienia. Powstają nowe formaty rozgrywek, nowe turnieje i PZPS dąży do tego, żeby jak najwięcej z nich odbywało się w Polsce. W tym roku ruszyła nowa seria czterech eliminacji do mistrzostw Polski - ORLEN Beach Volley Tour. Dzięki temu, że w naszym kraju będą w tym sezonie także cztery turnieje z cyklu Beach Pro Tour Futures, nasi zawodnicy mają więcej okazji, żeby zdobywać punkty umożliwiających grę w turniejach wyższej rangi – Challenge i Elite. Tegoroczna reorganizacja rozgrywek światowych nie jest korzystna dla naszych zawodniczek i zawodników, ponieważ mają często utrudniony dostęp do zawodów, a przy zmianie pokoleniowej nasze pary potraciły dużo punków. W tej chwili pełny dostęp do rywalizacji w cyklu Beach Pro Tour ma tylko para Łosiak/Bryl - powiedział Jacek Kasprzyk, członek Zarządu i dyrektor ds. siatkówki plażowej w PZPS.

Jak w kalejdoskopie

W cyklu Baech Pro Tor Futures rywalizuje w turnieju głównym po 16 drużyn żeńskich i męskich podzielonych na 4 grupy, a następnie rozgrywki kontynuowane są systemem pucharowym. Szesnaście drużyn może walczyć w kwalifikacjach o udział w turnieju głównym. Na zakończenie sezonu 10 najlepszych drużyn z całego cyklu zyska prawo startu w turnieju finałowym, który w tym roku od 28 do 31 grudnia rozegrany zostanie w Hadze.

- Mamy dobre wspomnienia z turniejów w klubie Monta, a był czas, że także tutaj trenowałyśmy. Dla mnie wydarzenia w tym sezonie zmieniają się jak w kalejdoskopie. Zaczynałam z inną partnerką, później połączyłam się z moją wieloletnią partnerką Kingą Wojtasik, z którą wystąpiłyśmy na mistrzostwach świata. A teraz zagrałyśmy pierwszy wspólny turniej z Martą w Białymstoku. Bardzo się cieszymy na lipcowy turniej na boiskach Monty, jest tu zawsze mnóstwo ludzi, świetna atmosfera i super klimat - powiedziała Katarzyna Kociołek.

- Także nie mogę się już doczekać startu tutaj. Kiedy pojawiła się szansa, żeby zagrać w parze z Kasią nie zastanawiałam się ani chwili. Mam nadzieję, że z turnieju na turniej będziemy coraz lepiej zgrane i wyniki przyjdą. Najlepiej, żeby nastąpiło to podczas mistrzostw Europy w połowie sierpnia - dodała Marta Łodej.

W czasie turnieju organizatorzy zaplanowali także szereg atrakcji pozasportowych dla wszystkich mieszkańców Warszawy wypoczywających nad Wisłą.

Nie ma nudy

- Równolegle do zawodów działać będzie miasteczko plażowe. Zapraszamy do strefy dla dzieci prowadzonej przez doświadczonych animatorów, do strefy gastronomicznej, czy do spróbowania swoich sił na ściance wspinaczkowej. Będzie też strefa relaksu oraz wieczorne koncerty i imprezy muzyczne na plaży. Jestem przekonany, że nikt z naszych gości nie będzie się nudził - zapewnia Piotr Kamiński.

Organizatorem cyklu Beach Pro Tour jest Volleyball World, które powstało jako partnerstwo pomiędzy Międzynarodową Federacją Piłki Siatkowej (FIVB) oraz CVC Capital Partners w celu pobudzenia rozwoju, innowacji i inwestycji w siatkówkę na całym świecie.

Organizatorami Beach Pro Tour Futures Warszawa Monta 2022 są Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS) oraz klub siatkówki plażowej Monta Beach Volley Club.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki