Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon na cukinię. Zrobisz z niej placki lub tartę! Ile kosztuje kilogram? O uprawę można pokusić się we własnym ogródku

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Marynujemy grzyby, ogórki, paprykę, czemu nie sięgnąć po cukinię? Zwłaszcza że do wyboru są nie tylko te zielone, ale też żółte. Kilogram warzyw kroimy w plastry, kostkę lub słupki. Upychamy w słoiczkach, dodajemy ząbki czosnku, a następnie zalewamy gorącą wodą z octem i przyprawami. Fani przetworów często dodają też curry. Ciasno zakręcone słoje należy odwrócić do góry dnem.
Marynujemy grzyby, ogórki, paprykę, czemu nie sięgnąć po cukinię? Zwłaszcza że do wyboru są nie tylko te zielone, ale też żółte. Kilogram warzyw kroimy w plastry, kostkę lub słupki. Upychamy w słoiczkach, dodajemy ząbki czosnku, a następnie zalewamy gorącą wodą z octem i przyprawami. Fani przetworów często dodają też curry. Ciasno zakręcone słoje należy odwrócić do góry dnem. GettyImages/kabVisio
Krajowe młode cukinie są dostępne na rynku od czerwca, jednak od tych szklarniowych wielu z nas woli gruntowe. Sierpniowe zbiory to doskonały moment na posmakowanie niedocenianego warzywa. Kto sam wysiał cukinie, zaciera ręce, bo w jego kieszeni zostanie trochę pieniędzy. W hurcie sprzedaż jest na optymalnym poziomie, ale targowiska wciąż narzucają prawie dwukrotnie większą marżę. Jaka jest cena cukinii w sierpniu 2022? Czy da się uprawiać warzywa w przydomowych warunkach?

Ile za kilogram cukinii? Gdzie najlepiej ją kupić?

Młode cukinie można spożywać w każdej wersji, czy to surowej, czy po obróbce cieplnej. Jak podaje biuro prasowe „Bronisz”, cukinie są teraz w cenie 4-5 zł/kg, przy przeciętnej stawce 4,5 zł/kg. O ile hurt jest znośny, to konsternację budzą ceny bazarowe. Tam jest nieco drożej. Na początku sezonu zbiorowego w Łodzi za mniejsze okazy liczono 8 zł/kg, za większe nawet 10 zł/kg.

Ceny szokują, dlatego coraz częściej szuka się towaru wśród lokalnych gospodarstw. U prywatnych producentów cukinie sprzedawane są na kilogramy lub sztuki. W Sokółce chcą 3 zł/kg, w Lubrańcu już 5 zł/kg, w Kaliszu 1 zł/sztukę. Na OLX najczęściej wystawiane są warzywa z ekoupraw w średniej cenie 3-4 zł/kg.

Szczyt sezonu. Kup teraz, wykorzystaj zimą

Smakiem polskiej cukinii możemy się rozkoszować cały rok. Wystarczy w szczycie sezonu kupić więcej warzyw, a następnie je zamrozić. Okazuje się, że to też trzeba zrobić umiejętnie. Zapakowanie cukinii w całości będzie skutkować jej zmarszczeniem w środku. Zamiast frykasu na zimowe dni, w kuchni pozostanie skóra i zapadnięty miąższ. Zaleca się wcześniejsze podzielenie na części. Kostki sprawdzą się przy gotowaniu zup, plasterki będzie można grillować, a ze startych wiórków powstaną chrupiące placuszki.

Tak sprawdzisz, czy cukinia jest świeża

Wygląd cukinii nie zawsze jest perfekcyjny, ale drobne zmiany nie wpływają na jej smak. Zadrapania nie umniejszają jakości produktu, a marszczenia na skórce wskazują jedynie na utratę jędrności. To, co może nas zaniepokoić i wskazywać na zepsucie warzywa to pleśń oraz pogłębiająca się miękkość. Zazwyczaj pojawia się wtedy nieprzyjemny zapach.

Nie chcesz kupować cukinii? Zasadź ją sam!

Warzywa dyniowate cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Na jesień zacznie się wysyp dyni, a już teraz trwają zbiory cukinii. Krzaczki tej zielonej bomby witaminowej można zasadzić w ogródku lub na działce. Dzięki temu w okresie letnim, zamiast chodzić na bazarek, będzie można wyjść przed dom.

Cukinia wymaga zachodu, nie jest to typ rośliny, którą posadzi się w każdym miejscu i każdych warunkach. Potrzebuje dużo światła, bogatego i wilgotnego podłoża, źle reaguje na zmiany pogodowe. Wysiew nasion rozpoczyna się od kwietniowych rozsad, a sadzenie następuje w maju. Można też bezpośrednio w maju wysiać nasiona do gruntu. Warto pamiętać o zachowaniu odstępów, krzaki potrzebują miejsca do rozrostu.

Niektórzy zbierają mini wersje już w lipcu, na dorodne okazy trzeba poczekać do sierpnia. Wtedy zaczyna się prawdziwy boom na cukinię i potrwa do września.

Cukinia w kuchni. Placki, zupa a może sałatka?

Jak większość warzyw, cukinia ma szerokie zastosowanie w kuchni. Z jednego warzywa można wyczarować zachwycające podniebienie potrawy. W wersji startej sprawdzi się w plackach, kotletach lub wypiekach. Z pokrojonych kawałków powstaną sałatki, gulasze lub zupy. Plasterki można podsmażać, grillować i podawać jako dodatek do obiadu. Warto sięgać po ten produkt, jest źródłem witamin i składników mineralnych. Poleca się go na trawienie i układ odpornościowy. Po cukinię nie powinny zaś sięgać osoby cierpiące na wrzody lub choroby nerek.

Brakuje ci pomysłu na obiad z cukinii? Zobacz kilka przepisów!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki