Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serce Natalii słabnie z każdym dniem

Iza Ossowska
Archiwum prywatne
17-letnia Natalia Kaczyńska z Ostrołęki ma złożoną wadę serca. Szansą na życie dla niej jest kosztowna operacja w Niemczech.

Natalia to 17-letnia ostrołęczanka. Jak każda młoda osoba ma wiele marzeń, zainteresowań, planów na przyszłość. Lubi spotykać się ze znajomymi. Interesuje się - jak większość nastolatek - makijażem, modą, fotografią. Jednak jej największą pasją jest medycyna i właśnie z nią chciałaby związać swoją przyszłość, czy to zostając lekarzem, czy pracując w innym, pokrewnym zawodzie. Przeszkodą w realizacji planów Natalii może być bardzo poważna choroba, z którą dziewczyna zmaga się od urodzenia.

Przez nią nie może jeździć na rowerze, nie może ćwiczyć. Nawet wejście na piętro wiąże się z dużym wysiłkiem. Natalia urodziła się ze złożoną wadą serca - zarośnięciem zastawki trójdzielnej z zarośnięciem zastawki płucnej i ubytkiem międzyprzedsionkowym.

Operacja w szóstej dobie

- Ciąża przebiegała książkowo. Wyniki badań nie wskazywały na nic niepokojącego. Zaraz po urodzeniu Natalia dostała 10 punktów w skali Apgar - wspomina jej mama, Anna. - Po pierwszym szczepieniu z córką było tak źle, że lekarze zdecydowali natychmiast o transporcie medycznym do innego szpitala, w Warszawie.

Rodzice szaleli z niepokoju. W najgorszych snach nie spodziewali się takiego obrotu sprawy. Już w szóstej dobie życia lekarze operowali malutkie wówczas serduszko Natalii. Wykonane wtedy zespolenie systemowo-płucne prawostronne było zaledwie pierwszym etapem operacji. Kiedy dziewczynka miała rok, lekarze znów operowali jej serce. Kolejny etap operacji przeszła kiedy miała cztery lata. Między operacjami serce było kilka razy cewnikowane. Miało to pokazać, jak pracuje ten organ.

Po operacjach dziewczynka wracała do domu. Rozwijała się i rosła jak inne dzieci. Ale każdy wysiłek był niebezpieczny dla jej życia. A wysiłkiem dla małego dziecka może być nawet jedzenie, śmiech, płacz.

Nadzieję znaleźli w Niemczech

W 2008 roku stan zdrowia Natalii znowu się pogorszył. Serce nie pracowało jak należy. Lekarze zdecydowali o kolejnej operacji, ale w Warszawie nie byli już jej w stanie pomóc. W 2011 roku zespolenie centralne wykonali lekarze w Łodzi.
W zeszłym roku Natalia stała się uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce. Uczy się w klasie o profilu biologiczno-chemicznym.

- Bardzo mi się tam podoba. Liceum to zupełnie inna szkoła niż gimnazjum. Ludzie są poważniejsi, wiedzą czego chcą. Dobrze się tam czuję - mówi Natalia.

Nauka dla Natalii to nie tylko przyjemność, ale również duży wysiłek. Nauka, której w ogólniaku nie brakuje, ale także zwykłe wejście po schodach z plecakiem. Stan zdrowia Natalii znowu się pogorszył. Jej serce z każdym dniem słabnie. Dziewczyna bardzo często potrzebuje odpoczynku.

- Natalia miała mieć operację metodą Fontana, ale lekarze stwierdzili, że jednak nie będą jej wykonywać z uwagi na zbyt duże ryzyko - mówi Anna Kaczyńska, mama Natalii. - Nadzieję dał nam doktor Edward Malec, który przeniósł się z Polski do Kliniki Uniwersyteckiej w Munster w Niemczech.

Natalka może mieć tam przeprowadzoną reeoperację serca wraz z osierdziem. To dla niej szansa na zdrowie i na życie.
Operacja planowana jest na koniec czerwca 2016 roku. Musi odbyć się pilnie. Wszystko byłoby cudownie, gdyby nie to, że operacja jest bardzo droga - kosztuje 31,5 tysiąca euro, czyli ok. 140 tysięcy złotych. Rodziny nie stać na poniesienie takich kosztów. Tymczasem, żeby Natalia została zakwalifikowana, rodzina musi mieć na początek co najmniej połowę tej sumy. Stąd nasz apel o pomoc. Liczy się każda złotówka. Każda, nawet najmniejsza pomoc daje wiarę w to, że Natalia będzie mogła spełniać swoje marzenia.

Można to zrobić poprzez fundację Siepomaga, w której Natalia ma swoje konto. Można pomóc wysyłając SMS-a. Informacje na www.siepomaga.pl/nataliakaczynska. Można też wpłacać pieniądze na konto: Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej ul. Narbutta 27 lok.1, 02-536 Warszawa. Nr konta na wpłaty złotowe PL 17 1160 2202 0000 0000 8297 2843.
Nr konta na wpłaty w euro PL 09 1160 2202 0000 0001 2152 1272 koniecznie z dopiskiem: ZC 6966 Natalia Kaczyńska.
Natalii można też pomóc przekazując 1 procent podatku. Można to zrobić podając: KRS 0000266644, a w polu informacji dodatkowych: ZC 6966 Natalia Kaczyńska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki